Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Projektowanie dla wszystkich, architektura

03.01.2011
Jesteś w zasobie archiwalnym naszego portalu. Informacje z tego artykułu mogą być nieaktualne. Polecamy nowsze artykuły na ten temat na naszym portalu. Zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

  Projektowanie bez barier - wytyczne (nowe wydanie)

Nowe wydanie skierowanej do architektów publikacji zawiera wytyczne projektowania dostępnych budynków. Mają one ułatwić projektantom spełnianie wymogów powszechnej dostępności budynków i przestrzeni publicznych dla osób o ograniczonej sprawności: zarówno osób niepełnosprawnych stale lub czasowo, jak i osób starszych, osób z małymi dziećmi lub obciążonych bagażem.

Strona publikacji Projektowanie bez barier

Wydawnictwo dostarcza podstawowych informacji z zakresu prawa i powszechnej dostępności.

Autor: Kamil Kowalski 


Planowanie dostępności - prawo w praktyce

Planowanie dostępności to zmiana dotychczasowego sposobu myślenia o projektowaniu przestrzeni, uwzględniająca potrzeby różnych osób: niezależnie od wieku, płci czy stopnia sprawności. Takie myślenie pozwala dostrzec przede wszystkim sytuację ludzi, dla których bariery architektoniczne bywają przeszkodami nie do pokonania. Mądre kompromisy stosowane w planowaniu zapewniają dostępność i bezpieczeństwo osobom reprezentującym wszystkie grupy użytkowników danego obiektu.

Publikacja, którą prezentujemy ma na celu zebranie istotnych z punktu widzenia planowania dostępności zapisów polskiego prawa, które dotyczą m.in. miejsc związanych z transportem, budynków mieszkalnych, hoteli czy obiektów usługowych. Wskazuje ona także często popełniane błędy oraz prezentuje dobre praktyki, ułatwiające stosowanie prawa zarówno w trakcie podejmowania decyzji na szczeblu administracyjnym, jak i na etapie projektowania, budowy i użytkowania tych obiektów.

Autor: Kamil Kowalski


Projektowanie bez barier - wytyczne

Wytyczne projektowania dostępnych budynków przeznaczone są dla architektów. Mają one ułatwić projektantom spełnianie wymogów powszechnej dostępności zgodnie z potrzebami współczesnego demokratycznego społeczeństwa, w którym nie można akceptować utrudnień w dostępności budynków i przestrzeni publicznych dla osób o ograniczonej sprawności. Są nimi zarówno osoby niepełnosprawne stale lub czasowo, jak i osoby starsze, osoby z małymi dziećmi lub obciążone bagażem.Autor: Kamil Kowalski


Projektowanie bez barier - wytyczne

Mężczyzna na wózkuJakie są wymiary rampy krawężnikowej? Gdzie powinno się umieścić pochylnię? Ile schodów może być w np. w budynku opieki zdrowotnej? W publikacji tej można znaleźć odpowiedzi na te pytania oraz na wiele innych pytań dotyczących projektowania bez barier. Publikacja oparta jest m.in. na Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2002 r. i Ustawie Prawo budowlane z 1994 r.

Autor: Kamil Kowalski

 


okładka publikacji ''Mieszkanie dostępne dla osób z dysfunkcjami wzroku Mieszkanie dostępne dla osób z dysfunkcjami wzroku

Publikacja zawiera informacje dotyczące prawidłowego dostosowania pomieszczeń w mieszkaniu do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku.

Autor: Kamil Kowalski
   

        

         

    


Okładka publikacji ''Mieszkanie dostępne dla osób z dysfunkcją narządu ruchu Mieszkanie dostępne dla osób z dysfunkcją narządu ruchu

Przed planowaną budową domu lub remontem mieszkania sprawdź jak prawidłowo dostosować pomieszczenia do potrzeb osób z dysfunkcją narządu ruchu.

Autor: prof. Ewa Nowak, Jolanta Budny, Kamil Kowalski

 

 


 

Dostosowanie budynków użyteczności publicznej – teoria i narzędzia
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie najczęściej spotykanych zagadnień projektowania środowiska dostępnego oraz możliwości adaptacji najbliższego otoczenia, w którym żyje i mieszka osoba z niepełnosprawnością.

Autor tekstu: arch. Jolanta Budny


  


Projektowanie dla wszystkich
Zamierzeniem niniejszego opracowania jest m.in. ukazanie korzyści płynących z dostosowania budynków i przestrzeni miasta dla jak największej grupy użytkowników, w tym osób niepełnosprawnych, a więc w perspektywie - dla całego społeczeństwa, naszego otoczenia, używanych przez nas przedmiotów i komunikacji.

Autor: Jolanta Budny

              
            
  

   

   Jak dostosować budynek
Celem opracowania jest przedstawienie najczęściej spotykanych zagadnień projektowania środowiska dostępnego oraz możliwości adaptacji najbliższego otoczenia, w którym żyje i mieszka osoba niepełnosprawna.

Autor tekstu: arch. Jolanta Budny
Konsultant: dr hab. inż. arch. Andrzej T. Baranowski, prof. nadz. PG
Koordynator programu: Olga Janaszek-Serafin
Redakcja i korekta: Anna Jastrzębska
Opracowanie graficzne: Monika Duliasz
Rysunki architektoniczne: Andrzej Cichecki

        

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas