Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Chcemy godnie żyć”. Protest na ulicach stolicy

23.05.2019
Autor: tekst i zdjęcia Mateusz Różański
Kilkadziesiąt osób, przed nimi transparent z napisem: O godne życie osób z niepełnosprawnościami

- Przyjechałem tu choćby dla swojego kolegi, który nie ma łazienki w domu i musi się myć w misce – tak o powodach udziału w manifestacji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów mówił jeden z jej uczestników. Wśród wszystkich przemówień wygłaszanych podczas manifestacji, która przeszła ulicami Warszawy 23 maja 2019 r., najczęstszym słowem była: godność.

- W dalszym ciągu brakuje nam pieniędzy na życie, walczymy o asystentów, o dostęp do rehabilitacji, sprzęt ortopedyczny – mówił jeden z liderów protestu, Jakub Hartwich, który razem z mamą protestował w zeszłym roku przez 40 dni w Sejmie.

Protestujący maszerują ulicą. Na pierwszym planie mężczyzna na wózku z tabliczką Prosimy o 500 zł na godne życie, tuż za nim uczestniczka Powstania Warszawskiego

Jakub i Iwona Hartwich znów przybyli do Warszawy, by przedstawiać swoje racje i głośno mówić o prawie osób z niepełnosprawnościami do godnego życia. Towarzyszyły im licznie zebrane osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie.

Stać nas na lepsze wsparcie

- My chcemy naprawić system panujący w naszym kraju. Polska to średnio dobrze prosperujący kraj i nas dzisiaj stać na naprawę tego systemu. Jesteśmy 15 lat w Unii Europejskiej, chcemy dążyć do standardów europejskich, żebyśmy mieli pełne kompleksowe zabezpieczenie – tłumaczył powody tegorocznej manifestacji Jakub Hartwich.

Zwrócił się też bezpośrednio do premiera.

- Dzisiaj żądamy od pana jednej rzeczy. Chcemy, abyśmy my, osoby niepełnosprawne, miały wpływ na to, co się dzieje w kraju, na to, jak są prowadzone nasze sprawy – powiedział jeden z liderów protestu.

Uczestnicy protestu idą ulicą. Rząd osób na wózkach, za nimi opiekunowie

Zwrócił uwagę, że renciści socjalni to mniej niż 1 procent obywateli i takie państwo jak nasze powinno być w stanie ich odpowiednio wspierać.

On i inne osoby z niepełnosprawnością biorące udział w manifestacji, zapytane o ich motywacje mówiły przede wszystkim o prawie do godnego i aktywnego życia.

Żyć jak wszyscy

- Chciałbym, żeby osoby niepełnosprawne mogły żyć tak jak osoby sprawne, mogły łatwiej znaleźć pracę i czuły się potrzebne w społeczeństwie – powiedział poruszający się na wózku Igor Rogulski.

Uczestnicy manifestacji trzymają napis: supermatki

- Potrzebujemy godnego finansowania, wsparcia asystentów, ale też takiego wsparcia, które sprawi, że poradzimy sobie i będziemy żyć w godnych warunkach także po śmierci naszych opiekunów i rodziców – mówiła Małgorzata Dobosz, która także porusza się na wózku.

Uczestnicy manifestacji w swoich wypowiedziach odnosili się także do obietnicy stworzenia nowego świadczenia w wysokości 500 złotych miesięcznie. Zwracali uwagę na to, że nie przedstawiono póki co konkretów, trudno określić grupę, do której ono trafi i krytykowali, podnosili także, że ogłoszono to tuż przed ich protestem i wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Protest pod Sejmem. Napierwszym planie protestujący w ubiegłym roku i dziennikarze, w tle uczestnicy protestu i policj

Kara za aktywność

Postulaty manifestantów były bardzo różne. Oprócz wyższych świadczeń czy wsparcia asystenckiego część zwracała uwagę na niesprawiedliwy ich zdaniem system, który poprzez różne pułapki ogranicza osobom z niepełnosprawnością dostęp do rynku pracy.

- Ciągle obowiązuje przepis, który mówi, że osoba niepełnosprawna pobierająca rentę socjalną nie może zarabiać powyżej pewnego pułapu: 70 procent średniej krajowej – mówił niewidomy nauczyciel Maciej Białek. – Ktoś, kto na tym rynku pracy wywalczył sobie to miejsce, konkurując z osobami zdrowymi, jest karany za to, że jest aktywny. A przecież pracując płaci podatki – podkreślił pedagog.

Na jezdni stoją na pierwszym planie kobiety w różnym wieku z transparentami

Podczas manifestacji poruszano też temat zmian w prawie oświatowym, a dokładnie likwidacji możliwości nauczania indywidualnego w szkole. Z tego rozwiązania korzystało wiele młodych osób ze socjalnymi potrzebami. Niestety, w ich szkołach nie udało się znaleźć rozwiązania alternatywnego i wiele z nich zostało zmuszonych do nauki w domu.

Gorzkie listy

Manifestanci przebyli drogę od Pałacu Prezydenckiego do Kancelarii Premiera, a potem ruszyli pod Sejm. Pod każdym z tych miejsc odczytali listy, które przygotowali dla prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Tłum osób pod Sejmem, ponad głowami widać napis Supermatki

W bardzo gorzkich słowach odnieśli się do zeszłorocznego protestu i tego, jak zostali potraktowani przez polityków partii rządzącej. Mowiono też o niespełnionych obietnicach z czasów kampanii wyborczej i o tym, że protestujący czują się oszukani przez polityków, którzy podczas poprzedniego protestu w Sejmie w 2014 roku ich wspierali. Podczas manifestacji obecnych było kilkoro polityków opozycji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Nikt nas nie słucha.
  Edyta
  28.05.2019, 10:52
  Myślicie, że człowiek zwany Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych chociaż raz przeczytał co chorzy sądzą o tych wszystkich działaniach rządu? Czy chociaż raz osobiście odpisał na list niepełnosprawnego?? Ma nas gdzieś!! Brednie i banały jakie odpisują jego pracownicy są poniżej wszelkiej krytyki. Nikt nie słucha jakie są nasze potrzeby, a co gorsza - wcale nie zamierza ich zaspokoić. Czy nie można tego prawa zgłosić gdzieś do sądów, żeby potem zaskarżyć je do Strasburga?? Tylko tam możemy doczekać się sprawiedliwości. Nie ma żadnego prawnika, który by się podjął tej drogi?? Pewnie nie ma takiego bohatera... pis by go potem wykończył.
  odpowiedz na komentarz
 • Przeczytajcie sobie książkę "To Tylko Mafia"
  Nina
  28.05.2019, 00:38
  Dowiecie się jak politycy realizują TYLKO SWOJE CELE". Są nazwiska, konkrety, powiązania, kwoty, narkotyki, kamienice, mieszkania i wiele gotówki. Chory kraj... Osoby które płacą podatki i kładki, to w tym kraju idioci. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego ten rząd przygotowuje ustawę niezgodną z Konstytucją, która różnicuje pomoc od czasu/wieku orzeczenia tego samego rodzaju niepełnosprawności. To przestępstwo PIS w białych kołnierzykach !
  odpowiedz na komentarz
 • Dalsze różnicowanie?
  Renata
  24.05.2019, 22:32
  Jeden wyrok niekonstytucyjny już mamy. Czy pani Hartfich nakłania rząd do kolejnej ustawy niezgodnej z Konstucją? Niech mi ktoś wreszcie pokaże różnicę, czym się różni wysokość renty socjalnalnej 1100zł. a wysokość rennty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy również 1100zł. Żądania p.Hartfih są poniżej pasa wobec osób z rentą o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Panie Premierze, Pani Minister obudźcie sie! Mój postulat w tej spawe jest taki, albo wszyscy dostają proponowane 500+ z znacznym stopniem, bez względu na to czy to jest renta socjalna ,czy z tytułu całkowitej niezdolności do pracy albo nie dostaje nikt. Przestańcie dzielić społeczeństwo na lepszych i gorszych. Nie poniewierajcie dlużej tymi ludźmi bo los i tak ich już sponiewierał.
  odpowiedz na komentarz
 • nic się nie zmienia
  sama
  24.05.2019, 21:48
  Jeśli macie bez problemu na każde dziecko 500 co wam się chwali to pomijanie osób chorych stopień umiarkowany jest okrucieństwem bo jak mamy godnie żyć z renty socjalnej
  odpowiedz na komentarz
 • Pułapka rentowa - błędne wiadomości.
  Edyta
  24.05.2019, 19:16
  Macie złe wiadomości! Dorobić do renty można w wysokości 70% PRZECIĘTNEJ KRAJOWEJ. Nie najniższej. To jest naprawdę spora kwota - 3465, 70 zł. Ja w życiu tyle nie zarobiłam bo zawsze mi płacą najniższą krajową!! "70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2019 r. wynosi 3465,70 zł - przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty"
  odpowiedz na komentarz
 • Skargi jak najbardziej zasadne, ale do ZSL-PSL braludział prawie we wszystkich rządach po'89 r. jak i za PRLu.
  era
  24.05.2019, 15:01
  Do SLD 2 kadencje i PREZYDENT SLD 2 KADENCJE 10 LAT. PO-PSL 2 kadencje i 5 lat Bronek prezydent. I do 1 prezydenta Jaruzelskiego.
  odpowiedz na komentarz
 • Min. Rafalska dlaczego Niepełnosprawnych pracujących prześladujesz/pułapka rentowa/a tych co tylko krzyczą'daj" wspierasz
  Leszek
  24.05.2019, 14:22
  MOJA AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA JEST BLISKA ZAKOŃCZENIA / WIEK /.Przez te wszystkie lata pracy /44 lata / doznałem w Polsce wielu poniżeń i upokorzeń.W wieku 27 lat miałem wypadek- amputacja nogi ....Nie poddałem sie,zaczełem sie dokształcać i pracować.Życie rencisty za 640 zł / 3 dzieci na utrzymaniu / było niemożliwe.Po dokształceniu sie w konkursie- uzyskałem dobrą prace. I co?Ustawa o rentach i emeryturach / par 104-98 / wylansowana przez p.Bańkowską mówi- jeżeli Niepełnosprawny przkroczy 70% najniższego uposażenia to w NAGRODE za AKTYWNOŚĆ zawodową ZUS-Stalinowski zabiera Nam 50% RENTY.a jeżeli nieliczni / za to najlepiej wykształceni / zarobią ponad 130% to w nagrode za aktywność zawodową ,wspaniałomyślny ZUS- ciemieżyciel zabiera CAŁA RENTE..Za co lubić polityków- za w/w prześladowanie Nas ?.Jak długo jeszcze POLITYCY wszelkiej maści będą Nas dyskryminować ?.Pani Rafalska-- dlaczego dla wszystkich masz SERCE a nie masz go dla Amputantów nóg i rąk ?
  odpowiedz na komentarz
 • A ja podziękuję!!!!
  Keraj
  24.05.2019, 12:09
  Na dworcu w wawie widziałem kolorową grupę niepełnosprawnych z opiekunami którzy przyjechali na protest z Częstochowy. Bardzo dziękuje za wasz udział. Jesteście wielcy, dziękuję ich opiekunom za ich trud.... Jesteście dowodem na to, że ci którzy w swoich bzdurnych komentarzach na tym forum krytykują protest ON i RON nie mają racji. Pisać każdy umie nawet komuniści o ta umiejętność zadbali przez 40lat. Gdyby rządzili kolejne lata nauczyli by wszystkich czytać i pisać ze zrozumieniem!!!! Dla czego dzisiaj po proteście piszesz wrogie, zawistne, obraźliwe komentarze? Tak trudno było wziąść udział w proteście? A tym samym poprosić o dostępny mikrofon i wygłosić swoje zdanie? Dziś z szacunku do wszystkich protestujących którzy tak ja ją z rodziną byliśmy zachowaj się przyzwoicie i zamilcz. Dziękuję organizatorom za upór, za odwagę itd itd. Jesteście wielcy!!!! Wasz 40to dniowy trud nie poszedł na marne. Na proteście najbardziej brakowało mi przedstawicieli zarząd związku zrezszajacego najwiecej ON czyli PZN. To wstyd dla związku-że kilka osób z Panią Iwona Hartwig potrafi więcej zrobić dla niewidomych niż ich związek z Panią prezes PZN na czele!!! Rozumie że biorąc z związku pensje ponad 10000tys złotych co miesiąc ciazko jest Pani zrozumieć los członków PZN żyjących za głodówa rentę socjalną. Pytam zarząd PZN dla czego nie poparł protestu, a ni wtedy ani dziś? Czy postulaty protestujących nie są głosem waszego środowiska? Wstyd Pani prezes PZN za nieobecność!! Pewnie termin protestu koligowal z Pani częstymi nic nie przynoszącymi dobrego wyjazdami - na kosztu związku czyli ich członków. Szamowno redakcjo proszę w imieniu ON niewidomych i slabowidzacych oficjalnie zapytać prezes zarządu PZN o stanowisko w sprawie protestu ON i RON. Zapytać o powód nieobecności? Kiedy takie pytania zadaje pisemnie ja i inni członkowie PZN - zarząd z Panią prezes nie raczy odpowiedzieć!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Teraz 500 nie dla socjalnych, tylko dla pozostałych rencistów ze znacznym stopniem
  Wiktor
  24.05.2019, 11:56
  Renciści socjalni przecież dostali już duże pieniądze, a pozostałe osoby ze znacznym stopniem, ale choćby kilka lat pracujące wciąż nie dostały ani złotówki. Domagam się od PIS 500+ dla niepełnosprawnych dorosłych ze znacznym stopniem, wymagających opieki, ale TYLKO z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Niech rząd zacznie myśleć i przestanie słuchać Hartwig.
  odpowiedz na komentarz
 • godne żądania???.
  marek
  24.05.2019, 10:51
  Pan Prezydent Andrzej Duda, i m.in. Pan Poseł Bogdan Rzońca, dużo dobrego zrobili dla osób niepełnosprawnych. Prezydent nie tylko wspierał ale i natychmiast podpisywał wszelkie akty prawne niosące pomoc ON, natomiast poseł Rzońca był, jest i chce być inicjatorem działań na rzecz ułatwienia takim osobom dostępu do pracy i wielu działań pro-społecznych na rzecz tego środowiska. ………. Niestety działania te są dyskontowane i wyśmiewane przez osoby niepełnosprawne – vide dzisiejsza demonstracja ON w Warszawie. Niby miało być pięknie: bez nienawiści i rzeczowo z konkretnymi postulatami, wnioskami i projektami. ………….. A okazało się, że dla protestujących Prezydent i Rząd to kłamcy bez honoru, bez zrozumienia i z zerową życzliwością dla ON, zaś PLUCIEM NIEPEŁNOSPRAWNYM W TWARZ SĄ WSZYSTKIE PROGRAMY I DZIAŁANIA WDROŻONE W OSTATNICH 4-LATACH PRZEZ TEN RZĄD, w tym m.in.: programy "Za życiem" i "Dostępność plus" oraz ustawy o waloryzacji rent, płacy minimalnej, wsparcia ZAZ i WTZ, o zatrudnieniu wspomaganym, o opiece wytchnieniowej, o pierwszeństwie do leczenia, o nielimitowanej rehabilitacji, o podat kowej uldze samochodowej czy zapowiedziane od lipca o bezpłatnym pobycie opiekuna ON przy niej w szpitalu, i od września o 500 zł dodatku do renty…………. Czyż, po takich ocenach, ww. – kosztowne dla budżetu programy i działania, będą miały uzasadnienie dla ich kontynuacji przez kolejne ekipy rządowe SKORO NIEPEŁNOSPRAWNI UWAŻAJĄ JE ZA OSZUSTWO, WYDMUSZKI I PLUCIE W TWARZ???!!! ……. Obawiam się, że NIE. Że ich oceny wykrzyczane dzisiaj będą argumentem dla polityków by wycofać wdrożone ostatnio działania. Że podzielą one los m.in. losu programu samochodowego ‘Sprawny dojazd” i wsparcia zakupu wózków elektrycznych, a także zamrożonych rent, zasiłków i wsparć zatrudniania, ograniczonych środków na likwidację barier architektonicznych i na turnusy rehabilitacyjne oraz wielu innych zaniechanych dobrych ustaw i działań. ŚRODOWISKO NIEPEŁNOSPRAWNYCH SAME SIĘ O TO PROSI !!! ………….. Ufać należy, że takie oceny formułują jedynie ON obecne wczoraj w stolicy, i że praca Pana Prezydenta i Pana Posła Rzońcy nie pójdzie na marne. Że się nie zniechęcą.
  odpowiedz na komentarz
 • Pan jakub Hartwig
  Paweł 2 grupa
  24.05.2019, 08:48
  Mam takie pytanie, co takiego jako radny zrobił dotychczas Pan Jakub Hartwig? Jakie działania na rzecz swojego środowiska podjął jako radny właśnie?
  odpowiedz na komentarz
 • Uwagi do artykułu
  Gentelmen
  24.05.2019, 07:56
  1. Osoba niepełnosprawna nie może żyć jak osoba sprawna, ponieważ nie jest sprawna. 2. Osoba niepełnosprawna powinna otrzymywać godne wsparcie (pieniądze), a nie być zmuszana do pracy zarobkowej. 3. Omawiany dodatek" 500" (ale netto) należy przyznać wszystkim osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niesamodzielnym), również emerytom, nie tylko osobom pobierającym świadczenia socjalne, oczywiście nie pracującym.
  odpowiedz na komentarz
 • To jest zemsta że przez długie lata w orzecznictwie nic nie robiono .
  ktoś
  24.05.2019, 00:28
  Dlaczego tylko renciści socjalni? ,dlaczego chcecie pozostałych wdeptać w ziemię ? Pani Iwono ma pani jeszcze jednego syna ,czy gdyby on podzielił los swojego brata z powodu jakiegoś wypadku ,była by pani dumna z tego że jeden zasługuje na pomoc państwa a drugi niech pokutuje bo zdrowy się urodził .? .Przecież żyją ludzie za podobną kwotę którym udało się przepracować rok lub troszkę więcej po czym zły traf ,choroba bądź wypadek doprowadził do podobnej niepełnosprawności .Ja uważam że weryfikacja orzeczeń była by wskazana .Bo niepełnosprawności są różne ,jedni pracują ,korzystają z form różnego wsparcia a drudzy nie są wstanie podrapać się po nosie .
  odpowiedz na komentarz
 • Danuta
  D.M.
  23.05.2019, 23:01
  Sadząc po dzisiejszym proteście niepełnosprawnych,Polacy to jednak dziwny naród.Protestując upominają się o 500 plus tylko dla niepełnosprawnych rencistów socjalnych ,tak jakby reszta niepełnosprawnych osób w Polsce miała lekkie życie.Wciąż uważam,że 500 plus powinno być w naszym kraju dla wszystkich niepełnosprawnych albo dla nikogo.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ dla wszystkich ze znacznym stopniem
  Anna
  23.05.2019, 22:29
  Polskę, tzn. Polaków stać na to. PIS nie ma swoich pienięfzy do rozdania, to pieniądze Polaków, a nie PISu !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Pułapka rentowa , a co to takiego jest ?
  Ala
  23.05.2019, 21:27
  Gdzie płacą niepełnosprawnym więcej niż 70 % średniej pensji ? W którym to zakładzie pracy chronionej , czy ZAZ ie ? Mój kuzyn pracował w zakładzie pracy chronionej - choć pułapka rentowa go nie dotyczyła i mógł zarabiać nieskończenie wiele , gdyż nie miał renty to nigdy nie dostał więcej , jak pensja minimalna .Podobnie jak wszystkie osoby niepełnosprawne , pracujące tam na produkcji .Co więcej był zadowolony ,że jest to najniższa krajowa , a nie staż za jedyne 900 zł , bo wiele osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych za takie pieniądze pracuje i musi za to wyżyć przez cały miesiąc .A czy wśród tych postulatów , oprócz zniesienia mitycznej dla większości ON pułapki rentowej , był chociaż jeden z prośbą o podwyżkę stypendium stażowego ?
  odpowiedz na komentarz
 • 500 zł do renty socjalnej?
  Fing
  23.05.2019, 21:17
  A co z niepełnosprawnymi niezdolnymi do egzystencji BEZ prawa do renty i innych świadczeń? Tacy nie mają NIC, co z nimi Pani Hartwich?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Gdzie przede wszystkim powinny być miejsca umożliwiające zmianę pieluchomajtek i wykonanie innych czynności higienicznych dorosłym, niesamodzielnym osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas