Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Festiwalowe światła mogą wywołać drgawki

17.06.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
wiązka niebieskiego światła

Stosowane na festiwalach muzycznych oświetlenie stroboskopowe może zwiększyć ryzyko ataków padaczki, a nawet wywoływać je u osób bez zdiagnozowanej padaczki informuje pismo „BMJ Open”.

Istnieje wiele różnych rodzajów padaczki – przejściowych zaburzeń czynności mózgu z nadmiernymi i gwałtownymi wyładowaniami elektrycznymi, które objawiają się w postaci napadów padaczkowych, często przebiegających z drgawkami. Atak padaczki może pojawić się w dowolnym wieku. U około 3 proc. osób z padaczką napad mogą wywołać migające światła lub wzory. Na przykład w grudniu 1997 r. czterosekundowa sekwencja w filmie o Pokemonach, wyemitowana w japońskiej telewizji, spowodowała około 700 przypadków napadów epilepsji. Spośród hospitalizowanych pacjentów dla 76 proc. był to pierwszy taki atak.

Oświetlenie stroboskopowe

Zespół naukowców pod kierownictwem Newela Saleta z VU Medical Center w Amsterdamie zainspirował się przypadkiem 20-latka bez wcześniejszej historii padaczki, który nagle upadł i dostał drgawek na festiwalu. Ich badania dotyczyły festiwali elektronicznej muzyki tanecznej, na których często używa się oświetlenia stroboskopowego.

Przeanalizowano dane dotyczące osób, które potrzebowały opieki medycznej, spośród 400 tysięcy odwiedzających 28 dziennych i nocnych festiwali elektronicznej muzyki tanecznej w Holandii w 2015 r. ponad połowa, czyli 241 tys. osób było narażonych na światło stroboskopowe podczas festiwali nocnych.

Trzydzieści osób miało atak drgawek na nocnych imprezach z oświetleniem stroboskopowym, natomiast wśród imprezujących w dzień było dziewięć takich przypadków.

Zalecenia dla organizatorów imprez

Jak przyznają autorzy badań, również inne czynniki (w tym brak snu i / lub nadużywanie różnych substancji) mogą zwiększyć ryzyko ataków, jednak trudno nie wiązać ataków drgawek z pulsującymi światłami na festiwalach muzycznych. Dlatego też zalecają ograniczenie oświetlenia do zalecanego poziomu maksymalnie do czterech herców (cztery błyski na sekundę) w klubach i podczas imprez publicznych.

Każdemu, kto ma padaczkę światłoczułą eksperci radzą, aby unikał tego rodzaju imprez lub podejmował środki ostrożności, takie jak wystarczająca ilość snu i nie zażywanie narkotyków, nie stał blisko sceny i szybko opuszczał festiwal, jeśli doświadcza poprzedzających drgawki efektów „aury”.

Problemem jest jednak to, że wiele ataków na festiwalach to pierwszy taki incydent w życiu. Zdaniem ekspertów organizatorzy powinni ostrzegać, że stosują oświetlenie stroboskopowe, aby potencjalni uczestnicy imprez mogli ocenić ewentualne ryzyko jeszcze przed zakupem biletów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas