Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Inicjatyw nie brakuje, ale... wciąż mało turystów z niepełnosprawnością

05.06.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com, Beata Dązbłaż
dłonie kobiety trzymają mapę miasta

Tylko 23 proc. osób z niepełnosprawnością w ciągu ostatniego roku brało udział w wyjeździe turystycznym – Ministerstwo Sportu i Turystyki przedstawiło badanie z listopada 2018 r. podczas konferencji „Woda, powietrze, ląd – turystyka osób niepełnosprawnych idealną formą rehabilitacji” w Sejmie 3 czerwca.

To samo badanie wskazuje, że częściej podróżują mężczyźni (53,20 proc.) niż kobiety, i częściej robią to mieszkańcy miast. Najwięcej osób z niepełnosprawnością podróżuje mając 65 lat i więcej – 43,1 proc., potem w wieku 23-34 lata – 20,4 proc. oraz 55-64 lata – 10,3 proc. Najczęstszym celem podróży jest wypoczynek (37 proc.). Wśród barier w wyjazdach wymieniono: brak zdrowia (prawie 50 proc.), brak pieniędzy (ponad 40 proc.) oraz trudności w organizacji wyjazdu (20,2 proc.).

Czy sama dostępność wystarczy?

Posłanka Małgorzata Wypych (PiS) współorganizująca konferencję wspomniała o śp. Piotrze Pawłowskim, szefie Integracji, który od wielu lat działał także w tym obszarze. Natomiast Tomasz Przybysz-Przybyszewski, członek zarządu i szef mediów Integracji, mówił o dostępności i wynikach sondy z portalu Niepelnosprawni.pl.

- Integracja przed 15 laty wydała przewodniki turystyczne po Warszawie i Krakowie dla osób z niepełnosprawnościami i przeglądając je widać, jak długą drogę już przeszliśmy – mówił Tomasz Przybysz-Przybyszewski. – Dziś chciałbym się zastanowić, czy osoby z niepełnosprawnością mogą „wsiąść do pociągu byle jakiego”? Pewnie łatwiej będzie z samolotem, choć dostępność kolei także się poprawia. Cieszy rządowy program „Dostępność Plus”, choć pewnie warto jeszcze bardziej zwrócić uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Pytanie także czy sama dostępność wystarczy, gdyż sonda, którą przygotowaliśmy na naszym portalu Niepelnosprawni.pl jakiś czas temu wykazała, że ponad połowa odpowiadających nigdy nie wyjeżdżała. I pewnie nie tylko koszt jest przeszkodą, ale też bariery i niemożność dostania się – dodał.

Szef mediów Integracji zachęcał równocześnie do zastanowienia się nad tym, co można zrobić, by każdy w Polsce mógł „wsiąść do pociągu byle jakiego”.

uczestnicy konferencji w Sejmie

Budowa żaglowca

Prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska zaznaczyła, że turystyka może być pierwszym krokiem dla osób z różnymi niepełnosprawnościami do kolejnych etapów rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Z roku na rok jest coraz więcej inicjatyw, które promują aktywność fizyczną i turystyczną wśród osób z niepełnosprawnością. Rober Krzemiński, prezes Fundacji Zobaczyć Morze im. Tomka Opoki wspomniał o inicjatywie budowy żaglowca dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Fundacja realizuje projekt „Morze bez barier”. Fundacja Pogranicze bez barier m.in. organizuje wyprawy po górach dla osób z niepełnosprawnością wzroku, Fundacja Onkorejs – Wybieram życie organizuje OnkoRejsy dla osób z doświadczeniem choroby nowotworowej. To tylko niektóre przykłady inicjatyw turystycznych.

Wiele z osób z niepełnosprawnością podejmuje indywidualne inicjatywy, które pozwalają im realizować swoje pasje.

- Tak traumatyczne zdarzenie jak wypadek nie zmieniło niczego w moim życiu oprócz tego, że nie chodzę. Nigdy nie zapomnę chwili pierwszego lotu na szybowcu i emocji z tym związanych. „Nie da się” nie istnieje w mojej głowie, zaraz zaczynam myśleć, jak to zrobić inaczej. Im trudniej, im dłużej zdobywam cel, tym większa satysfakcja z sukcesu – mówił Bartosz Mrozek, pasjonat paralotniarstwa i szybownictwa, wielokrotny mistrz Polski w mono-ski. Wraz z Michałem Worochem planuje on wyprawę Himalaje Challenge.

Pętla indukcyjna

Podczas konferencji w Sejmie zainaugurowano także otwarcie pętli indukcyjnej w sali 111 w budynku U. 

- To bardzo ważny moment dla osób z niepełnosprawnością niewidoczną. Cieszymy się, że to dobry początek i Sejm staje się coraz bardziej dostępny dla osób słabosłyszących – powiedział Grzegorz Kozłowski z Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących.

Konferencję zorganizowały Parlamentarne Zespoły ds. Osób: z Niepełnosprawnością Wzroku, Głuchych, Niepełnosprawnych oraz senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Grazyna Stanczak
  stanczak grazyna
  11.06.2019, 00:04
  sanatorium dlaczego za kazdym razem zus odmawia mi sanatorium mam otwarte rany po bledzie lekarza borykam sie z tym juz 17 lat tlumacza sie tym ze sanatorium odesle mnie spowrotem do domu
  odpowiedz na komentarz
 • Należy to zmienić
  Keraj
  10.06.2019, 09:53
  Wiele tak zwanych państwowych instytucji nie proponuje zniżek dla niepełnosprawnych. Prosty przykład - Lasy Państwowe i kompleks pozostałości w Gierłoży. Sama atrakcja turystyczna - to zecz upodobań. Ale wspaniała przyroda, las i jego walory..... No i to co najważniejsze bycie wśród ludzi. Nikt nie pomyślał w tej instytucji o zniżkach dla niepełnosprawnych? Park rozrywki w Zatorze to samo - żadnych zniżek dla niepełnosprawnych. Dojazd, bilet wstępu +kanapki +butelka wody to grubo ponad 100zl. A niepełnosprawni to nie krezusi. Nie popieram wstępów darmowych, ale wprowadzenie ustawowych zniżek nie byłoby chyba problemem.
  odpowiedz na komentarz
 • A jak...
  Ala na wózku
  05.06.2019, 16:23
  mogę się wydostać z Legnicy np. pociągiem, skoro nie ma windy na perony, schody wysokie i ich dużo, a ochrona łaskę robi wózkowiczom i nie pomoże dostać się do pociągu. SKANDAL. PKP w otwarte oczy DYSKRYMINUJE osoby na wózkach z Legnicy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas