Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rzeczniczka rządu: ze wsparcia skorzysta ok. 500 tys. osób. To koszt 3 mld zł

20.05.2019
Autor: PAP, fot. commons.wikimedia.org/wiki/File:Joanna_Kopcinska_(cropped).jpg
Portretowe zdjęcie Joanny Kopcińskiej

Wsparcie w wysokości 500 zł trafi do około pół miliona dorosłych osób z niepełnosprawnością, całkowicie niezdolnych do pracy, które oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania – poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. – Koszt dla budżetu to 3 mld zł – dodała.

- Dodatkowe 500 złotych, które w niedzielę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, trafi do najbardziej potrzebujących osób niepełnosprawnych – zapowiedziała rzecznik rządu w rozmowie z TVP Info. Jak mówiła, rząd chce wesprzeć osoby z niepełnosprawnością wymagające stałej opieki i całkowicie niezdolne do pracy.

Dla kogo 500 zł?

Rzeczniczka Kopcińska wyjaśniła, że „po licznych analizach” rząd zdecydował, że wsparcie w postaci 500 zł trafi do około pół miliona osób z niepełnosprawnością z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności, które jednocześnie nie pobierają innych świadczeń, takich jak na przykład świadczenie emerytalne czy renta z tytułu nieudolności do pracy.

- Są to osoby, które oprócz renty socjalnej nie mają żadnych innych stałych źródeł utrzymania – podkreśliła Kopcińska. – Wsparcie będzie kierowane do osób dorosłych i nie będzie miał znaczenia wiek orzeczenia niepełnosprawności – podkreśliła rzecznik rządu.

Poinformowała, że roczny koszt dla finansów publicznych takiego świadczenia wyniesie 3 mld zł. Rząd planuje sfinansować je z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – roczne przychody rząd szacuje na 1,7 mld zł oraz z podatku od sprzedaży detalicznej, z którego wpływy, według prognoz, mają wynieść od 1,5 do 1,7 mld zł.

- Projekt trafił do Sejmu jeszcze przed wakacjami. Chcemy, aby ustawa weszła w życie przed wyborami parlamentarnymi – zaznaczyła Kopcińska.

Dwa źródła finansowania

Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych z niepełnosprawnością politycy PiS zapowiedzieli podczas niedzielnej konwencji wyborczej w Krakowie. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy (Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

Polska wygrała w Sądzie UE sprawę przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki temu Polska będzie mogła pobierać podatek handlowy, który dotychczas był zawieszony. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje od stycznia b.r.; jest zasilany z części składki na Fundusz Pracy (0,15 proc. podstawy wymiaru składki) i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie, w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Koszty życia
  kasia
  24.05.2019, 15:58
  Jeśli macie bez problemu na każde dziecko 500 co wam się chwali to pomijanie osób chorych stopień umiarkowany jest okrucieństwem bo jak mamy godnie żyć z renty socjalnej
  odpowiedz na komentarz
 • Podział niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności
  Niepełnosprawny od urodzenia
  22.05.2019, 12:14
  A co z osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy pobierają świadczenia emerytalno-rentowe i są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji? Czy taki krąg osób ze znaczną niepełnosprawnością jest gorszy? Jest to działanie ewidentnie niezgodne z Ustawą Zasadniczą.
  odpowiedz na komentarz
 • Więcej nieścisłości
  Robert
  22.05.2019, 05:33
  Co z niepełnosprawnymi na rentach tzw Uczniowskich, które wynoszą tylesamo co renty socjalne. Dodam, że Ci niepełnosprawni mają też pierwsze grupy.
  odpowiedz na komentarz
 • sas
  sas
  21.05.2019, 15:01
  – Rencistów socjalnych, czyli osób, które doznały niepełnosprawności w dzieciństwie, jest 280 tys., więc nie wiadomo, skąd się bierze się liczba 500 tys. uprawnionych – zauważa dr Rafał Bakalarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
  odpowiedz na komentarz
 • komentarz
  Aga
  21.05.2019, 14:08
  Wstyd, i znów podział najpierw podzielono opiekunów osób niepełnosprawnych, teraz podział niepełnosprawnych . A co są wini Ci niepełnosprawni, którzy stali sie niepełnosprawni i niezdolni do samodzielnej egzystencji że przed chorobą pracowali, płacili uczciwie składki i z tego tytułu mają renty , wniosek z tego że lepiej nie pracować i nie płacić na ZUS- Żenada, hańba i wstyd
  odpowiedz na komentarz
 • Niesprawiedliwa propozycja.
  janek.
  21.05.2019, 13:52
  Dlaczego tego dodatku nie otrzyma osoba która większą część swego życia ciężko pracowała i stała się niepełnosprawna z tytułu choroby czy wypadku i nie może dalej pracować.Utrzymuje się z niewielkiej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub niewielkiej emerytury,są one często w wysokości renty socjalnej.Więc dodatek ten powinni dostać wszyscy niepełnosprawni w stopniu znacznym żeby było sprawiedliwie.
  odpowiedz na komentarz
 • "Jesteście kanaliami!" - Jarosław Kaczyński w Sejmie lipiec 2017
  zniesmaczony
  21.05.2019, 13:38
  Niezdolny do pracy =//= stopień znaczny, kilka dyplomów 6 la w PUP, pracybrak na utrzymaniu rodziców (i z pomocą), ale mam tylko umiarkowany i specjalne, czyli …. jestem zdrowy!
  odpowiedz na komentarz
 • stopień umiarkowany
  Ciekawy
  21.05.2019, 12:53
  Niech mi ktoś wyjaśni, czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pobierająca rentę socjalną też dostanie 500zł.
  odpowiedz na komentarz
 • Nieprawdziwe liczby
  Mistrz
  21.05.2019, 11:38
  A nie powinno być tak, że 500+ powinno być po prostu dla stopnia znacznego ? Skoro to stopień znaczny i JEDNO ŹRÓDŁO UTRZYMANIA - JAKAKOLWIEK RENTA, to jest to pomoc społeczna skierowana we właściwym kierunku, w przeciwieństwie do 500+ na dzieci obiboków i bogatych Polaków. Radzę PISowi to szybko odszczekać.
  odpowiedz na komentarz
 • A reszta niepełnosprawnych
  E
  21.05.2019, 10:35
  Jestem osobą niepełnosprawną, mam łącznie 2 renty socjalną i rodzinną, rodzinną obniża mi się ponieważ obie renty nie mogą przekroczyć jakiegoś pułapu. Gdzie cała sprawiedliwość dzielenia finansów? Dlaczego mi nie należy się 500, skoro moja mam ma 800 zł emerytury i ledwo wiążemy koniec z końcem. Czy rząd bierze pod uwagę ile kosztuje zakup nowego wózka, asystenta itp. 500 trafi do tych rodzin w których rodzice w których jeden rodzić pobiera 1600 drugi pracuje a dziecko ma rentę. Tym samym najbiedniejsi nadal pozostaną najbiedniejszymi.
  odpowiedz na komentarz
 • Napewno PiS glosu od nas nie dostanie
  Jerzy1954
  21.05.2019, 10:12
  I juz PiS ma 8 glosow (moja rodzina) mniej przy kazdych wyborach.
  odpowiedz na komentarz
 • marek
  miga marek
  21.05.2019, 09:48
  ja mam rente wypracowaną ,ale wcześniej zmarła moja zona wychowywałem 3 dzieci brałem w bankachporzyczki na wegiel remont domu wszystko przerwała horoba(udar)teraz zostałem z 1000 zł reszte zabiera komornik jak żyć za te pare groszy zastanawiam się nad autanazją.
  odpowiedz na komentarz
 • Chamstwo PIS. !
  Mistrz
  20.05.2019, 22:42
  A czym się różni osoba zecznacznym stopniem pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy od tej z rentą socjalną ? Rząd PIS uważa, że ten, kto płacił w Polsce podatki jestvidiotą. ? Dyskryminacja NIEZGODNA Z KONSTYTUCJĄ ! Prezydent, albo Rzecznik Praw Obywatelskich mają obowiązek PRZED WEJŚCIEM W ŻYCIE USTAWY zgłpsić to do Trybunału Konstytucyjnego. L
  odpowiedz na komentarz
 • niedopowiedzenia od początku
  Ewa
  20.05.2019, 20:05
  No i zamataczyli. Większość niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności znowu nie dostanie nic.
  odpowiedz na komentarz
 • opinia niepolityczna
  marek
  20.05.2019, 18:50
  A Pani Hartwich na to: "Jest to hańbiące plucie w twarz niepełnosprawnym".............Powyższe rodzi pytania: czy "pluciem w twarz" będzie także ustawa o zatrudnieniu wspomaganym i wchodzący od 1 lipca bezpłatny pobyt (łóżko, media, wyżywienie) opiekuna osoby ze znacznym stopniem w szpitalu. Czy "napluto nam w twarz" wcześniej przyjętymi Programami "Za życiem", "Dostępność plus" i ustawami o zrównaniu rent, o pierwszeństwie do leczenia, o nielimitowanej rehabilitacji itp.?!...... KTO TAK UWAŻA, TEN PÓJDZIE Z PANIĄ HARTWICH 23 MAJA OPROTESTOWAĆ TO WSZYSTKO PRZED SEJM.
  odpowiedz na komentarz
 • a co z resztą
  ala
  20.05.2019, 18:22
  Znowu dzielą ludzi, a niech ich........
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  njkiuy77@wp.net
  20.05.2019, 18:20
  A dlaczego dodatku nie dostaną emeryci niezdolni do samodzielnej egzystencji, ci z niskimi emeryturami?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas