Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W czerwcu koncerty symfoniczne w ciemności

10.06.2019
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
ręka na strunach wiolonczeli

Santander Bank Polska zaprosił do projektu – unikatowego cyklu koncertów symfonicznych w ciemności – Polski Związek Niewidomych. Celem inicjatywy jest uwrażliwienie na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku. Koncerty odbywają się w czerwcu w 11 miastach. Polski Związek Niewidomych Zarząd Główny jest partnerem społecznym wydarzenia.

Cykl „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” rozpoczał się w Krakowie w Centrum Kongresowym ICE, gdzie 7 czerwca odbył się koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z zespołem Vołosi. Tam też obok organizatorów – przedstawicieli Santander Bank Polska – gości powitała Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych. Koncerty będą rozpoczynać się utworem autorstwa niewidomego, hiszpańskiego kompozytora Joaquína Rodrigo i będą grane przez orkiestrę w całkowitej ciemności. W trakcie występów będzie można usłyszeć dzieła innych wybitnych twórców, którzy zmagali się z niepełnosprawnością wzroku, takich jak Johann Sebastian Bach czy Georg Friedrich Händel. Granie w ciemności to dla orkiestry duże wyzwanie artystyczne. Występ będzie wymagał od muzyków porozumienia scenicznego oraz opanowania repertuaru na pamięć tak, aby mogli grać bez nut i pomocy dyrygenta.

Kto wystąpi

Na koncertach wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z gwiazdami takimi jak m.in. Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Carmen Giannattasio, Anna Jurksztowicz. Wydarzenia będą prowadzili wymiennie Dariusz Stańczuk (redaktor RMF Classic) i Filip Jaślar (lider Grupy MoCarta). Koncerty odbędą się w okresie od 7 do 25 czerwca w takich miastach jak: Kraków, Bydgoszcz, Białystok, Legnica, Katowice, Wrocław, Warszawa, Szczecin, Łódź, Zielona Góra i Poznań.

Wśród zaproszonych gości znajdą się zarówno osoby widzące, jak również osoby z niepełnosprawnością wzroku, a wśród nich przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych.
- Cieszymy się, że Santander Bank Polska po raz kolejny wychodzi z inicjatywą, której celem jest zwrócenie uwagi na obecność osób niewidomych w życiu społecznym. Uważam, że te niezwykłe koncerty to ogromne wyzwanie dla muzyków, ale również jedyne w swoim rodzaju doświadczenie dla słuchaczy, gdyż będą mogli oni przez chwilę wejść w świat osób niewidomych. Doceniamy to, że Santander Bank Polska zaprosił nas do udziału w tej akcji i mamy nadzieję, że takich inicjatyw będzie więcej – mówi prezes Polskiego Związku Niewidomych.

Cegiełki wsparcia

Podczas koncertów będzie można kupić cegiełki, z których dochód zostanie przekazany na działalność Polskiego Związku Niewidomych. PZN to organizacja osób niewidomych i tracących wzrok, dbająca o zaspokojenie ich potrzeb. Wyznacza standardy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących w Polsce. Jest rzecznikiem spraw tego środowiska. Realizuje projekty mające na celu aktywizację osób z niepełnosprawnością wzroku i przeciwdziałające wykluczeniu.

Organizatorem koncertów jest Santander Bank Polska we współpracy z POLFUND Funduszem Poręczeń Kredytowych S.A. oraz Filharmonią Śląską. Patronem inicjatywy jest Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas