Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Szumowski o pladze otyłości

24.05.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
waga podłogowa z leżącym na nim niebieskim centymetrem

- Wyzwaniem dla polskiej kardiologii jest cały czas opieka długoterminowa oraz redukcja czynników ryzyka powiedział w piątek 24 maja w Toruniu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że szczególnie niepokojąca w zakresie chorób układu krążenia jest plaga otyłości u młodych ludzi.

Szef resortu zdrowia uczestniczy w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu w XXX Konferencji Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego POLSTIM 2019.

- Przed całą kardiologią nadal stoi wyzwanie w zakresie redukcji czynników ryzyka, jak również opieki wieloletniej. Mamy świetne wyniki w operacjach, leczeniu zawałów, arytmii, ale późniejsza opieka długoterminowa u kardiologa, redukcja czynników ryzyka m.in. nadciśnienia, otyłości, podwyższonej glukozy - to jeszcze szwankuje. Na to musimy kłaść duży nacisk. Mamy fantastyczne narzędzia, nowoczesną oraz innowacyjną technologię i możemy nią leczyć pacjentów – to tylko kwestia dobrego szkolenia specjalistów, których mamy. Przydałoby się ich jeszcze więcej – podkreślił minister Szumowski.

Dodał, że jego wieloletnie doświadczenie, jako kardiologa wskazuje, że świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki wzrasta.

Coraz większa świadomość

- Z jednej strony widać rosnącą świadomość w zakresie roli wysiłku fizycznego. Z drugiej strony, niestety, jest dramatyczna plaga otyłości – szczególnie u dzieci. Jest też zatrzymanie trendu spadkowego palenia papierosów, co będzie bardzo dużym problemem. W przeświadczeniu młodych ludzi elektroniczne formy palenia są nieszkodliwe, a to nie jest prawda. Trzeba to mówić wyraźnie – one są szkodliwe – wskazał Szumowski.

W jego ocenie, potrzeba aktywizacji społeczeństwa od najmłodszych lat i przekazywania młodym ludziom prozdrowotnych wizji życia. Potrzebny jest też ruch i wartościowe jedzenie. W diecie musi być więcej warzyw i owoców.

- Nie można korzystać głównie z wysokosłodzonych produktów, ale bardziej zrównoważonych. To jest problem na całym świecie. Nie mamy specjalnie odkrywczych działań, a dodatkowo wszędzie są one bardzo trudne i nie zawsze przynoszą odpowiedni skutek – ocenił minister zdrowia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas