Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Janina Ochojska w Europarlamencie!

27.05.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Bart Pogoda/Sudan Południowy 2011
Źródło: wroclaw.wyborcza.pl
Janina Ochojska

307.227 głosów według ostatecznych danych zdobyła Janina Ochojska, startująca z listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Europarlamentu, które odbyły się w Polsce 26 maja. Tym samych założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, „Człowiek bez barier 15-lecia”, zapewniła sobie miejsce w Parlamencie Europejskim. To najlepszy wynik w okręgu 12, obejmującym województwa dolnośląskie i opolskie.

- Priorytetem jest dla mnie Komisja Rozwoju i w drugiej kolejności Społeczna. Interesują mnie problemy wykluczonych, w tym niepełnosprawnych – napisała Janina Ochojska w kwestionariuszu dla kandydatów z niepełnosprawnością, który opublikowaliśmy przed wyborami na naszym portalu.

Zasłużona i doceniona

Janina Ochojska jest twórczynią jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce, która niesie pomoc ofiarom konfliktów i katastrof na całym świecie – Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Sama jest osobą z niepełnosprawnością, nabytą na skutek przebytej w dzieciństwie choroby Heinego-Medina.

Za swoją działalność otrzymała wiele nagród w tym tytuł „Człowiek bez barier 15-lecia” przyznany jej przez Integrację w 2017 roku.

Z listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego dostał się również Jarosław Duda, który w latach 2007 – 2015 pełnił funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Senator Duda otrzymał według aktualnych danych 30 206 głosów.
 

Komentarz

  • Czego pragną niepełnosprawni ?
    ONa
    28.05.2019, 16:01
    Najważniejsza dla niepełnosprawnych jest walka z wykluczeniem ekonomicznym .Obecnie wielu niepełnosprawnych nie ma rent , a nie wiadomo jak będzie po reformie , przygotowanej przez rząd PIS ? Pytanie ; czy znajdzie pracę , czy będzie całkowicie na garnuszku rodziny ? Częstą formą aktywizacji takich osób są sławne staże , które są nisko opłacane np. za 900 zł niepełnosprawny i także pełnosprawny musi pracować cały miesiąc , przez pół roku .Apel do wszystkich europosłów , którym problemy biednych leżą w sercu , by walczyli o podniesienie kwoty stypendium stażowego do godnego poziomu dla wszystkich , czyli kwoty minimalnego wynagrodzenia 1600 netto ,oraz pełnych składek emerytalnych i rentowych za ten okres stażu .Praca na stażu ,zwłaszcza na produkcji jest taka sama jak pozostałych pracowników , a tylko różni się tym ,że na koniec miesiąca dostaje się takie małe pieniądze , a niepełnosprawni nie pochodzą z bogatych rodzin .Takie niskie stażowe to nie jest wsparcie , którego oczekują niepełnosprawni .Inna kwestia dotyczy dofinansowania do miejsc pracy z PFRON dla pracujących niepełnosprawnych .Tu należy wprowadzić zasadę ,że to dofinansowanie dostają wszyscy pracodawcy , którzy zatrudniają niepełnosprawnych , a nie tylko ci , którzy spełniają warunek zatrudnienia 6 % niepełnosprawnych w swoim zakładzie .Chodzi o to ,by niepełnosprawny miał wybór , by mógł pracować gdzie chce .Pieniądze dla niepełnosprawnego powinny trafiać do niego bezpośrednio .Dla osób niepełnosprawnych nie jest ważne ile miliardów przeznaczono dla ich grupy ,ale ile ON otrzymał do ręki ,a taki niepełnosprawny stażysta ,bez renty, który dostanie 900 zł miesięcznie za pracę nie jest zadowolony , bo brakuje mu na rachunki i jedzenie .Prawda ?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas