Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PIT 2010: ulga prorodzinna na niepełnosprawne dziecko

17.01.2011
Autor: oprac. Magdalena Gajda
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Specjaliści Dziennika Gazeta Prawna przypominają, że podatnicy, którzy wychowują dzieci z niepełnosprawnością, mogą w rozliczeniu rocznym PIT za 2010 rok odliczyć od podatku dochodowego ulgę prorodzinną. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 18 lat, ulgę można odliczyć zawsze, bez spełniania żadnych specjalnych wymogów.  Jeśli chodzi o dorosłe dzieci z niepełnosprawnością – musi być spełniony jeden warunek.

Przepisy dotyczące stosowania ulgi prorodzinnej zostały uregulowane w art. 27f ustawy o PIT (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

W przypadku małoletnich (przed ukończeniem 18 lat) dzieci z niepełnosprawnością, ulgę prorodzinną odlicza się na tych samych zasadach, co dla dzieci zdrowych. Ulgę taką mogą odliczyć ci podatnicy, którzy sprawują wobec dziecka władzę rodzicielską albo pełnią funkcję rodzica zastępczego lub opiekuna prawnego.

Na dorosłe dzieci z niepełnosprawnością (bez względu na wiek lub fakt, czy się uczą, czy nie) również można odliczyć ulgę prorodzinną, ale pod warunkiem, że w tym roku podatkowym, z którego się rozliczamy, dziecko takie otrzymywało jedno ze świadczeń: rentę socjalną, zasiłek pielęgnacyjny lub dodatek pielęgnacyjny.

Warto też pamiętać, że jeśli dorosłe dziecko z niepełnosprawnością otrzymywało jedno z ww. świadczeń nie przez cały rok, ale np. przez 9 miesięcy, to rodzice (opiekunowie) nie będą mogli odliczyć ulgi prorodzinnej za całe 12 miesięcy, ale tylko za 9.

Wysokość ulgi prorodzinnej wynosi 92,67 zł za jeden miesiąc.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Prośba
  ryszard
  06.02.2011, 13:44
  "Sprawni” - Fundacją na Rzecz Osób Niepełnosprawnych KRS: 0000149366.z dopiskiem dla Ryszarda Banasia
  odpowiedz na komentarz
 • www.petycje.pl - podpiszcie wszyscy jesli to mozliwe !!!
  25.01.2011, 15:51
  Nr .dokumentu 6020 !!!
  odpowiedz na komentarz
 • ulga prorodzinna wielki kit naszego rzadu
  stan2300
  21.01.2011, 13:13
  dla kogo to jest ulga ,ktora z rodzin w ktorej jest niepelnosprawne dziecko ma takie dochody by odpisac ulge ,przeciez to jest tylko dla tych co maja sie dobrze zeby mieli sie jeszcze lepiejbo w przypadku gdy jest w domu dwojka trojka dzieci i jedno niepelnosprawne to wiadomo ze na rodzine pracuje jedna osoba ,a zarobki jakie ludzie maja dobrze wiemy w granicach 1500-1800zl ,a czesto matka z tymi dziecmi zostaje sama bo facet idzie w dluga bo przerastaja go problemy i kobiecie zostaje 520zl swiadczenia i z czego odpisze
  odpowiedz na komentarz
 • ?
  Renia
  20.01.2011, 23:26
  A jeżeli matka samotnie wychowuje dorosłe dziecko,i otrzymuje tylko świadczenie pielęgnacyjne , a syn rentę socjalną i nie może pracować bo syn wymaga opieki 24 godz. na dobę ??? dlaczego nikt nie pomyśli o samotnych rodzicach wychowujących niepełnosprawne dzieci???
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga
  Oliwia.
  20.01.2011, 22:00
  Jak odliczyc ulge skoro maz zarabia najnizsza krajowa, ja jestem na swiadczeniu pielegnacyjnym a dzieci sa juz dorosle i maja renty socjalne. Moze mi ktos odpowie czy nalezy mi sie ulga.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas