Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ile wyniesie płaca minimalna w przyszłym roku?

11.06.2019
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
rozrzucone banknoty 100-złotowe

Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r., przedłożoną przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r. wynosiło 2 450 zł (w 2019 r. – 2 250 zł, co oznacza wzrost o 8,9 proc.
i stanowi 46,9 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2020 r.). Zaproponowano także minimalną stawkę godzinową w 2020 r. na poziomie 16 zł (w 2019 r. – 14,70 zł). Podane kwoty to wartości brutto.

Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, współmierne do dynamiki wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 450 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych (przez wzrost dochodów pracowników).
 

Komentarz

  • Ustawy piszą ludzie bez wykształcenia
    Borzoi
    13.06.2019, 21:17
    Jeżeli większość w PiS ma podstawowe wykształcenie i kurs rolniczy albo kurs na szewca lub perukarza nie powinien się brać za pisanie ustaw. Tym swoim pomaganiem robicie tylko krzywdę ON. Czy wy tego nie widzicie. Zobaczcie ilu niepełnosprawnych robi w ochronie i nikt nie ma płacone najniższa krajowa. Robią w trąbę posłów, rząd i ON.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas