Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dzień Integracji w metrze! Przyjdź i poznaj zasady zachowania wobec osób z niepełnosprawnościami

04.06.2019
Autor: Integracja
Łukasz Bednarski, ekspert Integracja na wózku podczas prowadzenia szkolenia dla uczniów

W najbliższą środę, 5 czerwca, już po raz piąty w warszawskim metrze odbędzie się akcja „Dzień Integracji w metrze”, organizowana przez Fundację Integracja i Metro Warszawskie. Celem akcji jest przekazanie pasażerom rzetelnej wiedzy na temat niepełnosprawności, wsparcie informacyjne osób z niepełnosprawnością, a także zwrócenie uwagi na ich sytuację w Polsce.

„Dzień Integracji w metrze” to cykliczna akcja, podczas której pracownicy Integracji rozdają pasażerom warszawskiego metra poradnik „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Publikacja w prostej, komiksowej formie przedstawia właściwe zachowania w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością – jak pomagać, ale też czego nie robić, aby ustrzec się komunikacyjnych wpadek i niezręczności.

W tym roku pracowników Integracji będzie można spotkać 5 czerwca w godzinach 8-11 na stacji Nowy Świat-Uniwersytet oraz Ratusz Arsenał między godz. 15 a 17.

Kontynuacja pomysłu Piotra Pawłowskiego

- Ta akcja ma dla nas wyjątkowe znaczenie – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji. – Niesie bowiem za sobą przesłanie, które już od 25 lat jest kwintesencją działalności Fundacji: to integracja społeczna, pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami nie są przybyszami z innej planety, a w kontaktach z nimi obowiązują te same zasady, co w przypadku osób w pełni sprawnych: życzliwość, otwartość i… zdrowy rozsądek – wyjaśnia.

Pomysłodawcą akcji był jej mąż, zmarły w październiku ub. roku Piotr Pawłowski, który przez 36 lat, w wyniku niefortunnego skoku do wody, poruszał się na wózku.

- Piotr przy okazji „Dnia Integracji w metrze”, ale też innych działań Integracji, często przypominał sytuację sprzed wielu lat, która wydarzyła się u jego okulistki. Lekarka po przebadaniu wzroku męża zwróciła się do mnie z prośbą: „Niech mu pani powie, żeby tyle czasu nie pracował przed komputerem” – wspomina Ewa Pawłowska.

Działacze Integracji wierzą, że dzięki wydarzeniom takim, jak „Dzień Integracji w metrze”, takich śmieszno-smutnych sytuacji będzie coraz mniej.

Warsztaty dla dzieci

Akcji tradycyjnie będą towarzyszyć zajęcia edukacyjne dla uczniów warszawskich i podwarszawskich podstawówek. W tym roku potrwają aż trzy dni (4-6 czerwca). Prowadzący je edukatorzy zapoznają młodych słuchaczy z zasadami zachowania wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i roli psa asystującego. Pracownicy Metra opowiedzą z kolei o zasadach bezpieczeństwa i wzywania pomocy w metrze.

„Dzień Integracji w metrze” odbywa się na kilkanaście dni przed wakacjami, które wielu uczestników akcji spędzi nad rzeką czy jeziorem. Dlatego w trakcie warsztatów edukatorzy Integracji będą nawiązywać również do najstarszej i jednej z najbardziej znanych kampanii Fundacji, tj. „Płytkiej wyobraźni”, której celem jest ostrzeganie przed ryzykownymi zachowaniami nad wodą. Niestety każdego roku brak wiedzy i wyobraźni dla wielu osób wciąż kończy się życiem na wózku.

Spotkajmy się w metrze! Zapraszamy!

 


logo Metro Warszawskie

 

logo Integracja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas