Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W MRPiPS trwają prace nad realizacją wyroku TK ws. zrównania świadczeń dla opiekunów

14.06.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. P. Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

Do końca czerwca ma być gotowy projekt ustawy o dodatku w wysokości 500 zł dla osób z niepełnosprawnością – poinformował 12 czerwca 2019 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Petycji Jacek Welter, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

- Trwają prace i analizy dotyczące dodatku 500 zł dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Myślę, że projekt takiej ustawy będzie gotowy do końca bieżącego miesiąca – powiedział Jacek Welter.

Zaznaczył także, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad przepisami realizującymi wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego zrównania świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, bez względu na wiek jej powstania.

- Stoimy na stanowisku, że jego realizację należy powiązać z całościową reformą systemu orzekania o niepełnosprawności i takie prace trwają i będą one kontynuowane w najbliższych miesiącach – powiedział Jacek Welter.

Co z reformą orzecznictwa?

Posłanka Kornelia Wróblewska (Nowoczesna) pytała, czy w tej kadencji parlamentu można spodziewać się ustawy o reformie orzecznictwa oraz czy planowane jest wyrównanie świadczeń wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnością, również tzw. matek EWK.

- W moim przekonaniu niezrozumiałe jest to uparte uzależnienie realizacji wyroku TK od nowego systemu orzecznictwa. Oczywiście dobrze, żeby był, ale miał być do końca marca ubiegłego roku. To jest trudne do akceptacji, prace się już nie toczą, to zostało schowane do szuflady – mówił z kolei poseł Sławomir Piechota (PO).

- Raport końcowy międzyresortowego zespołu został przekazany na jesieni, jest to obszerny dokument – odpowiedział Jacek Welter. – Sama zmiana systemu orzecznictwa ma charakter fundamentalny dla osób niepełnosprawnych, w związku z tym prace nad nim nieustannie trwają i w moim przekonaniu muszą być i będą kontynuowane w nowej kadencji parlamentu. Oczywiście nie jestem w stanie wskazać tutaj konkretnych dat.

Dyrektor Biura Pełnomocnika przekazał także, że projekt ustawy dotyczący dodatku 500 zł powinien zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji.

Komisja ds. Petycji postanowiła wystosować do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prośbę o przesłanie jej, a także Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, do dyskusji raportu z wynikami prac międzyresortowego zespołu, który pracował nad reformą orzecznictwa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zofia
  Zofia
  18.06.2019, 20:04
  Może być 500 plus moze byc 1000 plus albo 200 minus - kwestia wydolności budżetu. Ale najpierw musi być reforma orzecznictwa. Jest takie bagno że wiele osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest sprawnych, funkcjonujących ze wsparciem lub samodzielnie a sa osoby z tym samym stopniem wymagające opieki całodobowej. Kiedyś łatwo było uzyskać znaczny stopień i wiążące się z nim świadczenia, a teraz odwrotna sytuacja - dziewczyna na wózku inwalidzkim, z niepełnosprawnościa intelektualna dostaje stopień umiarkowny bo w ocenie komisji orzekającej jednoosobowej (sic!) może iśc do pracy. Gorzej ta sama osoba z orzecnictwa ma stopień znaczny a z ZUS-u częsciowa niezdolność do pracy czyli umiarkowany. Ten sam człowiek, te same schorzenia, taka sama dokumentacja i zeby śmieszniej było ten sam lekarz ją orzekał. Najpierw reforma orzecznictwa, weryfikacja wydanych orzeczeń potem plusy.
  odpowiedz na komentarz
 • 192 mln zł z PFRON na zyski
  SON "Podkarpacie"
  17.06.2019, 19:59
  Gdy ON kłócą się o postawę p.Janusza - polecam każdemu więcej wiary w siebie i odwagi, by chociaż spróbować walki o podjęcie pracy choćby poprzez udział na obozie aktywnej rehabilitacji FAR ........... to we wtorek 18 czerwca Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy o dostępności, który wprowadza zmiany w art. 21 ustawy o rehabilitacji, dzięki którym niepubliczni płatnicy wpłat na PFRON (prywatne firmy) nabędą prawo do 5% ulgi w tych wpłatach, jeśli wykażą, że ich obiekty są dostosowane do potrzeb ON Ta 5% ulga poskutkuje zmniejszeniem wpływów do PFRON o co najmniej 192 mln zł rocznie. Jako przedstawiciele osób niepełnosprawnych uważamy za wielce niestosowne nagradzanie płatników (głównie duże sieci handlowe, centra konferencyjno-szkoleniowo-wypoczynkowe, banki itp. JUŻ DAWNO DOSTOSOWANE - często ze środków PFRON) ...... za realizację obowiązków wynikających z Prawa Budowlanego środkami należnymi Funduszowi (a więc pośrednio ON). ..... Dlatego wystąpiliśmy do Pana Premiera ze stosownym apelem o odstąpieniem rządu od tegoż projektu, nadmieniając, że darowana płatnikom kwota 192 mln zł - miast podwyższać przesiębiorcom zyski, mogła by zaowocować m.in.: a) utworzeniem 8 tys. nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych u płatników tych wpłat (2012 zł wpłata, podlega zaniechaniu po zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej), lub b) utworzeniem 13 tys. nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych u beneficjentów dofinansowań z systemu SOD (średni koszt wsparcia jednego stanowiska pracy z SOD w 2018r. wyniósł 1,2 tys. zł/mc/etat), lub c) utworzeniem 20 tys. nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych dzięki zakupom produkcji i usług u sprzedawców uprawnionych do udzielania ulg we wpłatach na PFRON wg art. 22 u.r.o.n. (wysokość ulgi jest iloczynem ilości osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem zatrudnionych u sprzedawcy oraz najniższego wynagrodzenia (w 2018r. średni koszt takiego stanowiska pracy wyniósł 0,8 tys. zł/mc/etat), lub; d) dopłatami do udziału w turnusach rehabilitacyjnych dla 192 tys. osób niepełnosprawnych (lub 96 tys. osób niepełnosprawnych i tyleż samo ich opiekunów), lub e) wsparciem 19 tys. osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnego przemieszczania dotacjami do zakupu przez te osoby samochodów, f) wypłatą 500 zł/mc dodatku dla 32 tys. ON, itp............. Pisząc powyższe apelujemy zarazem o liczne poparcie wniosku o odstąpienie rządu od tegoż projektu. Można o to prosić pisząc m.in. na e-adres Kancelarii Premiera kontakt@kprm.gov.pl
  odpowiedz na komentarz
 • Troche realizmu
  M.Sz.
  17.06.2019, 16:55
  Pan Świtaj to ewenement. Podobny do tej jugosłowiańskiej stewardesy, która przeżyła upadek z 10 kilometrów. Takich Panów Świtajów mamy tysiące w Polsce, ilu zostaje magistrami? Jeden, dwóch na dekadę? Żeby nie powodować dyskusji większej: takie przypadki powinny być przenoszone do "grupy 0" i ta grupa powinna być objęta największą pomocą. Sam stopień "znaczny" nie znaczy, że ktoś jest bardziej niepełnosprawny od kogoś z umiarkowanym - hasło "niepełnosprawności sprzężone" i "schorzenia specjalne" się kłania, vide głuchoniewidomi na ten przykład. Podobnie "uciążliwość" schorzenia, np. stopień znaczny na wzrok i słuch to dwie różne sprawy: wzrok dostarcza 80% informacji, słuch 10%. Nie mówię, że niesłyszący ma lekko, ale nieco mniej ciężko. Przykład? Głuchy może zdawać na prawo jazdy, niewidomy nie :) Wreszcie do "Niepełnosprawny nauczyciel " - Witam w klubie. Mnie nawet nie przyjęli, bo "umiarkowany wzrok", a że mam doktorat i proszę od lat MRPiPS o zainteresowanie & dostosowanie.... Streszczając prośby: "Spieprzaj dziadku!" cytując klasyka.
  odpowiedz na komentarz
 • Teraz się zacznie
  Aa
  17.06.2019, 12:26
  Ujadanie jednych na drugich, bo nagle każdy chciałby mieć stopień znaczny i jeszcze może być w pieluchach? I żeby ktoś ci podcierał tyłek? I karmił?
  odpowiedz na komentarz
 • Do SON POdkarpacie
  Mistrz
  16.06.2019, 11:43
  Lizusem PISu byłeś, jesteś i pewnie będziesz. Nie podawaj przykładu jednej osoby bardzo mocno niesamodzielnej, jako ogólnego kierunku działania wszystkich osób niesamodzielnych, bo się na tym nie znasz. Nie posiadasz stopnia znacznego i jest Ci żal tych 500+ ? Zazdrościsz, bo Ty nie dostaniesz ? Jesteś bardzo sprawnym facetem, więc daruj sobie te komentarze. Lepiej zamilcz.
  odpowiedz na komentarz
 • Do SON podkarpacie
  Dynia
  15.06.2019, 17:03
  Zauważ tylko, że ktoś mu pomógł to wszystko osiągnąć, a co z tymi którzy NIKOGO nie interesują, nawet rodziny? A "osiągnął" to wszystko kiedy? Gdy zażądał eutanazji! Naprawdę tak trudno to pojąć, że niepełnosprawni są pozostawieni sami sobie i dopiero gdy krzyczą, błagają o śmierć otrzymują pomoc?
  odpowiedz na komentarz
 • Adaś
  Adam
  15.06.2019, 08:42
  Powinna być jedna komisja orzekająca...np ZUS..w mojej pracy koledzy po komisji MOPS mając stopień umiarkowany ..po 12 godzinach pracy jeszcze idą do pracy w budowlance..sam sie zastanawiam kto zdrowym daje takie stopnie....i na jakiej podstawie ..wreszcie ktoś powinien to sprawdzić..
  odpowiedz na komentarz
 • SON Podkarpacie
  niepełnosprawna
  14.06.2019, 13:22
  Proszę przestac ujadac na osoby niepełnosprawne nie zawsze chciec TO MÓC może ?
  odpowiedz na komentarz
 • pragnącym 500+ ku rozwadze
  SON "Podkarpacie"
  14.06.2019, 10:53
  Ważna wiadomość: ........ Domagał się eutanazji, został magistrem. Janusz Świtaj spełnił swoje marzenie ............ https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-06-13/domagal-sie-eutanazji-zostal-ma gistrem-janusz-switaj-spelnil-swoje-marzenie/?ref=kafle ...................... Mimo całkowicie niewładnych rąk i nóg, mimo iż nawet samodzielnie nie da rady oddychać TO SPEŁNIA SIĘ NICZYM CZŁOWIEK RENESANSU ...... a mógł żądać i czekać na 500 zł dodatku, i nikt nie miałby mu tego za złe. Warto rozważyć postawę p.Janusza wszystkim nie wierzącym w siebie, i w swoje możliwości.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas