Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ile wyniesie płaca minimalna w przyszłym roku?

11.06.2019
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
rozrzucone banknoty 100-złotowe

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r., przedłożoną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2 450 zł (w 2019 r. – 2 250 zł, co oznacza wzrost o 8,9 proc.
i stanowi 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2020 r.). Zaproponowano także minimalną stawkę godzinową w 2020 r. na poziomie 16 zł (w 2019 r. – 14,70 zł). Podane kwoty to wartości brutto.

Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 450 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników).
 

Komentarz

  • Wszystko fajnie
    Miki
    12.06.2019, 10:46
    Co roku rośnie płaca minimalna a kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pozostają niezmienione od kilku lat. Poprzednia koalicja obniżyła te kwoty i sztywno wpisała do ustawy a obecny rząd tego nie zmienia, bo jest mu to na rękę. W rezultacie luka dochodowa pomiędzy niepełnosprawnumi a pozostałą częścią społeczeństwa się pogłębia. Trudno sobie wyobrazić, by pracodawca chciał całość podwyżki wziąć na siebie. A są różne sposoby, by wynagrodzenia niepełnosprawnemu nie podwyższyć.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas