Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Samochód przyszłości – bez kierowcy, z wygodną platformą wejściową

12.06.2019
Autor: inf. pras.
samochód bez kierownicy Renault Ez-go

Czy projektanci samochodów przyszłości biorą pod uwagę rozwiązania przyjazne dla wszystkich grup użytkowników? Zaprezentowany w Warszawie pojazd-robot do przewozu małych grup nie posiada kierownicy ani miejsca dla kierowcy, za to jest wyposażony w platformę ułatwiającą wsiadanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Autonomiczny pojazd Renault EZ-GO pojawił się w Polsce z okazji finału konkursu „Renault Easy City. Design the Future” na projekt miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla tego samochodu.

kobieta na wózku wyjeżdza z samochodu bez kierownicy

Prawo jazdy? Nie potrzeba...

Renault EZ-GO jest pojazdem autonomicznym czwartego poziomu, co oznacza, że może kontrolować odległość od samochodu jadącego z przodu, jechać po swoim pasie ruchu lub go zmieniać oraz samodzielnie skręcać na skrzyżowaniach. Jest również w stanie zapewnić bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń w otoczeniu. W pojeździe nie znajdziemy więc kierownicy ani siedzenia kierowcy. Renault EZ-GO zwiększa bezpieczeństwo użytkowników dzięki ograniczeniu prędkości do 50 km/h.

Ten pojazd-robot wyróżnia się także tym, że służy do przewozu małych grup i z tego powodu może być alternatywą zarówno dla prywatnego samochodu, jak i dla transportu publicznego. Pasażerowie mogą wejść do samochodu dzięki wygodnej platformie ułatwiającej wsiadanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej czy poruszającym się na wózku. Ze względu na to, że jest to pojazd autonomiczny, do podróżowania nim nie jest potrzebne prawo jazdy.

Wnętrze samochodu bez kierownicy. Wokół zielone długie siedzenia z pasami bezpieczeństwa. Środek jest pusty. Samochód otwiera się dachem, który pełni również funkcję drzwi tylnych. Nie ma bagażnika

Wygoda i komfort

Renault EZ-GO jest jednocześnie usługą mobilności na żądanie obsługiwaną za pomocą aplikacji. Pojazd przedstawia wizję przyszłości Renault, zgodnie z którą transport w miastach stanie się elektryczny, autonomiczny, współdzielony i połączony z usługami cyfrowymi. Podróżowanie po mieście powinno być szybkie, wygodne dla wszystkich grup użytkowników oraz odbywać się bez szkody dla środowiska

Pojazd-robot Renault EZ-GO przyjechał do Polski po raz pierwszy z okazji finału konkursu „Renault Easy City. Design the Future”. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla tego pojazdu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas