Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska o ostatnich zmianach w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnością

24.05.2019
Autor: PAP, fot. Flickr / MRPiPS
minister Elżbieta Rafalska mówi do mikrofonu

Podniesienie renty socjalnej, podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego, wprowadzenie usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych i opieki wytchnieniowej dla opiekunów – to, jak wskazuje szefowa MRPiPS niektóre działania, realizowane by poprawić sytuację osób z niepełnosprawnością.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podnosi, że system wsparcia, aby mógł być uznany za skuteczny, musi odpowiadać na różnorodne potrzeby osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.

- W tym nurcie zaprojektowaliśmy Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który obowiązuje od początku roku. Pracom nad Funduszem przyświecała idea stworzenia przepisów, które będą dawały możliwość wszechstronnego wsparcia osób niepełnosprawnych – bez faworyzowania, ale też przede wszystkim bez dyskryminowania jakiejkolwiek grupy osób niepełnosprawnych – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Przypomniała, że w maju ub.r. zaprezentowana została mapa drogowa budowy systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Jednym z filarów tego systemu jest Fundusz Solidarnościowy. Pozostałe to pakiet społecznej odpowiedzialności i program „Dostępność plus”. Jak zaznaczyła, w tym roku przychody Funduszu mają wynieść ok. 647 mln złotych. W przyszłym, kiedy już najbogatsi podatnicy zapłacą daninę solidarnościową, ma to być ok. 1,8 mld zł.

Dziesięć programów

- W przyjętym na ten rok planie działania znalazło się w sumie dziesięć programów, które finansowane będą ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a które zostały tak skonstruowane, żeby zapewnić osobom niepełnosprawnym odpowiednią opiekę i usługi opiekuńcze, pomoc w dostosowaniu mieszkań do ich potrzeb, by tworzyć nowe dedykowane usługi dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów – przekazała minister Rafalska.

Dwa programy z tej dziesięciopunktowej listy – jak zaznaczyła – są już realizowane. To usługi opiekuńcze dla osób z niepełnosprawnością i program opieki wytchnieniowej, który adresowany jest do opiekunów.

- Chcemy, by opiekunowie odpoczęli, mieli chwilę dla siebie, a jednocześnie byli pewni, że ich najbliżsi są pod fachową opieką. Bezpieczni i zadbani. To był jeden z postulatów podczas ubiegłorocznych protestów. My go realizujemy – zapewniła minister.

W czwartek 23 maja w Warszawie odbyła się manifestacja osób z niepełnosprawnością.

Minister dodała, że wkrótce ogłoszony ma zostać kolejny program, dzięki któremu będą mogły powstawać centra opiekuńczo-mieszkalne. Celem programu jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz zapewnienie pobytu, opieki i specjalistycznych usług dostosowanych do ich potrzeb.

Wyższe świadczenia

Minister podkreśla, że jednym z głównych postulatów podczas ubiegłorocznego protestu było podwyższenie wysokości renty socjalnej.

- To był priorytet dla środowiska osób niepełnosprawnych. Zrealizowaliśmy ten postulat w ubiegłym roku – zauważa minister Rafalska.

1 września 2018 r. weszła w życie (z mocą obowiązującą od 1 czerwca 2018 r.) ustawa podwyższająca rentę socjalną z 865,03 do 1029,80 zł, czyli do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca bieżącego roku jest to już 1100 zł, o 360 zł więcej niż było to w 2015 roku, kiedy renta socjalna wynosiła 739,58 zł. To wzrost o ok. 48 proc. W sumie wydatki na rentę socjalną między 2015 a 2018 rokiem wzrosły o 800 mln zł. (2,4 mld zł w 2015 roku, 3,2 mld zł – w roku ubiegłym, kiedy rentę socjalną pobierało 280,5 tys. osób).

Zwiększone zostały też inne świadczenia.

- Pierwszy raz od 12 lat podwyższyliśmy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Od listopada będzie on wynosił 215,84 zł. W sumie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła za naszych rządów o ok. 40 proc. – podniosła minister.

W 2019 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1583 zł. W 2015 r. było to 1,2 tys. zł. Specjalny zasiłek opiekuńczy wzrósł w listopadzie ubiegłego roku o 100 zł, do kwoty 620 zł. Zasiłek dla opiekuna w tym czasie również wzrósł o 100 zł. Obecnie wynosi 620 zł. To wzrosty rzędu 20 proc. Jak zaznacza szefowa MRPiPS, świadczenia te wzrosły po raz pierwszy od ich wprowadzenia.

Wyższe nakłady na wsparcie

Minister zwraca też uwagę, że w ostatnich latach znacznie wzrosły nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnością.

- Od 1 kwietnia 2016 roku wprowadziliśmy świadczenie wychowawcze 500 plus przysługujące także na dzieci niepełnosprawne. Od 1 lipca będzie to świadczenie powszechne, niezależne od kryterium dochodowego. To oznacza, że na każde z ok. 300 tys. dzieci niepełnosprawnych w wieku do 18. roku życia zostanie przyznane wsparcie w wysokości 500 złotych miesięcznie – mówi min. Rafalska.

I dodaje: - W 2018 roku na wsparcie osób niepełnosprawnych przeznaczyliśmy ok. 19,5 mld zł, o ok. 4 mld zł więcej niż jeszcze w 2015 r.

W tym czasie wzrosło też dofinansowanie pobytu uczestników środowiskowych domów samopomocy, dofinansowanie kosztów rocznego pobytu uczestników w warsztatach terapii zajęciowej oraz – po raz pierwszy od dekady – dofinansowanie rocznego pobytu w zakładach aktywności zawodowej.

Lepszy dostęp do lekarzy

Do tego dochodzi także uproszczony dostęp do lekarzy specjalistów. Przepisy ustawy, która weszła w życie 1 lipca 2018 r., umożliwiają osobom do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu oraz osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Przepisy ustawy przewidują także możliwość korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania. To odpowiedź na postulat dotyczący uproszczonego dostępu do lekarzy specjalistów, nowoczesnych form leczenia, rehabilitacji i terapii.

- Nigdy wcześniej pomoc dla osób niepełnosprawnych nie była realizowana tak wszechstronnie i wielokierunkowo – przekonuje minister Elżbieta Rafalska.

Ocenia ona, że zarzuty opozycji dotyczące rzekomego braku zainteresowania MRPiPS sytuacją osób z niepełnosprawnością są nieuzasadnione.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła w czwartek, że mija rok od protestu osób z niepełnosprawnością w Sejmie i żadna sprawa, którą postulowały, nie została zrealizowana.

- Zarzuty polityków opozycji dotyczące rzekomego braku zainteresowania MRPiPS sytuacją osób niepełnosprawnych są nieuzasadnione. Wierzę, że taka ocena pani marszałek wynika z braku pełnej informacji na temat działań, jakie zostały podjęte. My te informacje chętnie przekażemy. Potrzeba dużo złej woli, żeby zignorować to, co udało nam się wspólnie ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wypracować – zaznacza minister Rafalska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • niepelnosprawna znaczny stopien przerwany rdzeń na poxiomie piersiowym po 18 roku życia bez renty. tylko opiekuńcze czy mam szanse na to 500 zl.na wózku inwalidzkim od 16 lat.
  korozej alicja
  29.05.2019, 18:39
  Nie wiem dlaczego nic mi się nie należy nie przepracowalam wiele ale urodzilam i wychowalam dwoje dzieci dziś dorosłe mąż ma rente iz tego żyjemy nawet ubezpieczona jestem na niego nic mi się nie należy.ale ja jeszcze żyje gdzie haczyk.
  odpowiedz na komentarz
 • Zrealizowaliśmy postulat ... rentę socjalną do 1029,80 PRauje minister Rafalska, OTRZYMUJĄCA 15 TYSIĘCY miesięcznie
  myszka
  24.05.2019, 16:02
  - To był priorytet dla środowiska osób niepełnosprawnych. Zrealizowaliśmy ten postulat w ubiegłym roku [ustawa podwyższająca rentę socjalną z 865,03 do 1029,80 zł,] zauważa minister Rafalska, OTRZYMUJĄCA 15 tysięcy miesięcznie, czyli tyle ile ON dostaje w ciągu ROKU. O premiach rzędu 100.000 nie wspominam, bo ON takich pieniezy w zyciunie zobaczy, chyba, ze u komornika.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma renty, to o siebie nie zadbał
  Mistrz
  24.05.2019, 15:14
  Poprzednik pisał, że jest ok. 1 mln rent, a niepełnosprawnych 3,8 mln. Jak ktoś w Polsce nie pracuje, nie płaci podatków lub NIE ODPROWADZA SKŁADKI RENTOWEJ, nie powinien z naszych podatków i składek otrzymać ani złotówki !!! Szukacie naiwnych ? Niech nikt się nie waży sponsorować kombinatorów z moich podatków.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni bez rent
  ONa
  24.05.2019, 14:52
  Autor poniższego posta o nicku prawo rynku zwraca uwagę na fakt ,że większość niepełnosprawnych nie ma rent .Po reformie orzecznictwa może być dużo więcej osób bez rent .Renta inwalidzka to najlepsze wsparcie i nawet jeśli niepełnosprawni mówią ,że jest za niska , to dobrze ,że ją mają .Ci , którzy jej nie posiadają , pracują głównie za minimalną , a ponieważ większość nie założyła rodziny , więc nie korzysta z hojnych programów prospołecznych tego rządu .Znalezienie pracy za najniższą krajową , często poprzedza półroczny staż w zakładzie pracy .Chodzi o to ,że staż jest potrzebny , ale stypendium stażowe jest bardzo niskie .Za 900 złotych , taki stażysta musi przez cały miesiąc wyżyć i to przez pół roku , mając czasem ubogich rodziców na emeryturach , trudno mu opłacić rachunki .Stąd apel o podwyższenie tej pensji stażu do wysokości pensji minimalnej ,dla wszystkich niepełnosprawnych , szczególnie pracujących fizycznie ,na produkcji w zakładach .Za okres pracy na stażu należy odprowadzać pełne składki emerytalne i rentowe za takiego pracownika , by ten w przyszłości ,na starość miał uzbierane choć minimum składek potrzebnych do emerytury pracowniczej .Staż jest formą aktywizacji , niepełnosprawny pracuje , często tak samo jak inni , tylko pod koniec miesiąca dostaje 900 zł zamiast 1600 zł .Inna sprawa to dofinansowanie z PFRON , dla niepełnosprawnych . Ono jest cały czas zamrożone .Należy podnieść jego kwotę i zastanowić się , czy dla osób bez rent nie powinno być wyższe , bo przecież te osoby nie korzystają z innych wsparć ..Powinna być zasada ,że pieniądze dla pracującego niepełnosprawnego idą za niepełnosprawnym , gdziekolwiek ON pracuje , wnioski powinny być uproszczone .a pracodawca nawet nie zatrudniający 6 % niepełnosprawnych , to dofinansowanie powinien dostać .Tak samo niepełnosprawni prowadzący własną działalność gospodarczą , czy rolniczą , którzy nie otrzymują renty .Niepełnosprawni z małych miejscowości muszą dojeżdżać , do zakładów pracy chronionej i ZAZ -ów nawet 40 lub 50 km w jedną stronę , w przepełnionych busach, do miast powiatowych , a chcieliby pracować blisko domu , bo dojazdy są męczące .Myślę , że gdyby takie same pieniądze jak mają w ZAZ , czyli 22 tys rocznie dopłaty do pracownika i 1100 miesięcznie dla pracownika z drugą grupą inwalidzką , oraz 1800 zł z pierwszą grupą dać lokalnym przedsiębiorcom , to na pewno zatrudniliby niepełnosprawnego bez renty . Nie trzeba by było ani pośredników ,ani zatrudnienia wspomaganego , bo tam sami przyuczyliby osobę niepełnosprawną do zawodu .Takie rozwiązanie ma dużo plusów , niepełnosprawny ma pracę blisko domu ,.To jest pełna integracja , praca z pełnosprawną załogą .A może także , przy lepszym dofinansowaniu tam niepełnosprawny mógłby liczyć na trochę większą pensję niż minimalną ?
  odpowiedz na komentarz
 • Lenistwo popierasz Pani Minister a pracujących choć niepełnosprawnych prześladujesz
  Leszek
  24.05.2019, 14:18
  MOJA AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA JEST BLISKA ZAKOŃCZENIA / WIEK /.Przez te wszystkie lata pracy /44 lata / doznałem w Polsce wielu poniżeń i upokorzeń.W wieku 27 lat miałem wypadek- amputacja nogi ....Nie poddałem sie,zaczełem sie dokształcać i pracować.Życie rencisty za 640 zł / 3 dzieci na utrzymaniu / było niemożliwe.Po dokształceniu sie w konkursie- uzyskałem dobrą prace. I co?Ustawa o rentach i emeryturach / par 104-98 / wylansowana przez p.Bańkowską mówi- jeżeli Niepełnosprawny przekroczy 70% najniższego uposażenia to w NAGRODE za AKTYWNOŚĆ zawodową ZUS-Stalinowski zabiera Nam 50% RENTY.a jeżeli nieliczni / za to najlepiej wykształceni / zarobią ponad 130% to w nagrode za aktywność zawodową ,wspaniałomyślny ZUS- ciemieżyciel zabiera CAŁA RENTE..Za co lubić polityków- za w/w prześladowanie Nas ?.Jak długo jeszcze POLITYCY wszelkiej maści będą Nas dyskryminować ?.Pani Rafalska-- dlaczego dla wszystkich masz SERCE a nie masz go dla Amputantów nóg i rąk ?Prosze Panią Rafalską o osobistą odpowiedz.
  odpowiedz na komentarz
 • Idzie bokiem
  niepełnosprawny emerytryt
  24.05.2019, 13:39
  Jakoś to wszystko idzie bokiem. Jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym nie dostrzegam żadnych ułatwień, a emeryturę nadal mam najniższą i dodatek pielęgnacyjny jest niziutki.
  odpowiedz na komentarz
 • Proszę o wytłumaczenie
  prawo rynku
  24.05.2019, 12:12
  Rozumiem, ale tak sobie policzyłem mamy 3.8 mln osób niepełnosprawnych z orzeczeniem, 800tys ze stopniem lekkim, 2,2mln ze stopniem umiarkowanym i 800 ze znacznym, rent przyznanych czytałem że jest ok 1mln .... Czyli 2,8mln osób zostaje bez jakiegokolwiek wsparcia. Bez rent a z niepełnosprawnością. Podwyżka znów rent spowoduje większa moc odbierania rent by kasa się zgadzała. Co z osobami niepełnosprawnymi którzy rent nie mają? Najprościej powiedzieć że one sobie dają same radę lub że nie wystąpiły z wnioskiem (a nawet to z przyczyn formalno zdrowotnych wsparcia nie otrzymały) Tu nie chodzi o to że rząd przydzieli kasę placówką a placówki je spożytkują na własne cele bo nadal w podsumowaniu pozostaje 2,8mln osób bez wsparcia. A kolejki na rehabilitacje mi nie straszne ponieważ że habilitacja na NFZ to ok rok a prywatnie 2 tyg problem że kasy na prywatną rehabilitacje nie mam bo nadal nie mam wsparcia finansowego. A wsparcie ma być dla opiekunów (nie potrzebny) radze sobie sam, za najniższą krajowa lecz koszty życia cały czas są większe. Rozumiem też że jak zwykle inni mają większe potrzeby ale ja także chce żyć. Już nie raz pisałem a może jak państwo nie ma finansów to po prostu niech nie łupi propozycja, Znaczni ulga w podatku 100% umiarkowani 50% lekki 25% (to by mnie zmotywowało dlaczego mam robić za najniższą ze wzgl. na dysfunkcję.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek stały
  Sl
  24.05.2019, 11:13
  A zasiłek stały dla osób niepełnosprawnych wynosi 646 zł, i jak za to żyć ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas