Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRPiPS: zainaugurowano projekt aktywizacji zawodowej „Aktywni plus”

22.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kobieta pracuje przy laptopie

- Cały czas bardzo dużo osób niepełnosprawnych ma trudności ze znalezieniem pracy. Nowe programy mają służyć zwiększaniu ich aktywności zawodowej – powiedział we wtorek, 21 maja, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podczas inauguracji projektu „Aktywni plus”.

Projekt „Aktywni plus” obejmuje trzy programy – „Absolwent”, „Stabilne zatrudnienie” i „Praca-integracja”. Wszystkie pilotowane są przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i ukierunkowane na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami.

Aktywni plus

- Program ma iść w kierunku zwiększenia szansy na dobre, stabilne miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. (...) W Polsce mamy rekordowo niskie bezrobocie, ale ciągle bardzo dużo osób niepełnosprawnych ma trudności ze znalezieniem zatrudnienia. To wyzwanie dla nas – powiedział Michałkiewicz na konferencji prasowej w resorcie.

Poinformował, że w konsultacjach społecznych znajduje się także projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym. Ma on objąć szczególnym wsparciem te grupy osób z niepełnosprawnością, które mają największe trudności w samodzielnym znalezieniu, podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia.

Inauguracji projektu „Aktywni plus” towarzyszyło podpisanie porozumienia przez PFRON i Grupę Enea o współpracy na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

- Tworzymy szeroką koalicję na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, by wzrastała ich aktywność zawodowa. Cieszę się, że dziś dołącza do nas Grupa Enea. Za chwilę kolejne spółki będą przystępowały do naszego programu – powiedziała prezes PFRON Marlena Maląg.

Dane z GUS

Na mocy podpisanego we wtorek, 21 maja, porozumienia Enea przystąpi do pilotażowego programu „Praca -integracja”. Jego założeniem jest wszechstronne wsparcie osób z niepełnosprawnościami nie tylko w procesie rekrutacji, ale też w początkowym okresie zatrudnienia.

MRPiPS, powołując się na wstępne dane GUS, podało, że w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wynosił 26,2 proc. i był o 3,7 pkt. proc. wyższy niż w 2015 roku. Wzrasta również aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnością. W 2015 r. udział osób z niepełnosprawnością aktywnych zawodowo (tzn. pracujących lub bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy) wynosił niecałe 26 proc., w 2018 r. było to już ponad 28 proc.

Z kolei stopa bezrobocia wśród osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym osiągnęła w 2018 roku poziom 7,3 proc. W 2015 r. wynosiła ona 13 proc.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Przejście na emeryturę a utrata dofinansowania zakładu pracy zatrudniającego osobę niepełnosprawną
    Ryszard Kukawka
    27.05.2019, 14:21
    Jako osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym zostałem zwolniony z chwilą przejścia na emeryturę. Czy z chwilą przejścia na emeryturę (stałem się osobą zdrową). Dlaczego PFRON przestał dopłacać zakładowi pracy do świadczeń ZUS.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas