Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bezpłatne badania słuchu dla dzieci z terenów wiejskich

20.01.2011
Autor: oprac. Natalia Łyczko
Źródło: Kuratorium.waw.pl, Sponin.org.pl

Dzieci ze szkół podstawowych, położonych na terenach gmin wiejskich, zostaną objęte programem badań przesiewowych słuchu, organizowanym przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Program skierowany jest przede wszystkim do dzieci z klas pierwszych, a także do uczniów klas starszych, którzy zostaną wskazani przez nauczycieli lub rodziców. Będzie realizowany w okresie od marca do grudnia 2011 r.

Tegoroczne działania stanowią kontynuację programów prowadzonych przez KRUS w latach 2009 i 2010 we współudziale ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek-Człowiekowi”, przy znacznym wsparciu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Program ma na celu wykrycie zaburzeń słuchu, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka i jego wyniki w nauce, m.in. poprzez utrudnienie komunikacji w środowisku szkolnym.

Kontrola słuchu zostanie przeprowadzona na terenie szkół w terminach uzgodnionych z dyrekcjami placówek. Audiometryczne badania przesiewowe słuchu są nieinwazyjne, dobrowolne oraz bezpłatne. Nie zajmują wiele czasu: trwają zaledwie kilka minut. Aby można było je wykonać w ramach tegorocznych działań KRUS, potrzebna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna.

W pierwszym etapie realizacji - od marca do czerwca - program obejmie województwa: lubelskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W drugim – od września do grudnia – dołączą do niego kolejne województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, pomorskie, śląskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • WINA SPADA 100% NA RZĄD I POLI(TYKÓW PO-PSL ZAPOMNELI CAŁKEM?
    inwalida
    23.01.2011, 19:30
    Politycy PSL NIEWIDZĄ LAKICH WARUNKACH JADA DO SZKOŁY I WRACAJĄ GŁODNI I OKAZJĄ I BAGAŻEM20-29kg . TAK RZĄD I POLITYCY OTWARLI WYLEGANIE INWALIDÓW MŁODNYCH. NAKAZY DOŻYWANIA UNI RZĄD I PO)LITYCY PSL MAJA GDZIEŚ ZWOLNONO SWIETICZANKI I KUCHNIE DZIECI STOJĄ I MACHAJĄ O ZABRANIA TAKIE OSZEDNŚCI ZAFDEKUDOWAŁ PREMIER PAWLAK I SAWICKI CO NIGDY NIEWINTERESOWAŁ WARUNKACH DZIECI I CO ROBILI DO DZIECI WIEJSKICH. ROLICY ROZLICZĄ PSL I ZNIKNIE MAPY?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas