Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bożena Borys-Szopa nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej

04.06.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)] via Wikimedia Commons
Bożena Borys-Szopa

Dotychczasowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zdobyła w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego 70 916 głosów i tym samym mandat europosłanki. Od podania wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) trwały spekulacje, kto zastąpi Elżbietę Rafalską na stanowisku Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nominację otrzymała Bożena Borys-Szopa, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, która pełniła funkcje m.in. Przewodniczącej sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny. To właśnie ta komisja zajmuje się problematyką niepełnosprawności, działa również przy niej Podkomisja ds. Osób Niepełnosprawnych.

Przed wyborami w 2015 roku, obecna minister rodziny była m.in. Przewodniczącą Rady Ochrony Pracy (1998-2002) i Głównym Inspektorem Pracy (2006-2008). Pracowała też w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie była doradcą ds. społecznych i kontaktów z partnerami społecznymi oraz doradcą ds. prawa pracy i BHP. 21 września 2009 została podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • pułapka???
  tylko pytam
  05.06.2019, 12:23
  czy możliwość dorobienia co miesiąc 3,5 tys. zł przy zachowaniu pełnej renty można nazwać pułapką? jeśli dorabiający rencista ma jeszcze tyle zdrowia i sił by pracować za więcej niż 3,5 tys. to czy powinien nadal mieć prawo do renty?
  odpowiedz na komentarz
 • Ciekawe czy nowa Pani Minister
  Rencista
  05.06.2019, 10:18
  zajmie się "Pułapką Rentową" kadencja się kończy i cisza.
  odpowiedz na komentarz
 • Dobre Wrażenie
  Mistrz
  04.06.2019, 21:03
  Myślę, że zarówno dla "dobrego wrażenia" nowej minister, jak i dla zakończenia tych domysłów, PIS zrobi 500+ dla całego znacznego stopnia bez dodatkowych dochodów, albo przynajmniej dla znacznego stopnia z zaznaczoną opcją w orzeczeniu: wymaga stałej lub długotrwałej opieki osoby drugiej", co sporo ograniczy krąg zainteresowanych. To zależy od Kaczyńskiego i obliczeń wyborczych. NIE ZALEŻY TO ZUPEŁNIE OD NOWEJ MINISTER. Na 100% nie dostaną tylko socjalni, bo to jest z góry niezgodne z konstytucją i już osądzone przez Trybunał.
  odpowiedz na komentarz
 • niepelnosprawna bez praw.
  KOROZEJ A.
  04.06.2019, 18:55
  chodzi o to 500 zl. dla niepelnosprawnych po 18 roku zycia moja zaczela sie gdy mialam33 lata przedtem chorowalam nie moglam chodzic a to guz rdzenia pozbawil mnie zdrowia po pierwszej operacji chodzilam ale nic nie bylo wolno bo rdzen a po 9 latach wznowa bez uprzednich objawow po rezonansie okazalo sie ze to wznowa a ze lakarz ktory robil mi pierwsza operacje naklonil mnie sugestiami do operacji i mam znaczny stopien niepelnosprawnosci sparalizowana od 16 lat niemam renty socjalnej nie przepracowalam lat i nic sie nie nalezy nawet ubezpieczona jestem na meza bo jest na rencie a ja oprocz opiekunczego 183 zl.nie posiadam innych dochodow lecze od 6 lat odlezyny choruje na raka pecherza niezlosliwy jestem z cewnikiem odponad 6lat czy jest szansa ze dostane to 500zl.bo brakuje mi na opatrunki tabletki proszenie sie o pieniadze to jedyne co mnie ratuje ..
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas