Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ile wyniesie płaca minimalna w przyszłym roku?

11.06.2019
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
rozrzucone banknoty 100-złotowe

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r., przedłożoną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2 450 zł (w 2019 r. – 2 250 zł, co oznacza wzrost o 8,9 proc.
i stanowi 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2020 r.). Zaproponowano także minimalną stawkę godzinową w 2020 r. na poziomie 16 zł (w 2019 r. – 14,70 zł). Podane kwoty to wartości brutto.

Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 450 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników).
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Ustawy piszą ludzie bez wykształcenia
  Borzoi
  13.06.2019, 21:17
  Jeżeli większość w PiS ma podstawowe wykształcenie i kurs rolniczy albo kurs na szewca lub perukarza nie powinien się brać za pisanie ustaw. Tym swoim pomaganiem robicie tylko krzywdę ON. Czy wy tego nie widzicie. Zobaczcie ilu niepełnosprawnych robi w ochronie i nikt nie ma płacone najniższa krajowa. Robią w trąbę posłów, rząd i ON.
  odpowiedz na komentarz
 • Wszystko fajnie
  Miki
  12.06.2019, 10:46
  Co roku rośnie płaca minimalna a kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pozostają niezmienione od kilku lat. Poprzednia koalicja obniżyła te kwoty i sztywno wpisała do ustawy a obecny rząd tego nie zmienia, bo jest mu to na rękę. W rezultacie luka dochodowa pomiędzy niepełnosprawnumi a pozostałą częścią społeczeństwa się pogłębia. Trudno sobie wyobrazić, by pracodawca chciał całość podwyżki wziąć na siebie. A są różne sposoby, by wynagrodzenia niepełnosprawnemu nie podwyższyć.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często jeździsz na urlop?

Biuletyn

Wspierają nas