Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta a lekki stopień niepełnosprawności

06.08.2019
Autor: K.

Szanowni Państwo, jak ubiegać się o rentę przy lekkim stopniu niepełnosprawności? Czy jest możliwość załatwienia takiej renty? Posiadam 03-L niedosłuch (aparaty słuchowe).

Szanowny Panie,

aby ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ubezpieczony powinien spełnić łącznie określone ustawowo warunki. O tym czy zostanie Pan przez lekarza orzecznika ZUS uznany za niezdolnego do pracy trudno mi wyrokować. Trzeba pamiętać, że uznanie za niezdolnego do pracy nie warunkuje automatycznego przyznania renty – należy spełnić także inne kryteria.

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która:

  • jest całkowicie lub częściowo niezdolna do pracy (co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS),
  • ma wymagany ustawą stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy okres składkowy i nieskładkowy,
  • niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych i nieskładkowych określonych ustawą albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. Wymóg ten nie dotyczy ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy
  • nie ma ustalonego prawa do emerytury lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Ważne! Warunek nr 2 nie jest wymagany w przypadku gdy niezdolność do pracy zostala spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy. Kiedy jest mowa o okresach składkowych i nieskładkowych, to najczęściej chodzi po prostu o okres zatrudnienia. Ale są tu także inne np. okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych. Do okresów nieskładkowych zalicza się między innymi: okres nauki w szkole wyższej, okres urlopu wychowawczego.

Wymagany ustawą okres składkowy i nieskładkowy wynosi łącznie co najmniej:

  • 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Powyższy okres powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. Z pewnością powinien Pan zebrać dokumentację pracowniczą i medyczną i udać się do ZUS po szczegółowe, indywidualne wskazówki. Przyznanie renty będzie zależało od orzeczenia ZUS o niezdolności do pracy i pozostalych kryteriów, dotyczących okresów składkowych i nieskładkowych.

 

Z poważaniem,

 Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas