Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polscy tenisiści indywidualnie i drużynowo na podium w tenisie stołowym

03.06.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
na stole leży paletka do tenisa stołowego i piłka

Krystyna Łysiak i Dorota Nowacka (klasa 11), Tomasz Jakimczuk i Serb Goran Perlic (1-2) oraz Rafał Lis i Krzysztof Żyłka (4) i Damian Fira, Marek Chybiński (11) odnieśli zwycięstwa w turnieju drużynowym World Touru osób z niepełnosprawnością w COS OPO „Cetniewo” we Władysławowie. W zmaganiach indywidualnych po złoto sięgnęli Karolina Pęk (klasa 9) i Patryk Chojnowski (10), na drugim miejscu znaleźli się Rafał Czuper (2) i Maksym Chudzicki (7) oraz wielu innych na trzecim.

- Świetnym widowiskiem był zwłaszcza finał w klasie 4, w którym Lis i Żyłka rywalizowali ze Słowakami Peterem Mihalikiem i Borisem Travnickiem. W decydującym pojedynku Rafał przegrywał z Mihalikiem 1:2 w setach i 3:8 w czwartym. Lis wygrał 13:11, a po fantastycznej grze zwyciężył także w piątym secie 12:10 – powiedział trener reprezentacji Andrzej Ochal.

W ostatnim dniu ITTF Fa20 Para Polish Open - imprezy pod egidą światowej federacji i PZTS, na drugich pozycjach w rywalizacji zespołowej uplasowali się: Pęk, Małgorzata Jankowska, Katarzyna Marszał (9-10) i Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki (8). Z kolei trzecie miejsca zajęli: Maciej Nalepka, Mariusz Czerwiński (3) i Igor Misztal, Paweł Konstantyn, Paweł Jabłoński (9-10).

Indywidualne rozgrywki

Mistrz z Londynu i wicemistrz z Rio - Chojnowski (KSI Start Szczecin), który przez osiem lat rywalizacji wśród niepełnosprawnych przegrał tylko jedną grę, niespodziewanie miał kłopoty w finale z Ivanem Karabecem. Przegrywał 0:2 w setach i 8:10 w trzecim i Czech miał dwa meczbole.

Natomiast brązowa medalistka z Rio - Pęk (KS Bronowianka Kraków) w decydującym pojedynku kl. 9 pokonała Niemkę Lenę Kramm 3:1. Na trzeciej pozycji uplasowała się Małgorzata Jankowska (IKS AWF Warszawa).

W rywalizacji zawodników na wózkach Czuper (PSSON Start Białystok) przegrał w finale z Lamirault 1:3. Wcześniej Polak uległ mu w kilku finałach, m.in. igrzysk paraolimpijskich w Rio i mistrzostw Europy w 2014 roku.

Do finału klasy 7 dotarł Chudzicki (KS Bronowianka Kraków), który przegrał z Hiszpanem Jordim Moralesem 1:3. Natomiast Chudzicki w półfinale wygrał z Michałem Deigslerem (ZSN Start Skierniewice) 3:1.

Trzecie lokaty, poza Deigslerem, zajęli także: klasa 4 – Krzysztof Żyłka (IKS Jezioro Tarnobrzeg), klasy 1-2 - Dorota Bucław (IKS AWF Warszawa), klasa 6 – Katarzyna Marszał (IKS AWF Warszawa), klasa 11 – Krystyna Łysiak (UKS Dziesiątka Nowa Sól). Wśród kobiet w tych klasach najlepsze były Rosjanki, odpowiednio Nadieżda Puszpaszewa, Raisa Czebanika i Jelena Prokofiejewa.

- To był bardzo dobry występ naszych reprezentantów, nie zawiedli faworyci jak Chojnowski, Pęk i Czuper, chociaż Rafał znów w finale nie sprostał Lamirault. Niespodziankę sprawił Chudzicki i niewiele zabrakło, aby ona była jeszcze większa, gdyż prowadził w każdym secie gry finałowej z mistrzem świata Moralesem. Zaskoczeniem na plus jest trzecia lokata w tej klasie Deigslera – powiedział trener kadry Andrzej Ochal.

Nie startowała multimedalistka paraolimpiad Natalia Partyka, która przebywa na zgrupowaniu w Chinach z reprezentacją pingpongistek.

Poza Chojnowskim i Palosem, w imprezach pełnosprawnych gra np. 18-letni Laurenc Devos. Jego brat Robin występował w polskiej superlidze w Morlinach Ostróda w latach 2015-2017.

World Tour niepełnosprawnych, który wrócił do Polski po 10-letniej przerwie, zakończył maraton imprez tenisa stołowego na Pomorzu. W zawodach WT juniorów i kadetów we Władysławowie polscy pingpongiści siedmiokrotnie stawali na podium, m.in. drugie lokaty wywalczyli: drużyna juniorów (Samuel Kulczycki, Maciej Kubik, Szymon Kolasa), Katarzyna Węgrzyn w singlu oraz w deblu z bliźniaczką Anną oraz Kubik i Kulczycki w grze podwójnej, a także debel kadetów Miłosz Redzimski, Dawid Kosmal. Natomiast w finale superligi w Gdańsku Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki pokonał Dekorglass Działdowo 3:0, a Puchar Polski zdobyły zawodniczki MRKS Gdańsk.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas