Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Inicjatyw nie brakuje, ale... wciąż mało turystów z niepełnosprawnością

05.06.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com, Beata Dązbłaż
dłonie kobiety trzymają mapę miasta

Tylko 23 proc. osób z niepełnosprawnością w ciągu ostatniego roku brało udział w wyjeździe turystycznym – Ministerstwo Sportu i Turystyki przedstawiło badanie z listopada 2018 r. podczas konferencji „Woda, powietrze, ląd – turystyka osób niepełnosprawnych idealną formą rehabilitacji” w Sejmie 3 czerwca.

To samo badanie wskazuje, że częściej podróżują mężczyźni (53,20 proc.) niż kobiety, i częściej robią to mieszkańcy miast. Najwięcej osób z niepełnosprawnością podróżuje mając 65 lat i więcej – 43,1 proc., potem w wieku 23-34 lata – 20,4 proc. oraz 55-64 lata – 10,3 proc. Najczęstszym celem podróży jest wypoczynek (37 proc.). Wśród barier w wyjazdach wymieniono: brak zdrowia (prawie 50 proc.), brak pieniędzy (ponad 40 proc.) oraz trudności w organizacji wyjazdu (20,2 proc.).

Czy sama dostępność wystarczy?

Posłanka Małgorzata Wypych (PiS) współorganizująca konferencję wspomniała o śp. Piotrze Pawłowskim, szefie Integracji, który od wielu lat działał także w tym obszarze. Natomiast Tomasz Przybysz-Przybyszewski, członek zarządu i szef mediów Integracji, mówił o dostępności i wynikach sondy z portalu Niepelnosprawni.pl.

- Integracja przed 15 laty wydała przewodniki turystyczne po Warszawie i Krakowie dla osób z niepełnosprawnościami i przeglądając je widać, jak długą drogę już przeszliśmy – mówił Tomasz Przybysz-Przybyszewski. – Dziś chciałbym się zastanowić, czy osoby z niepełnosprawnością mogą „wsiąść do pociągu byle jakiego”? Pewnie łatwiej będzie z samolotem, choć dostępność kolei także się poprawia. Cieszy rządowy program „Dostępność Plus”, choć pewnie warto jeszcze bardziej zwrócić uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Pytanie także czy sama dostępność wystarczy, gdyż sonda, którą przygotowaliśmy na naszym portalu Niepelnosprawni.pl jakiś czas temu wykazała, że ponad połowa odpowiadających nigdy nie wyjeżdżała. I pewnie nie tylko koszt jest przeszkodą, ale też bariery i niemożność dostania się – dodał.

Szef mediów Integracji zachęcał równocześnie do zastanowienia się nad tym, co można zrobić, by każdy w Polsce mógł „wsiąść do pociągu byle jakiego”.

uczestnicy konferencji w Sejmie

Budowa żaglowca

Prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska zaznaczyła, że turystyka może być pierwszym krokiem dla osób z różnymi niepełnosprawnościami do kolejnych etapów rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Z roku na rok jest coraz więcej inicjatyw, które promują aktywność fizyczną i turystyczną wśród osób z niepełnosprawnością. Rober Krzemiński, prezes Fundacji Zobaczyć Morze im. Tomka Opoki wspomniał o inicjatywie budowy żaglowca dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Fundacja realizuje projekt „Morze bez barier”. Fundacja Pogranicze bez barier m.in. organizuje wyprawy po górach dla osób z niepełnosprawnością wzroku, Fundacja Onkorejs – Wybieram życie organizuje OnkoRejsy dla osób z doświadczeniem choroby nowotworowej. To tylko niektóre przykłady inicjatyw turystycznych.

Wiele z osób z niepełnosprawnością podejmuje indywidualne inicjatywy, które pozwalają im realizować swoje pasje.

- Tak traumatyczne zdarzenie jak wypadek nie zmieniło niczego w moim życiu oprócz tego, że nie chodzę. Nigdy nie zapomnę chwili pierwszego lotu na szybowcu i emocji z tym związanych. „Nie da się” nie istnieje w mojej głowie, zaraz zaczynam myśleć, jak to zrobić inaczej. Im trudniej, im dłużej zdobywam cel, tym większa satysfakcja z sukcesu – mówił Bartosz Mrozek, pasjonat paralotniarstwa i szybownictwa, wielokrotny mistrz Polski w mono-ski. Wraz z Michałem Worochem planuje on wyprawę Himalaje Challenge.

Pętla indukcyjna

Podczas konferencji w Sejmie zainaugurowano także otwarcie pętli indukcyjnej w sali 111 w budynku U. 

- To bardzo ważny moment dla osób z niepełnosprawnością niewidoczną. Cieszymy się, że to dobry początek i Sejm staje się coraz bardziej dostępny dla osób słabosłyszących – powiedział Grzegorz Kozłowski z Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących.

Konferencję zorganizowały Parlamentarne Zespoły ds. Osób: z Niepełnosprawnością Wzroku, Głuchych, Niepełnosprawnych oraz senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Komentarz

  • Należy to zmienić
    Keraj
    10.06.2019, 09:53
    Wiele tak zwanych państwowych instytucji nie proponuje zniżek dla niepełnosprawnych. Prosty przykład - Lasy Państwowe i kompleks pozostałości w Gierłoży. Sama atrakcja turystyczna - to zecz upodobań. Ale wspaniała przyroda, las i jego walory..... No i to co najważniejsze bycie wśród ludzi. Nikt nie pomyślał w tej instytucji o zniżkach dla niepełnosprawnych? Park rozrywki w Zatorze to samo - żadnych zniżek dla niepełnosprawnych. Dojazd, bilet wstępu +kanapki +butelka wody to grubo ponad 100zl. A niepełnosprawni to nie krezusi. Nie popieram wstępów darmowych, ale wprowadzenie ustawowych zniżek nie byłoby chyba problemem.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas