Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na poczcie z pierwszeństwem obsługi. Zmiany weszły w życie

12.06.2019
Autor: inf. pras.
znak informujący o pierwszeństwie obsługi. Symbole: osoby z niepełnosprawnością, kobiety w ciąży i osoby starszej

W czerwcu br. w punktach Poczty Polskiej pojawią się nowe oznaczenia. Będą informować o pierwszeństwie obsługi osób z niepełnosprawnością, a także kobiet w ciąży oraz osób z dziećmi do drugiego roku życia. Zmiany są wynikiem współpracy Poczty Polskiej z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nowe regulacje obejmą wszystkie placówki w kraju. Wzrasta również liczba osób z niepełnosprawnościami, które podejmują pracę u pocztowego operatora.

Bez kolejki

Kwestia priorytetowej obsługi klientów uprzywilejowanych nie jest obecnie uregulowana w przepisach prawa. Wprowadzenie tego rodzaju zasad zależy od usługodawcy. Z tego przywileju można korzystać w wielu miejscach na mocy wewnętrznych regulaminów. Również w placówkach Poczty Polskiej obowiązywały standardy obsługi osób uprzywilejowanych, ale ze względu na to, że były interpretowane w sposób niejednoznaczny, wprowadzono wewnętrzny akt prawny normujący tę kwestię.

- Myślę, że warto pozytywnie ocenić wszelkie inicjatywy przypominające o dobrych standardach obsługi klientów z niepełnosprawnością. W wielu sklepach, marketach są kasy pierwszeństwa, ale także w  instytucjach osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą być obsłużone bez kolejki. Pracujemy nad tym, by możliwie szeroko wprowadzać zmiany w tym obszarze – zapowiada Marlena Maląg, Prezes Zarządu PFRON.

Oznaczenia w placówkach Poczty Polskiej będą zwracały uwagę na udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością, kobiet w ciąży oraz osób z dziećmi do drugiego roku życia.

Miejsca pracy

Podejmowanie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w sferze społecznej i zawodowej jest jednym z głównych elementów działalności PFRON. Instytucja tworzy warunki sprzyjające pełnemu uczestnictwu osób z niepełnosprawnościami w życiu zawodowym i społecznym poprzez realizowane programy, m.in. „Aktywni Plus”, na które zostało przeznaczonych ponad 35 mln zł. W rezultacie osoby z niepełnosprawnością mogą podejmować zatrudnienie na otwartym rynku pracy w dużych przedsiębiorstwach realizujących misję społecznej odpowiedzialności biznesu.

- Dotychczas nawiązaliśmy współpracę Pocztą Polską, Grupą Enea oraz PKN Orlen, przygotujemy odpowiednie stanowiska pracy. Już teraz możemy się pochwalić zwiększeniem zatrudnienia osób niepełnosprawnych na Poczcie Polskiej. Następnie nowe stanowiska pracy powstaną także w Grupie Enea oraz PKN Orlen – tłumaczy Marlena Maląg.

Według Prezes PFRON pocztowy operator zatrudnia obecnie ponad 1650 osób z niepełnosprawnościami, z czego 283 osoby zostały zatrudnione we współpracy z Fundacją Aktywizacja w ramach programu Praca-Integracja. Do końca 2019 roku liczba ta ma wzrosnąć do 400 osób.

Porozumienia takie jak z Grupą Enea, Pocztą Polską SA i PKN Orlen mają na celu upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie. Zakończone sukcesem działania zwiększające zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w gronie dużych i znaczących podmiotów są istotnym instrumentem upowszechniania otwartych postaw wśród pracodawców.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • czy dla wszystkich ON?
  ON z umiarkowanym
  17.06.2019, 21:53
  Czy to dotyczy tylko ON z widoczną niepełnoprawnością, ew znacznym stopniem? Czy może też skorzystać osoba z Umiarkowanym bez widocznej niepełnosprawności? Mdleję gdy stoję powyżej 5-10min, sklepy, czy poczta są miejscem dla mnie niedostępnym, dlatego unikam takich miejsc oraz wychodzenia z domu (brak miejsc w autobusie). Z powodu niewidzialnej choroby jestem więźniem 4 ścian.
  odpowiedz na komentarz
 • PIERWSZEŃSTWO to by się przydało u lekarza pierwszego kontaktu.
  hihihi
  14.06.2019, 14:28
  Jak na razie to tylko do specjalistów, a i to pewnie fikcja.
  odpowiedz na komentarz
 • kolejka
  Stanislaw
  13.06.2019, 19:47
  Niedługo w kolejkach będą same uprzywilejowane osoby , tez jestem osoba niepełnosprawną jest przeciw takim przywilejom.. To znaczy inne osoby mogą stać kolejce bez względu na wiek . Jak będę stać w kolejce i pojawią się osoby uprzywilejowane to wtedy wyciągnę legitymacje osoby niepełnosprawnej,że byłem tutaj pierwszy i należy mi się bez kolejki, i jak wtedy rozwiązać taki problem ?
  odpowiedz na komentarz
 • Nadto przywilejów Wam dobrze nie zrobi
  wózkowicz
  13.06.2019, 17:14
  A Wam wciąż mało i niedobrze. Dać palec, wezmą rękę. Sam jestem na wózku i aż wstyd, kiedy w Biedronkach, Lidlach, czy innych marketach, Poczcie panie kasjerki z daleka wołają by klienci przepuścili na pierwszeństwo. Mało tego spotykam się, że nawet Ukraińcy sami przepuszczają do początku kolejki. Jednak w pociągu zdarzyła się mi 2 razy sytuacja, że to właśnie anglojęzyczni pasażerowie zrobili miejsce dal mnie na wózku, a Polacy ( młodzież ze smartfonami) pomimo prośby nie przesiedli się na inne wolne miejsce. A Wy tu plujecie. Przestańcie, bo w końcu ktoś Wam powie, jak Kubie i Adriankowi z telewizji, żeście są roszczeniowi.
  odpowiedz na komentarz
 • W aptekach też.
  xd
  13.06.2019, 09:28
  Ale żadnych informacji na ten temat nie wywiesili. Nadal trzeba się wykłócać.
  odpowiedz na komentarz
 • Dziękuję, nie skorzytam.
  Dolejlama
  13.06.2019, 08:29
  Urzędy pocztowe z zasady oblegane są przez emerytów płacących tam rachunki i grupy pobierające różnorakie zasiłki, więc okaże się, że osoby "uprzywilejowane" to 75% kolejki. A ja w tym miejscu dziękuję mojemu, najwspanialszemu na świecie, listonoszowi , dzięki któremu na pocztę fatyguję się raz na rok - dwa lata.
  odpowiedz na komentarz
 • Pic na wodę
  Dynia
  12.06.2019, 16:49
  Już to widzę, będzie tak jak z kasami pierwszeństwa w marketach. Mimo, że poruszam się na wózku i ustawiam się zawsze do takiej kasy nigdy nie byłam obsłużona poza kolejnością.
  odpowiedz na komentarz
 • Komu się legitymować?
  Patryk
  12.06.2019, 14:56
  Komu mam okazywać legitymację niepełnosprawnego? Kierownikowi zmiany? Pani w okienku? Klientowi przed okienkiem? Ochroniarzowi? Sprzątaczce?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas