Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: w lipcu rząd przyjmie projekt ustawy ws. dodatku 500 zł

21.06.2019
Autor: PAP, fot. Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons
Twarz Michała Dworczyka

- Projekt ustawy w sprawie dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych rząd przyjmie w lipcu. Następnie trafi on do parlamentu i zrobimy wszystko, aby proces legislacyjny zakończył się tak, by jesienią wypłaty tego świadczenia były już realizowane – oświadczył w piątek, 21 czerwca, szef KPRM Michał Dworczyk.

- W ciągu najbliższych kilku tygodni rząd przyjmie taki projekt – powiedział Dworczyk w piątek w Radiu Zet pytany, kiedy będzie gotowy projekt ustawy dotyczący dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością. Jak dodał, nad projektem od kilku tygodni pracuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dopytywany, czy rząd przyjmie projekt w lipcu, minister odparł, potwierdził.

- Rząd przyjmie w lipcu ten projekt. Ten projekt trafi następnie do parlamentu i postaramy się, i zrobimy wszystko, aby proces legislacyjny zakończył się w taki sposób, by zgodnie z naszymi zapowiedziami jesienią, czyli we wrześniu, być może w październiku wypłaty tego świadczenia dla osób niepełnosprawnych były już realizowane – mówił szef KPRM.

Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, politycy PiS zapowiedzieli w maju. W tym tygodniu wicepremier Jacek Sasin informował, że „Program 500 plus dla osób niepełnosprawnych zostanie uruchomiony od jesieni”, „prawdopodobnie od października, może od września”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Koszty życia
  sama
  02.07.2019, 20:29
  czyli od dziecka chora 2 grupa nie mogąca pracować nie dostanie nic jak mamy godnie żyć wy mówicie o wyrównaniu poziomu życia dla bogatych macie 500 a dla chorych od urodzenia nic
  odpowiedz na komentarz
 • Powinno być dla znacznego stopnia i jedynki z ZUS, dla osób które nie pracują
  Mistrz
  26.06.2019, 13:18
  ...bo nie są w stanie. Osoby pracujące dorabiają, bo mogą. Inne ograniczenie, np. finansowe, to degradacja Systemu Ubezpieczeń Społecznych i dyskryminacja uczciwych, którzy płacili składki i potem stali się niesamodzielni. Lepiej zmodyfikować Rodzinę 500+ i zabrać bogatym i zdrowym, bo oni pomocy państwa nie potrzebują.
  odpowiedz na komentarz
 • Niech rząd nie skupia się tylko na orzeczeniu
  ja
  25.06.2019, 18:02
  To nie tak, że osoby ze znacznym stopniem są bardziej chore i niepełnopsrawne od tych z umiarkowanym. Stopień to umowna i często zależna od dobrego dnia orzecznika. I co ci z umiarkowanym stopniem, często bez socjalnych rent, chorzy od dzieciństwa, mający 184 zł zasiłku, bez możliwości pracy mają nie dostać nic. A dorośli z rentami socjalnymi, osoby ze znacznym stopniem, tacy którzy pracują mają dostać. Bo reta socjalna i zasiłek dla opiekuna to mało. Niech spróbują za 184 zł na całkowitym utryzmaniu rodzin, matek, ojców, mężów, żon.
  odpowiedz na komentarz
 • NIECH RZĄD PAMIĘTA !
  Mistrz
  24.06.2019, 18:47
  ...o ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.), a konkretnie art. 5 tej ustawy, aby nie było powodu zaskarżenia jej do TK. Jeśli ktoś spróbuje wykiwać osoby pracujące, które stały się niepełnosprawne w stopniu znacznym i wymagają opieki. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa i nie można karać niepełnosprawnych za wieloletnie płacenie podatków w Polsce. To z jednej strony TOTALNY ABSURD systemu ubezpieczeń społecznych, a z drugiej rozdawnictwo z podatków ukierunkowane w szczególności do osób nieuprawnionych, będących POZA SYSTEMEM ubezpieczeń społecznych. Będę jednym z pierwszych, który zacznie z tym walczyć, jeśli PIS zechce mnie i inne osoby niepełnosprawne wykiwać.
  odpowiedz na komentarz
 • nic się nie zmienia
  sama
  24.06.2019, 17:00
  ludzie długo Ciężko pracowali teraz mają głodowe emerytury tak samo osoby chore od urodzenia niepełnosprawne każdej gr umiarkowanym opiekunowie osób dorosłych waszym priorytetem jest wyrównanie poziomu życia ale nie widzę tego
  odpowiedz na komentarz
 • Czekamy
  TOMASZ
  22.06.2019, 21:55
  No to poczekamy i lada moment dowiemy się jakie są obostrzenia programu. Oby podeszli tak wyrozumiale jak przy 500+ na pierwsze dziecko, z kosztem 21 mld rocznie (42 mld łącznie). Czy się stoi, czy się leży, 500 zł się należy. Zarabiasz 30 tysięcy miesięcznie, to te 6 tysięcy jak wpadnie idealnie na wczasy. O czymś takim niepełnosprawni nawet w najpiękniejszych snach nie marzą. A z przecieków wygląda, że takiej "miłości i swobody" w programie dla niepełnosprawnych nie będzie. Ma być ostra weryfikacja uprawnień, ze wskazaniem na socjalnych lub osób bez świadczeń ale "całkowicie zależnych". Reszta "kopa w d...". Jak któryś pracuje, chociaż wymaga pomocy w codziennym funkcjonowaniu to mu się "figę z makiem" pokaże. No więc poczekamy i za 3 tygodnie się dowiemy, co PIS chce zrobić. A może będzie miła niespodzianka.
  odpowiedz na komentarz
 • Chyba wiadomo kto dostanie
  Mistrz
  22.06.2019, 08:19
  1. Osoby, które z ZUS otrzymały orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. 2. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności z PZON, które posiadają wpis o stałej lub długotrwałej konieczności opieki.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas