Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kibicuj piłkarzom z niepełnosprawnością intelektualną!

24.05.2019
Autor: inf. prasowa
plakat ze zdjęciem cieszących się kobiet sportowców ze zwycięstwa z napisem Europejski tydzień piłki nożnej kobiet i hasztagiemGrajmy razem na boiskach całej Polski

Olimpiady Specjalne Polska zapraszają wszystkich fanów sportu do kibicowania piłkarzom z niepełnosprawnością intelektualną podczas XIX. Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych oraz Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Kobiet Olimpiad Specjalnych. To największe na świecie wydarzenie promujące zarówno grę w piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną i zachęcające do wspierania i kibicowania zawodnikom Olimpiad Specjalnych oraz promowanie aktywności sportowej i codziennej wśród kobiet.

W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych na boiskach i stadionach 50 krajów Europy, weźmie udział ponad 45 tysięcy zawodników. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie z 37 krajów Europy, w tym polska Ekstraklasa.

- Już po raz dziewiętnasty w całej Europie wspólnie pokazujemy, jak ważne jest wspieranie rozwoju społecznego i sportowego osób z niepełnosprawnością intelektualną. Możliwość wspólnego przeżywania emocji, akceptacji i szacunku, przekraczania własnych możliwości przez sport – sport w najczystszej postaci. Niestety, najczęściej zawodnicy w Polsce rywalizują przy pustych trybunach. Zmieńmy to – zapraszamy wszystkich fanów sportu w Polsce na areny Olimpiad Specjalnych. W najbliższym czasie szykujemy wiele atrakcji. Wystarczy wyjść z domu i kibicować zawodnikom. Zobaczycie, ile emocji potrafią nam dać. #GrajmyRazem – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Jak będzie w Polsce

W ramach polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, w trzynastu województwach rozgrywanych jest 17 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych.Turnieje trwają od 6 kwietnia do 16 czerwca 2019 roku. W zawodach w całej Polsce bierze udział ponad 1700 piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną oraz blisko 700 trenerów i wolontariuszy.

- Gorąco zapraszamy do kibicowania naszym zawodnikom na piłkarskich turniejach Olimpiad Specjalnych w wielu regionach Polski – pełną ich listę znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiadyspecjalne.pl oraz na FB. Wstęp na wszystkie turnieje jest bezpłatny, a wrażenia i emocje, które zapewniamy są bezcenne - podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych byli wyraźnie obecni podczas 34. i 35. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy, na przełomie kwietnia i maja. Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną prezentowali kibicom banner wspierający akcję „Stadiony bez barier”, znajdowali się też w eskortach wyprowadzających ligowe drużyny oraz oglądali na  trybunach mecze Ekstraklasy. Kibice na stadionach mogli także zobaczyć dedykowany film promujący Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.

Lista nadchodzących turniejów w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych:

  • 23 maja 2019, Łódzki Turniej Piłki Nożnej Drużyn Olimpiad Specjalnych, Olimpijczyk Zduńska Wola,
  • 25 maja 2019, XX Mazowiecki Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, Adamów,
  • 27 maja 2019, XVII Śląski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, Ruda Śląska.
  • 29 maja 2019, Lubuski Turniej Piłki Nożnej w Ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, Szprotawa,
  • 29 maja 2019, Opolski Turniej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn Olimpiad Specjalnych, Gogolin,
  • 30 maja 2019, Opolski Turniej Zunifikowanej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn Olimpiad Specjalnych, Gogolin,
  • 31 maja 2019, Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej 7 osobowej Olimpiad Specjalnych, Starachowice,
  • 4 czerwca 2019, XVII Śląski Turniej Piłki Nożnej Halowej i Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych, Zabrze,
  • 14 czerwca 2019, XVI Kujawsko – Pomorski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, Bydgoszcz.

Kibicujmy kobietom

#trzymajzkobietami czyli #keepupwiththegirls to projekt realizowany w 20 europejskich krajach by wspierać aktywność sportową i codzienną kobiet. Zapraszamy wszystkich do kibicowania i wspierania kobiet, by stały się pełnoprawnymi sportowcami.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Ruch Olimpiad Specjalnych w Polsce

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

Jubileusz

W 2018 roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas