Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W weekend finał 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie

12.06.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
mikrofon leży na konsoli obsługującej koncerty

Osoby z niepełnosprawnościami, a utalentowane muzycznie, które zostały finalistami 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wystąpią w weekend na Rynku Głównym w Krakowie. Na scenie pojawią się także gwiazdy estrady – m.in. Jakub Badach, Krzysztof Kiljański, Czesław Mozil.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko. Ma promować osoby utalentowane muzycznie oraz zmieniać spojrzenie społeczeństwa na osoby z niepełnosprawnościami.

Na środowej konferencji prasowej, 12 czerwca, Anna Dymna zaznaczyła, że festiwal zmienił życie wielu osób, że dzięki niemu poczuli, że są poważnie traktowani.

- Poznając ludzi doświadczonych chorobą i kalectwem, odkryłam, co tak naprawdę ich upokarza. Tym czymś nie jest nawet fakt, że wiele osób ich nie rozumie i odwraca się od nich, traktując niemal jak półludzi. Najbardziej uwłacza im, że tak naprawdę niczego się od nich nie wymaga, zupełnie jakby świat spisywał niepełnosprawnych na straty. A przecież w tych schorowanych i okaleczonych ciałach kłębią się nieraz niezwykłe talenty. Trzeba je zacząć promować – powiedziała Anna Dymna.

Wśród talentów odkrytych dzięki festiwalowi wymieniała m.in. Aleksandrę Nykiel, która w tym roku wystąpi na festiwalu w Opolu.

12 finalistów konkursu na „zaczarowaną piosenkę” zaśpiewa w sobotę na scenie na Rynku Głównym w Krakowie. Towarzyszyć im będą gwiazdy polskiej estrady, m.in. Jakub Badach, Krzysztof Kiljański, Czesław Mozil. Opiekunką artystyczną projektu jest Irena Santor.

Najlepszych spośród finalistów wyłoni jury (złożone ze znawców sztuki, m.in. Ewy Błaszczyk i Krzysztofa Globisza) jeszcze w sobotę 15 czerwca wieczorem. Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 16 czerwca na tej samej scenie. Laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki otrzymają statuetki Zaczarowanego Ptaszka i stypendia, które pozwolą im doskonalić umiejętności wokalne: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł.

Jubileuszowy koncert laureatów

Anna Dymna podkreśliła, że niedzielny koncert laureatów będzie miał także charakter jubileuszowy i nie zabraknie wspomnień o historii tej inicjatywy. Na scenie, oprócz zwycięzców konkursu, wystąpią m.in. Jacek Cygan, Anna Karwan, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Adam Nowak, Marek Piekarczyk, Irena Santor, Damian Ukeje, Zbigniew Zamachowski.

Współprowadzącą koncerty, zarówno sobotni, jak i niedzielny, będzie Anna Dymna.

W weekend na Rynku Głównym ustawiony będzie także „namiot rodzinny” – wewnątrz znajdą się: strefa rodzica i dziecka (miejsce, gdzie można nakarmić dziecko, przewinąć je, a także znaleźć podgrzewacz butelek oraz jednorazowe nocniki dla maluchów); strefa maluszka (przestrzeń z kojcem pełnym zabawek dla dzieci, które jeszcze trzeba mieć pod czujnym okiem); strefa warsztatów i konkursów; strefa gier i plastyczna.

Festiwalowi towarzyszyć mają 16. Ogólnopolskie Dni Integracji Zwyciężać Mimo Wszystko. Honorowy patronat nad obiema imprezami objęła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Kontynuacją Festiwalu Zaczarowanej Piosenki są cykliczne koncerty „Zaczarowanego Radia Kraków”.

W ciągu 14 lat do udziału w ogólnopolskim konkursie wokalnym na "zaczarowaną piosenkę" nadesłano do Fundacji Dymnej ponad 4 tys. zgłoszeń. 80 laureatów otrzymało statuetki „Zaczarowanego Ptaszka” i odebrało nagrody o łącznej wartości ponad 1 miliona złotych. Z finalistami śpiewało 75 największych gwiazd polskiej piosenki. Kandydatów oceniało 126 jurorów. Dzięki emisjom Telewizji Polskiej festiwal zgromadził ok. 42-milionową publiczność.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas