Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakie będą skutki podpisania deklaracji o współpracy PFRON i ORLEN?

05.06.2019
Autor: inf. pras.
Logo PFRON. Podparty kwitnący kwiatek, obok napis: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Nowym partnerem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został PKN ORLEN. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisano deklarację o współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnością. Patronat nad inicjatywą objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Deklarację dotyczącą współpracy podpisali Prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg oraz Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Finansowych Wiesław Protasewicz. Dzięki zawartemu porozumieniu o współpracy pomiędzy instytucjami, osoby z niepełnosprawnościami będą miały szansę na znalezienie zatrudnienia w Grupie Kapitałowej ORLEN.

„Aktywni Plus” to inicjatywa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych polegająca na zwiększeniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami i ułatwieniu im zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Obejmuje ona trzy programy: „Absolwent”, „Stabilne zatrudnienie” oraz „Praca-Integracja”. Łączny budżet to 35,3 mln zł.

„Stawiamy na współpracę”

- Naszą wspólną powinnością jest podejmować wszelkie możliwe starania, aby osoby niepełnosprawne mogły w pełni korzystać z przysługujących im praw, w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, żeby czuły się potrzebne i aby świat wokół nich był przyjazny i rozumiejący ich potrzeby i ich funkcjonowanie – podkreślał Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Mamy dziś w Polsce historycznie najniższy poziom bezrobocia. Jest to ogromna szansa także na zwiększenie poziomu zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych. Z satysfakcją i dumą witamy PKN ORLEN w gronie przedsiębiorstw szczególnie przyjaznych osobom niepełnosprawnym i ich zatrudnieniu – dodał.

Założeniem programu „Praca-Integracja” jest podjęcie zatrudnienia przez osoby z niepełnosprawnością w dużych przedsiębiorstwach realizujących misję społecznej odpowiedzialności biznesu. Budżet programu wynosi 8 mln zł. W myśl projektu dofinansowanie na zrekrutowanie, zatrudnienie u wskazanego pracodawcy oraz wsparcie w trakcie zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych uzyskuje organizacja pozarządowa wyłoniona przez PFRON w ramach konkursu.

- Aby skutecznie przeprowadzić proces aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, stawiamy na współpracę różnych instytucji i organizacji. Poszukujemy nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami m.in. w administracji państwowej i w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Dotychczas nawiązaliśmy współpracę z Pocztą Polską i Grupą Enea – wyjaśniała Prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg, która jako dobry przykład funkcjonowania programu „Praca-Integracja” realizowanego przez Pocztę Polską i Fundację „Aktywizacja” wskazała zatrudnienie już ponad 200 osób z niepełnosprawnościami.

- Jestem przekonana, że zainicjowana dzisiaj współpraca z PKN ORLEN przyniesie równie korzystne efekty – dodała Prezes PFRON.

Likwidować bariery

- Biznes musi iść w parze z funkcjami społecznymi, dawać przykład. Dlatego staramy się likwidować bariery w każdym aspekcie naszej działalności – powiedział Wiesław Protasewicz, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Finansowych. – Jako największy operator blisko 1800 stacji paliw w Polsce dbamy o to, by nasze obiekty były dostępne dla wszystkich klientów. Nie dotyczy to wyłącznie infrastruktury. Wdrażamy i testujemy nowoczesne rozwiązania, ważne z punktu widzenia dostępności usług, jak możliwość płatności bezpośrednio przy dystrybutorze. Zasadę dostępności i braku barier stosujemy również w naszym najbliższym otoczeniu. Dlatego zamierzamy sukcesywnie zwiększać zatrudnienie osób niepełnosprawnych w strukturach Grupy ORLEN. Dzisiejsza deklaracja jest jednym z kroków, które nas zbliżają do tego celu – dodał.

Środki finansowe w ramach programu „Praca-Integracja” mogą być przeznaczone na rekrutację i rozpoznanie potrzeb wynikających z niepełnosprawności, uzyskanie przez osobę niepełnosprawną pożądanych kwalifikacji i umiejętności zawodowych lub pracowniczych. Warto wspomnieć o możliwości finansowania działań takich jak niwelowanie barier uniemożliwiających podjęcie zatrudnienia, a także wypłaty dodatku motywacyjnego, rekompensującego podwyższone koszty związane z podjęciem aktywności zawodowej osoby z niepełnosprawnością czy wykorzystanie innowacyjnych metod pracy, mających na celu utrzymanie osoby z niepełnosprawnością w zatrudnieniu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • komu praca ,komu...
  Mechola
  07.06.2019, 22:32
  czy znajda tam prace osoby wykształcone, z długim stażem pracy umysłowej,samodzielne i efektywne w działaniu za tzw, 'godziwe pieniadze' ktore zrekompensują zabraną rente ia pozwola też zalozyc i utrzymać rodzine, tak jak kazdy zdrowy obywatel? Bo teraz 90% ofert pracy dla O zN to sprzatanie ,ochrona i roznoszenie ulotek za najniższa krajowa
  odpowiedz na komentarz
 • ZNOWU PIENIĄDZE NIE DLA TYCH, KTÓRZY TEGO POTRZEBUJĄ NAJBARDZIEJ.
  Edyta
  06.06.2019, 10:59
  Zamiast odchodzić od tego chorego modelu przekupywania pracodawców żeby zatrudniali ON, to oni zwiększają kwoty tych tzw."dofinansowań" ! Nie od dziś wiadomo, że z tego wszystkiego najbardziej korzystają pracodawcy, nie ON. Niech dadzą 1000 złotych KAŻDEJ osobie niepełnosprawnej, która podjęła zatrudnienie. To będzie najlepsza zachęta dla tych którzy są zdolni do pracy. Zatrudni nas wtedy tylko ten pracodawca który naprawdę CHCE POMÓC niepełnosprawnym. A nie widzi w nas dobre źródło zarobku. Przy okazji traktując nas jak niewolników. Każde pieniądze które omijają kieszeń niepełnosprawnego nie są dla niego żadną pomocą! Koniec i kropka. Orlen jest "przyjacielem" partii rządzącej i wiadomo dlaczego przystąpił do tej płatnej akcji.... Czy to się nigdy nie skończy?
  odpowiedz na komentarz
 • A dlaczego to takie skomplikowane ?
  niepełnosprawni
  05.06.2019, 19:29
  'W myśl projektu dofinansowanie na zrekrutowanie , zatrudnienie u wskazanego pracodawcy,oraz wsparcie w trakcie zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych uzyskuje organizacja pozarządowa wyłoniona przez PFRON w ramach konkursu ' . Niepełnosprawni chcieliby, by mogli samodzielnie wybrać , gdzie chcą pracować na otwartym rynku .Dlatego dofinansowanie z PFRON do pensji zatrudnionego niepełnosprawnego powinien dostać każdy pracodawca , który zatrudnił takiego pracownika , bez wymogu zatrudnienia 6 % niepełnosprawnych w swoim zakładzie. Chodzi o to by te pieniądze szły bezpośrednio za niepełnosprawnym i tam gdzie ON chce pracować .Dziś zakład , który zatrudni niepełnosprawnego nie dostanie dofinansowania do jego pensji jeżeli nie zatrudnia 6 % ON .To jest właśnie ograniczenie , które należy zlikwidować .Dobra praca może być i w małym zakładzie , blisko domu niepełnosprawnego .Dlatego należy uprościć wnioski o dofinansowanie z PFRON, by właściciele małych biznesów mogli z łatwością je wypełnić i to dofinansowanie dostać , bez konieczności korzystania z pomocy specjalistów.Trzeba też podnieść to dofinansowanie , bo ono jest zamrożone , by było atrakcyjne dla pracodawców .Zasada ,że każdy pracodawca otrzymuje dofinansowanie do pensji niepełnosprawnego, bez dodatkowych wymogów dawno powinna obowiązywać .Ułatwiłoby to życie szukającym pracy niepełnosprawnym i pracodawcom z otwartego rynku.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak się coś w temacie zadzieje, będziemy doceniać
  Monika
  05.06.2019, 16:34
  Jeszcze tylko "BETON" PKP-owski zacznijcie kruszyć, a będzie nam niepełnosprawnym żyło się nieco lepiej. Złożyłam 9 CV do PKP i spółek kolejowych, z .....zerowym zainteresowaniem w administracji kolejowej. Studia mgr, 15 lat pracy, umiejętności ponad przeciętne, nawet zgoda lekarza jest. Odpadam przy każdej rekrutacji na stanowiska administracyjne w PKP. Niesamowita niechęć do chcących pracować niepełnosprawnych na kolei( oczywiście nie mówię o pracy w obsłudze pociągów). Tu proszę państwa trzeba się zainteresować, marnotrawstwem publicznych pieniędzy na kary płacone przez przedsiębiorstwa kolejowe do PFRON. Dlatego czekam na dalszy rozwój inicjatywy ORLEN-u.
  odpowiedz na komentarz
 • Obiezyświat....
  myszka
  05.06.2019, 12:05
  …. Ukraińcy nie chcą pracować? Hindusi sarkają na niskie zarobki i kiepskie warunki pracy? Zatrudnimy ON, ale TYLKO tych zdrowych z orzeczeniem, najsprawniejszych ;-) To przypomina stręczycielstwo, ON szukają uczciwej i porównywalnej z pełnosprawnymi pracy. Takiej nie ma, dlatego zapłaci się fundacjom żeby zgarnęły tych AKTYWNYCH, FIKCYJNIE ZAKTYWIZOWAŁY, "przeszkoliły" i ulokowały tam skąd pełnosprawni uciekli. Analogicznie jak z Pocztą ;-) . Nie tędy droga, to nie aktywizacja, NIE WYRÓWNYWANIE SZANS, a spychanie do najgorszych zawodów. Wystarczy poczytać co naukowcy, profesorowie i doktorzy piszą o tym (np. "Wskazywano na utrwalenie segmentacji spowodowanej oferowaniem niepełnosprawnym prac prostych, poniżej ich kwalifikacji, na nieatrakcyjność kursów i szkoleń, a także nieprofesjonalne działanie." dr hab. Giermanowska, dr. Kumaniecka-Wiśniewska, dr. hab. Racław, prof. Zakrzewska-Manterys), ale pan Michałkiewicz takich bzdur nie czyta, Nasz Dziennik bardziej obiektywny, a w nim będzie jego wywiad o sukcesach, tuż obok poematu ku czci byłem minister Rafalskiej ;-)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas