Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna

25.07.2019
Autor: B.

Jestem osobą niewidomą, niezdolną do samodzielnej egzystencji i pobieram rentę z ZUS od szesnastego roku życia. Obecnie mam lat 40 i tu moje pytanie. Czy opiekun może pobierać jakiekolwiek świadczenia, gdy się mną opiekuje; podkreślam; że niepełnosprawność nie powstała w dorosłym życiu tylko w dzieciństwie i opieka jest kontynuacją już w wieku dorosłym. Wiem, że opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych pobierają inne świadczenia niż opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, ale co w sytuacji, gdy dziecko już przekroczy osiemnaście lat, co z opiekunem?

Szanowny Panie,

Z treści zapytania wnioskuję, że pyta Pan o świadczenie pielęgnacyjne. Pana niepełnosprawność powstała do czasu ukończenia przez Pana 18. roku życia. W tym wypadku możliwe byłoby ewentualne ubieganie się przez opiekuna o świadczenie pielęgnacyjne. Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  •  matce albo ojcu,
  •  opiekunowi faktycznemu dziecka,
  •  osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  •  innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenie to przysługuje opiekunowi także po okresie, gdy osoba, która ma podlegać opiece ma skończone 18 lat. Kluczowa jest tu kwestia, że niepełnosprawność powstała do czasu ukończenia przez Pana 18. roku życia.

 Wskazuję także, iż art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych zawiera szereg warunków, które musi spełniać opiekun, aby otrzymać przedmiotowe świadczenie. 

Aby uzyskać więc wiążące informacje w Pana indywidualnej sprawie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna, zalecam bezpośredni kontakt z organem właściwym w sprawie świadczenia (właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej), w celu ustalenia możliwości uzyskania świadczenia.  

Zachęcam także do zapoznania się z informacjami dotyczącymi świadczenia.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas