Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Janina Ochojska w Europarlamencie!

27.05.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Bart Pogoda/Sudan Południowy 2011
Źródło: wroclaw.wyborcza.pl
Janina Ochojska

307.227 głosów według ostatecznych danych zdobyła Janina Ochojska, startująca z listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu, które odbyły się w Polsce 26 maja. Tym samych założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, „Człowiek bez barier 15-lecia”, zapewniła sobie miejsce w Parlamencie Europejskim. To najlepszy wynik w okręgu 12, obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie.

- Priorytetem jest dla mnie Komisja Rozwoju i w drugiej kolejności Społeczna. Interesują mnie problemy wykluczonych, w tym niepełnosprawnych – napisała Janina Ochojska w kwestionariuszu dla kandydatów z niepełnosprawnością, który opublikowaliśmy przed wyborami na naszym portalu.

Zasłużona i doceniona

Janina Ochojska jest twórczynią jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce, która niesie pomoc ofiarom konfliktów i katastrof na całym świecie – Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Sama jest osobą z niepełnosprawnością, nabytą na skutek przebytej w dzieciństwie choroby Heinego-Medina.

Za swoją działalność otrzymała wiele nagród w tym tytuł „Człowiek bez barier 15-lecia” przyznany jej przez Integrację w 2017 roku.

Z listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego dostał się również Jarosław Duda, który w latach 2007 – 2015 pełnił funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Senator Duda otrzymał według aktualnych danych 30 206 głosów.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • prawda
  -----
  01.08.2019, 20:54
  Liczy się tylko koryto i kasa
  odpowiedz na komentarz
 • Drodzy niepełnosprawni
  orzeszek
  30.05.2019, 23:46
  Nie podniecajcie się, nic z tego posłowania dla Was nie będzie. Sprawy niepełnosprawnych trzeba załatwiać tu na miejscu. Powtarzam jak mantrę W PEFRON PIENIĘDZY JEST DOŚĆ, konieczna jest reforma orzecznictwa. Wystarczy stanąć pod marketem i zobaczyć sprawnych osobników wykładających karty parkingowe - a to znaczy, że mają minimum stopień umiarkowany. Ja o 2 kulach nie poniosę dwóch zgrzewek Cisowianki jak oni.
  odpowiedz na komentarz
 • Czego pragną niepełnosprawni ?
  ONa
  28.05.2019, 16:01
  Najważniejsza dla niepełnosprawnych jest walka z wykluczeniem ekonomicznym .Obecnie wielu niepełnosprawnych nie ma rent , a nie wiadomo jak będzie po reformie , przygotowanej przez rząd PIS ? Pytanie ; czy znajdzie pracę , czy będzie całkowicie na garnuszku rodziny ? Częstą formą aktywizacji takich osób są sławne staże , które są nisko opłacane np. za 900 zł niepełnosprawny i także pełnosprawny musi pracować cały miesiąc , przez pół roku .Apel do wszystkich europosłów , którym problemy biednych leżą w sercu , by walczyli o podniesienie kwoty stypendium stażowego do godnego poziomu dla wszystkich , czyli kwoty minimalnego wynagrodzenia 1600 netto ,oraz pełnych składek emerytalnych i rentowych za ten okres stażu .Praca na stażu ,zwłaszcza na produkcji jest taka sama jak pozostałych pracowników , a tylko różni się tym ,że na koniec miesiąca dostaje się takie małe pieniądze , a niepełnosprawni nie pochodzą z bogatych rodzin .Takie niskie stażowe to nie jest wsparcie , którego oczekują niepełnosprawni .Inna kwestia dotyczy dofinansowania do miejsc pracy z PFRON dla pracujących niepełnosprawnych .Tu należy wprowadzić zasadę ,że to dofinansowanie dostają wszyscy pracodawcy , którzy zatrudniają niepełnosprawnych , a nie tylko ci , którzy spełniają warunek zatrudnienia 6 % niepełnosprawnych w swoim zakładzie .Chodzi o to ,by niepełnosprawny miał wybór , by mógł pracować gdzie chce .Pieniądze dla niepełnosprawnego powinny trafiać do niego bezpośrednio .Dla osób niepełnosprawnych nie jest ważne ile miliardów przeznaczono dla ich grupy ,ale ile ON otrzymał do ręki ,a taki niepełnosprawny stażysta ,bez renty, który dostanie 900 zł miesięcznie za pracę nie jest zadowolony , bo brakuje mu na rachunki i jedzenie .Prawda ?
  odpowiedz na komentarz
 • zobaczymy
  Radek
  28.05.2019, 11:12
  oby tak nie troszczyła się o ON jak pan poseł Plura ,bo po dostaniu się do koryta szybko zapominają o niepełnosprawnych,szczególnie ci którym los dokopał a tak na marginesi to ciekawy jestem jaką to pomocą pani Ochojska wspierała polskie dzieci,które to przez całe dekady nieraz głodowały jak było duże bezrobocie i niskie zarobki za PO ,ją tylko interesowała zagranica aby nabrać rozgłosu na świecie i popularności ,bo gdyby pomagała u nas to kariery by nie zrobiła ,chyba zależało jej na rozgłosie zapominając o własnym kraju ale nie mnie to oceniać,tylko zobaczymy co ON będą mieć z jej działalności, bo cała polityka po 90r. sprowadzała się tylko do zabierania ulg i uprawnień ON
  odpowiedz na komentarz
 • cd. sukces ON
  SON "Podkarpacie"
  27.05.2019, 19:03
  Miło poinformować, że i pan senator Jarosław Duda - trzeci adresat naszego apelu do kandydatów do PE specjalistów ws. pracy ON, został wybrany. Ufamy, że to trio - tam w Strasburgu, wzniesie się ponad podziały - istniejące w polityce polskiej, dla zgodnych działań na rzecz dobra ON.
  odpowiedz na komentarz
 • GRATULACJE
  pomorzanka z HM
  27.05.2019, 19:01
  gratuluję Pani Janino zdobytego mandatu europosła...trzymam kciuki. pomorzanka z HM
  odpowiedz na komentarz
 • GRATULACJE,
  pomorzanka zHM
  27.05.2019, 18:58
  gratuluję serdecznie zdobytego mandatu europosła.Wierzę w Panią Janinę i trzymam kciuki.
  odpowiedz na komentarz
 • Kto jeszcze?
  Wyborca
  27.05.2019, 15:04
  A Pan Marek Europoseł Plura?
  odpowiedz na komentarz
 • Już jeden na wózku z PO był w PE i co zrobił dobrego? Zagłosował za ACTA 2 ! Tyle.
  PISFANKA
  27.05.2019, 13:20
  Nie znam żadnego jego przemówienia w PE.
  odpowiedz na komentarz
 • sukces ON
  SON "Podkarpacie"
  27.05.2019, 12:49
  Mandat do PE dla Pana Bogdana Rzońcy to ogromny sukces i wyróżnienie dla Jasła. I szansa m.in. dla środowiska osób niepełnosprawnych na realizację oczekiwań ON - vide apel ON z 15 maja m.in. do pani minister Rafalskiej i pana posła Rzońcy "Szanowni Państwo Kandydaci do PE, w imieniu pracujących i chcących pracować osób niepełnosprawnych zwracamy się do Państwa – jako specjalistów posiadających największą wiedzę nt. zatrudniania i pracy osób z naszego środowiska, z wielką prośbą o – w razie wyboru, zgłoszenie swego akcesu do Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL), by w ramach tej Komisji działać na rzecz: 1) wprowadzenia we wszystkich krajach Unii Europejskiej, obligatoryjnego obowiązku zapewniania niepełnosprawnym pracownikom przyjaznych warunków pracy, na wzór polskich Zakładów Pracy Chronionej – na rynku konkurencyjnym oraz Zakładów Aktywności Zawodowej – na społecznym rynku pracy; 2) wprowadzenia dodatkowego wsparcia dla wszystkich pracodawców realizujących zatrudnienie chronione, rozumiane jako zatrudnienie w przedsiębiorstwie, w którym co najmniej 30 % pracowników stanowią pracownicy niepełnosprawni; 3) utrzymania w nowych przepisach dotyczących wyłączeń blokowych (wydatki na wsparcie poza limitem de minimis), co najmniej obecnych zasad i poziomu wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych tj. wg rozporządzenia KE nr 651/2014 (GBER); 4) objęcia wyłączeniem blokowym wydatków na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań – w tym: nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji, ułatwiających osobom niepełnosprawnym samodzielne i bezpieczne wykonywanie pracy; 5) objęcia wyłączeniem blokowym wydatków ponoszonych w ramach Indywidualnych Programów Rehabilitacji, 6) wprowadzenia we wszystkich krajach Unii Europejskiej jednakowego poziomu świadczeń socjalnych i pomocy socjalnej dla osób niepełnosprawnych, 7) szerokiego otwarcia na postulaty i wnioski zgłaszane na rzecz poprawy warunków życia i pracy osób niepełnosprawnych. Szanowni Państwo, ufając że Wasze doświadczenie i znajomość problematyki związanej z osobami niepełnosprawnymi dobrze przysłuży się całemu naszemu środowisku i wypromuje w całej Europie polski model godzenia wolnej konkurencji z pełnieniem misji społecznej, życzymy Państwu powodzenia w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego."
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas