Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dla kogo 500 zł? Pełnomocnik Rządu o pracach nad nowym świadczeniem

22.05.2019
Autor: Mateusz Różański
Krzysztof Michałkiewicz

Premier Mateusz Morawiecki obiecał stworzenie nowego świadczenia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Według zapowiedzi ma ono trafić do 500 tys. osób z niepełnosprawnością, m.in. tych, które nie mają innego dochodu niż renta socjalna.

Świadczenie ma to być finansowane z podatku od sprzedaży detalicznej i z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia (SFWON). O prace nad sprawą zapytaliśmy Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzyszofa Michałkiewicza.

Także dla seniorów

- Pracujemy nad nowym, dodatkowym świadczeniem dla osób niepełnosprawnych, które nie ze swojej winy nie mogły podjąć zatrudnienia i wypracować sobie renty z tytułu niezdolności do pracy lub wypadkowej czy emerytury. Są to osoby niepełnosprawne, które są w trudnej sytuacji i wymagają wsparcia ze strony państwa – tłumaczył pełnomocnik. – Pan premier powiedział o 500 tysiącach. To jeszcze liczymy, bo część osób jest już w wieku emerytalnym. Trwają prace nad ustawą i chcemy, żeby jeszcze ten parlament przyjął tę ustawę. Motywacją będzie to, że osoby niepełnosprawne czekają na tę ustawę – tłumaczył.

Opieka wytchnieniowa zagrożona?

Koszt wypłacania świadczenia został wyliczony na 3 miliardy złotych, które mają pochodzić z podatku od sprzedaży detalicznej i ze Solidarnościowego Funduszu Wsparcia. Z tego samego Funduszu mają też być finansowane m.in. opieka wytchnieniowa i tworzenie ośrodków dla dorosłych osób z poważnymi niepełnosprawnościami. Powstaje pytanie czy rozwój tych programów nie zostanie wstrzymany z powodu konieczności znalezienia środków na nowe świadczenie.

- Skończyliśmy pracę nad następnym programem, finansowanym z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych o nazwie Centra opiekuńczo-mieszkalne – odpowiedział na to pytanie Krzysztof Michałkiewicz, który uspokaja, że zaplanowane przez rząd programy są niezagrożone. – Pracujemy nad następnymi: Mieszkanie bez barier i Budynki bez barier. Tymi programami wpisujemy się w Program Dostępność Plus i ustawy o dostępności – dodał.

Pełnomocnik Rządu przy okazji poinformował, że do konsultacji trafiła Ustawa o Zatrudnieniu wspomaganym.

Komentarz

  • A co ze mną?
    Verek
    22.05.2019, 12:50
    Mam 70 lat. Od 1997 r. na rencie inwalidzkiej, a od 65 roku emeryturka, obecnie 1211 zł. Dawna tzw. II gr. inwalidzka KIZ. Zupełnie samotny, bez opieki. To te 500 ... nie obejmie mnie?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas