Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PODAJ DALEJ – inauguracja działalności Fundacji

31.03.2004

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ 22 marca 2004 r. uroczyście zainaugurowała w Koninie swoją działalność. Z tej okazji odbył się koncert, który swoją obecnością uświetniła Katarzyna Groniec - gwiazda musicalu "Metro" zdobywczyni Grand Prix i Nagrody Dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1997 roku (www.katarzynagroniec.pl). Niezwykle skromna i ujmująca artystka, która bez wahania zgodziła się wystąpić przed konińską publicznością.

Wystąpił również fantastyczny Kwartet Wokalistów z teatrów warszawskich - młodych, ale już obsadzanych w najlepszych przedstawieniach muzycznych. Do wspólnego śpiewania porywała gości koncertu między innymi Ania Sztejner (aktualnie gra w "Kotach").
Zawsze przy takich okazjach staramy się promować lokalnych twórców, dlatego do współpracy zaprosiliśmy także Trio Jazzowe Braci Wójcińskich, obdarzonych niezwykłym talentem młodych ludzi. Koncert wyreżyserował i profesjonalnie poprowadził przyjaciel Fundacji PODAJ DALEJ Karol Myszel.

Podczas koncertu sprawni i niepełnosprawni wolontariusze opowiadali o swoich zamierzeniach. To bardzo dojrzałe plany, ponieważ choć Fundacja jest bardzo młoda, to jej inicjatorami są ludzie, którzy mają ogromne doświadczenie w pracy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i ludzi potrzebujących pomocy. Znaczną część tej grupy stanowią niepełnosprawni wolontariusze, którzy swoje doświadczenia życiowe, wzbogacone wieloma szkoleniami, chcą wykorzystać w pracy na rzecz innych ludzi.
Wszystko zaczęło się od Doktora Piotra Janaszka, który bardzo intensywnie działał w Koninie i całym kraju na rzecz osób niepełnosprawnych, miał wiele innowacyjnych pomysłów dotyczących rozwiązywania problemów niepełnosprawnych, aktywizowania ich i rehabilitowania. Niestety Jego tragiczna śmierć w 1998 roku uniemożliwiła zrealizowanie wszystkich planów. Wiele z tych planów, idei przekazywał przez lata swoim córkom - Zuzannie i Oldze, które po śmierci Doktora kontynuowały to, co rozpoczął. Podczas swojej pracy wiele energii poświęcały na to, aby swoim Podopiecznym przekazać jak największą wiedzę i entuzjazm, dzięki czemu uaktywniła się grupa niepełnosprawnych wolontariuszy. Ci z kolei zamierzają teraz angażować  kolejne osoby, którym będą przekazywać to, czego się nauczyli.  W taki właśnie sposób w oparciu o hasło PODAJ DALEJ tworzy się łańcuch serc i rąk do pracy, której nie brakuje. Oferta pomocy skierowana jest do wszystkich potrzebujących, nie tylko niepełnosprawnych.
"Mamy ogromnie dużo pomysłów, które pragniemy realizować małymi krokami, angażując do tego coraz więcej osób. Przede wszystkim chcemy stworzyć profesjonalne centrum wolontariatu. Z jednej strony zamierzamy pozyskiwać wolontariuszy i ich szkolić (stała grupa wolontariuszy skupiona wokół tego projektu i aktywnie go przygotowująca to 20 osób; chętnych do pracy w ramach projektu, mimo, iż nie rozpoczęliśmy jeszcze rekrutacji, jest bardzo wielu - między innymi uczniowie liceów, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Zespołu Szkół Medycznych). Z drugiej strony zamierzamy kontaktować się z osobami i organizacjami potrzebującymi pomocy wolontariuszy." - przedstawiają swoje plany wolontariusze.

Bardzo ważnym elementem działalności Fundacji PODAJ DALEJ, a może nawet fundamentem, jest grupa pierwszego kontaktu, złożona z niepełnosprawnych wolontariuszy. Sami stworzyli program polegający na asystowaniu osobom, które nagle straciły sprawność na skutek wypadku, czy niefortunnego skoku do wody. Docierają do tych osób już w szpitalu, informują o różnych możliwościach uzyskania wsparcia, z czasem uczą techniki jazdy na wózku i próbują  uaktywnić swojego podopiecznego. Jedną z form uaktywniania jest sport - już teraz Fundacja prowadzi treningi koszykówki i rugby na wózkach (powstaje klub sportowy). Ponadto wolontariusze niepełnosprawni opracowali swój program edukacyjny, z którym odwiedzają szkoły w Koninie i Powiecie - zainteresowanie tymi spotkaniami przekroczyło oczekiwania.
Siedziba Fundacji mieści się w II Liceum w Koninie. Dzięki ogromnej życzliwości Dyrekcji Szkoły, Fundacja ma stały kontakt z uczniami, a popołudniami do dyspozycji sale lekcyjne i salę gimnastyczną. Pomieszczenie biurowe nie jest jeszcze gotowe - jest w trakcie adaptacji.

"Na początku zamierzamy objąć działaniem Konin i Powiat Koniński. Chcielibyśmy, aby nowa Fundacja ze swoim centrum wolontariatu i klubem sportowym na stałe wpisała się w życie naszego regionu. Jednak rozpoczynamy działalność w trudnych czasach bez stałej bazy i zaplecza finansowego, dlatego zamierzamy nasze pomysły wprowadzać w życie małymi krokami. Prosimy o cierpliwość, wyrozumiałość i zapewniamy, że damy z siebie wszystko." - przekonują wolontariusze.

Koncert inauguracyjny na pewno na długo zapisał się w pamięci Konina. Ostatni utwór śpiewali wszyscy: na scenie artyści i wolontariusze Fundacji PODAJ DALEJ, a na widowni goście stojąc i klaszcząc.  Więc chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko, niech na niebie stanie tęcza malowana Twoją kredką, więc chodź pomaluj mi życie, niech świat mój się zazieleni ... jeszcze długo dźwięczało w uszach gości opuszczających salę Górniczego Domu Kultury OSKARD (współorganizatora koncertu). Wszyscy wychodzili zadowoleni i przepełnieni nadzieją na lepsze jutro, byli też tacy, którzy ocierali łzę wzruszenia, a może nawet szczęścia...

Autor: zetJot
Źródło: Fundacj aPodaj Dalej

więcej informacji:
http://www.giotto.art.pl/podajdalej/

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas