Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rybnik: powstało mieszkanie chronione

04.06.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
drewniane drzwi z zamkiem, w którym wisi klucz

Sześcioro podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Cogito Noster” w Rybniku zamieszka wkrótce w przygotowanym przez miasto mieszkaniu chronionym i wspomaganym. Osoby z zaburzeniami psychicznymi będą się w nim uczyć samodzielnego życia.

Trzypokojowe, umeblowane i w pełni wyposażone w sprzęt kuchenny mieszkanie zaaranżowano w jednym z bloków przy ul. Paderewskiego w Rybniku-Niedobczycach.

Jak powiedział wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski, w marcu budynek przy ul. Paderewskiego został podłączony do sieci ciepłowniczej. W mieszkaniu przeznaczonym na mieszkanie chronione i wspomagane Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wykonał wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania.

Idea mieszkania chronionego polega na przygotowywaniu, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia. W Rybniku tego typu mieszkanie, dedykowane osobom z niepełnosprawnością psychiczną, powstało po raz pierwszy.

Pod okiem specjalistów z „Cogito Noster” lokatorzy niedobczyckiego mieszkania – osoby, które z powodu choroby psychicznej mają trudności w codziennym funkcjonowaniu zwłaszcza w kształtowaniu kontaktów interpersonalnych i społecznych – będą się uczyć samodzielnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego.

W pełni samodzielnie

- W głównej mierze są to osoby posiadające stałe źródło dochodu, mające zatrudnienie na otwartym rynku pracy, co w przyszłości pozwoli im na utrzymanie własnego mieszkania i w pełni samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie, co ma realny wpływ na znaczne obniżenie długotrwałych okresów hospitalizacji, a co za tym idzie na znaczne obniżenie społecznych kosztów leczenia osób niepełnosprawnych przewlekle chorujących psychiczne – powiedziała dyrektorka „Cogito Noster” Danuta Szostakowska.

Zespół wykwalifikowanych specjalistów będzie prowadził w mieszkaniu chronionym cykl zajęć ogólnorozwojowych – treningi kulinarne, higieniczne i budżetowe – oraz zajęcia rozwijające umiejętności społeczne, np. prowadzenia rozmowy i załatwiania spraw urzędowych. Będą też prowadzone grupy wsparcia dla rodzin użytkowników mieszkania chronionego. Chodzi o dostarczenie im wiedzy na temat usamodzielniania ich najbliższych.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Cogito Noster” w Rybniku–Niedobczycach jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Z usług Domu może skorzystać 40 osób mających problemy ze zdrowiem psychicznym. Placówka stawia sobie za cel pomaganie osobom chorym w podtrzymaniu efektów leczenia szpitalnego oraz integrację ze środowiskiem lokalnym. Zespół specjalistów stara się również wspierać użytkowników Domu w rozwijaniu umiejętności samopomocy i w ich dążeniu do życiowego usamodzielnienia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas