Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej z podpisem prezydenta

21.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
leżące wieczne pióro z odkrytą skówką

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. To był najwyższy czas na opracowanie ram dla Narodowej Strategii Onkologicznej, by w sposób kompleksowy rozwiązać problem walki z nowotworami w Polsce powiedział w poniedziałek 20 maja prezydent.

- Bardzo się cieszę, że mogłem podpisać tę ustawę. (…) To był najwyższy czas na to, abyśmy taki dokument, który stanowi ramę dla Narodowej Strategii Onkologicznej przygotowali – powiedział prezydent po podpisaniu ustawy w Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podkreślił, że statystyki jasno wskazują, iż zachorowalność na nowotwory wzrasta.

- Co roku w Polsce jest to około 160 tys. zachorowań, z których zgonem pacjenta kończy się około 100 tys. Jeżeli to przeliczyć, to wykrywa się dziennie około 300 nowotworów u pacjentów w Polsce, z czego 220 osób umiera – podał.

Wskazał też, że przewiduje się, iż zachorowalność w przyszłości będzie rosła m.in. w związku z wydłużeniem życia.

- Potrzebujemy strategii kompleksowej, czyli takiej, która obejmuje nie tylko leczenie i działania o charakterze medycznym; potrzebujemy także profilaktyki, w tym edukacji; potrzebujemy działań o charakterze badawczym, działań naukowych; potrzebujemy wreszcie strategii psychologicznej, tego jak postępować z pacjentem, u którego wykryto chorobę – mówił Andrzej Duda.

Kompleksowa strategia

- Potrzebujemy całej strategii, która będzie prowadziła pacjenta poprzez działania edukacyjne, diagnostykę, leczenie, rehabilitację, rekonwalescencję, aż do opieki paliatywnej i psychologicznej. To właśnie w ramach, które zostały zarysowane w ustawie, to wszystko zostanie umieszczone i przybierze postać Narodowej Strategii Onkologicznej – dodał.

Celem ustawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie strategii.

Narodowa Strategia Onkologiczna ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię.

Strategię opracuje zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele resortu zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

- Narodowa Strategia Onkologiczna to pierwszy dokument rangi rządowej, który pokaże szeroką skalę działań, jakie mamy wykonać – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Bardzo dziękuję za podpisanie tej ustawy. To jest bardzo dobry dzień dla polskich pacjentów, dla wszystkich onkologów i nas wszystkich, bo wreszcie będziemy mieli nasz polski „cancer plan” – powiedział minister zdrowia podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Pierwszy taki dokument

Jak dodał, Narodowa Strategia Onkologiczna „wpisuje się i spaja” wszystkie działania podejmowane dotychczas przez resort zdrowia. Ma także – jak zaznaczył – pokazać, „co mamy robić za rok, za pięć, za 10 lat”.

- Narodowa Strategia Onkologiczna to pierwszy dokument rangi rządowej, który pokaże szeroką skalę działań, jakie mamy wykonać. (...) Jednocześnie wpisuje się w te działania, które już podejmujemy. W Narodową Sieć Onkologiczną, która już za chwilę będzie rozszerzona na kolejne dwa województwa – powiedział.

- To kolejne działania, które mają doprowadzić do tego, że niezależnie, gdzie pacjent mieszka, gdzie jest jego –- medialnie mówiąc – kod pocztowy, dostanie taką samą jakość opieki, taką samą jakość diagnostyki i terapii – podkreślił szef MZ.

- Priorytetem strategii będzie profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów, bo system, który mamy narodził się dawno i musi zostać dostosowany do współczesnych czasów, współczesnych wymogów. Innym ważnym działaniem jest wprowadzenie szczepień przeciw HPV, które ograniczają częstość zachorowań na raka szyjki macicy czy raka głowy i szyi dorosłych(...) Chcielibyśmy, żeby strategia została przygotowana do końca listopada – powiedział prof. Piotr Czauderna z Narodowej Rady Rozwoju, koordynator Sekcji „Ochrona zdrowia”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas