Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piotr Pawłowski wyróżniony nagrodą im. Biskupa Chrapka

18.06.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Anna Szygenda
zaproszeni goście siedzą na krzesłach w dużej sali. wszyscy są odwróceni bokiem lub tyłem, oglądają filmik z Piotrem Pawłowskim, wyświetlany na ścianie

Po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka jej kapituła przyznała Nagrodę Specjalną, którą pośmiertnie otrzymał Piotr Pawłowski. Tegorocznym laureatem został zaś Tomasz Krzyżak, publicysta dziennika Rzeczpospolita.

Zmarły w zeszłym roku założyciel i prezes Integracji a także  wieloletni redaktor naczelny magazynu „Integracja” oraz portalu niepełnosprawni.pl. został wyróżniony za osobisty hart ducha oraz niezwykłą wyobraźnię społeczną i medialną, która otworzyła oczy wielu Polakom na kwestie integracji i stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

Nagrodę odebrała Ewa Pawłowska, wdowa po Piotrze Pawłowskim. Podczas uroczystej Gali podkreśliła, że jej śp. mąż był człowiekiem bardzo otwartym i przyjaznym wobec innych ludzi, ale też bardzo pokornym. Dodała, że skupił wokół siebie wspaniały zespół ludzi zajmujących się wyzwaniami integracji osób pełno- i niepełnosprawnych i ta praca powinna być kontynuowana.

Za budowanie mostów

Główną ideą nagrody „Ślad” jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w szczególny sposób do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Honoruje profesjonalizm pracy, ale także postawę życiową.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983–1986 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w latach 1986–1992 był przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskupem radomskim. Symbolem nagrody jest statuetka Gustawa Zemły, przedstawiająca zbliżające się do siebie dwie dłonie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Ślad Piotra pawłowskiego
    Katarzyna Jablonska
    18.06.2019, 14:15
    Wyobraźnia społeczna Piotra nie miała granic! A jego hart ducha nie tylko budził podziw, ale dla wielu był życiodajna inspiracją.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas