Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy aby się zarejestrować do lekarza, osoba niepełnosprawna ma czekać w kolejce?

17.07.2019
Autor: L.

Czy osoba niepełnosprawna na wizytę kontrolną u onkologa, aby sie zarejestrować musi czekac dwie godziny w kolejce do rejestracji?

Szanowna Pani,

zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby określone w przepisach szczególnych mają uprawnienie do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością (zachęcam do zapoznania się z informacją, komu przysługuje obsługa poza kolejnością, np. na stronie NFZ). Uprawnienie do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością nie jest jednak tożsame z pierwszeństwem w kolejce do zarejestrowania się na wizytę/zabieg.

Brak jest przepisów prawnych regulujących kwestię, że osoby z niepełnosprawnością mogłyby być obsługiwane poza kolejnością. Jednakże w wielu instytucjach na mocy wewnętrznych regulaminów osoby z niepełnosprawnością czy osoby starsze (także inne osoby) mogą być obsłużone bez kolejki.

Zalecam więc kontakt telefoniczny z placówką medyczną, w której ma Pani wizytę kontrolą, celem dowiedzenia się, czy w interesującym Panią zakresie placówka ma jakieś regulacje. Być może jest też możliwość podejścia do rejestracji bez kolejki. Rozwiązaniem jest też ewentualne danie upoważnienia innej osobie (znajomemu), aby podeszła do placówki medycznej i zarejestrowała Panią na wizytę kontrolną. W tym zakresie proszę także zasięgnąć informacji w placówce medycznej.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas