Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Żoliborski absurd: niebieska „koperta” jest, ale nie da się z niej wyjechać

06.06.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Wojciech Zawiliński (1), Google Maps (2)
Stojące na jezdni przy chodniku samochody. Za nimi dorysowana strzałka i napis: tu jest koperta - jak uprawniona osoba ma się do niej dostać?

Nasi Czytelnicy alarmują o problemie z zaparkowaniem na tzw. kopercie przy ul. Felińskiego 54 przy dojeździe do ul. Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu. Miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością jest tak wyznaczone, że bardzo często blokują je samochody parkujące na ulicy, w związku z czym nie da się ani na nie wjechać, ani z niego wyjechać.

- „(...) podwiozłam niedowidzącego znajomego samochodem na Żoliborz. Okolica gęsto obstawiona, ale przyuważyłam dwie koperty (mamy kartę parkingową). Koperty są na chodniku, a na ulicy wzdłuż tych kopert (a jak!) też stoją zaparkowane samochody. Akurat trafiła się przerwa, więc zaparkowałam. Po jakimś kwadransie przerwa się zapełniła (czekałam na znajomego w kawiarni nieopodal) i żeby wyjechać trzeba by cofać po chodniku do następnej przerwy w sznurku samochodów” – opisuje sytuację na Facebooku Ela Bednarek.

Zarówno na dołączonym drogą mailową zdjęciu, jak i na mapie Google widać, jak wygląda usytuowanie koperty.

Widok na dwie niebieskie koperty, które są zastawione z każdej strony przez parkujące na ulicy samochody

Straż Miejska zna sprawę

„Od początku 2018 roku do 6 maja tego roku strażnicy miejscy otrzymali 6 sygnałów dotyczących nieuprawnionego parkowania na kopercie wyznaczonej pod wspomnianym adresem. Otrzymaliśmy również 9 sygnałów dotyczących tamowania/utrudniania ruchu lub utrudniania wjazdu/wyjazdu pojazdom parkującym pod tym adresem, jednak nie jesteśmy w stanie stwierdzić na podstawie otrzymanych statystyk, czy akurat sytuacje te dotyczyły zastawiania pojazdów prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnościami” – informuje nas biuro prasowe warszawskiej Straży Miejskiej.

Równocześnie straż przypomina, że sposób wyznaczenia „koperty” leży w gestii zarządcy danej drogi. „Koperta” musi być wyznaczona zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym oraz przepisami zawartymi w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach.

Podwójne wykroczenie

Andrzej Kawka, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz przyznaje, że według specjalistów z dzielnicowego Wydziału Infrastruktury samochody parkujące tak jak na zdjęciu, popełniają podwójne wykroczenie.

- Blokują wjazd na „koperty” i parkują przy podwójnej linii ciągłej. Sprawdziłem, że były skargi w tej sprawie. Natomiast same „koperty” namalowane są poprawnie – mówi.

Rzecznik zaznaczył, że od naczelnika żoliborskiej Straży Miejskiej uzyskał obietnicę o zwiększeniu aktywności patroli w tym miejscu.

- Wyjaśnię także, czy można by w tym miejscu postawić dodatkowe oznakowanie – zakaz postoju i parkowania z wyłączeniem osób z niepełnosprawnością. Sytuacja w tamtym miejscu jest utrudniona także przez przybywające do Kościoła św. Stanisława pielgrzymki – mówi Andrzej Kawka.

„Koperty” mają priorytet

Otrzymaliśmy obietnicę od rzecznika prasowego, że poinformuje nas o możliwości ustawienia tam dodatkowego oznakowania, a wtedy przekażemy taką informację naszym Czytelnikom.

„Jeśli kierowcy uprawnieni do parkowania na tzw. kopertach będą mieli problem z zaparkowaniem w miejscu, o którym mowa (albo z wyjazdem z tego miejsca z powodu zastawienia przez inny pojazd), prosimy o bezpośredni kontakt ze Strażą Miejską – numer 986. Zaznaczamy, że wśród zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w ruchu drogowym zgłoszenia dotyczące między innymi nieuprawnionego parkowania na „kopertach” czy parkowania w sposób uniemożliwiający wjazd/wyjazd są objęte kategorią „priorytet”, co oznacza, że czas reakcji jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku innych zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania” – zapewnia warszawska Straż Miejska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas