Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszył „program windowy”. Będą pieniądze na likwidację barier w budynkach mieszkalnych

01.07.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. M. Różański
Pani prezes banku oraz pan minister wraz z tłumaczką języka migowego stoja przy mikrofonach. Za nimi napis: windujemy dostępność

Rusza program poprawy dostępności architektonicznej budynków dla seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Podczas konferencji prasowej pod wiele mówiącym tytułem „Amnestia dla więźniów czwartego piętra”, minister inwestycji i rozwoju oraz prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali umowę, na podstawie której uruchomiono program niskooprocentowanych pożyczek m.in. na budowę wind w budynkach mieszkalnych.

- Windujemy program Dostępność plus. Nasz kolejny projekt dotyczy wsparcia dla spółdzielni i wspólnot. Chcemy im pomóc w tym, żeby mogły one budować windy w budynkach cztero- czy pięciopiętrowych – mówił podczas konferencji Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Program jest jednym z elementów przyjętej przez rząd pod koniec czerwca Ustawy o dostępności, a także spełnieniem obietnicy, którą w zeszłym roku złożył premier Mateusz Morawiecki.

Nie tylko windy

W ramach programu, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał niskooprocentowanych pożyczek na instalację wind w budynkach wielokondygnacyjnych, likwidację zbędnych schodków, montaż uchwytów i poręczy oraz mechanizmy otwierania drzwi i okien. Z pożyczek będą mogły skorzystać wszystkie podmioty będące właścicielami ww. budynków, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne.

- Na sam pilotaż, który ma określić skalę problemu, chcemy przeznaczyć 4 miliony złotych – poinformowała podczas konferencji prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Jak poinformował bank w komunikacie prasowym, pieniądze te pochodzą ze spłat pożyczek unijnych udzielanych w latach 2007-2013. Oczywiście to dopiero skromne początki programu, który przewiduje przeznaczenie na likwidację barier kilkuset milionów złotych.

- Na „program windowy” będziemy chcieli przekazywać sukcesywnie środki, które będą generowane w polityce spójności. Zakładamy, że dziesiątki, nawet setki milionów złotych będziemy kierowali do tego instrumentu – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

720 milionów przez 10 lat

Jak czytamy w komunikacie prasowym, Ustawa o dostępności, która trafiła właśnie do Sejmu, przewiduje uruchomienie Funduszu Dostępności. Dzięki temu na likwidację barier będzie można przeznaczyć 320 mln zł z budżetu państwa w perspektywie 10 lat oraz około 400 mln zł z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w tym samym czasie.

Jak poinformowała prezes Daszyńska-Muzyczka, przez wakacje szczegóły „programu windowego” będą dopracowywane, tak by możliwie jak najszybciej pieniądze trafiły do zainteresowanych nimi instytucji. Początkowo pożyczki będą udzielane bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale w miarę zwiększania puli programu BGK będzie mógł wybrać komercyjne banki, do których oferty wejdą ww. pożyczki.

Na tę chwilę udało nam się ustalić, że pożyczki do miliona złotych będą udzielane na 20 lat, a ich oprocentowanie będzie ustalone na 0,15 proc., z możliwością umorzenia nawet 40 proc. pożyczki. Wysokość umorzenia zależeć ma m.in. od liczby starszych mieszkańców, dzieci i osób z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ustawa wydmuszka
  maria
  05.07.2019, 07:31
  kto zmusi wspólnotę by robiła windę i się zadłużał ana 10 lat? Wspólnota działa tak by przeforsować cokolwiek potrzeba zgody 50% mieszkańców plus jeden. w spółdzielni jest rada z konsultacja spółdzielców, ii żadna rada nie podejmie uchwały wbrew swim członkom Wydmuszka jak nic
  odpowiedz na komentarz
 • Jak się to stało?
  Ela z Legnicy
  03.07.2019, 22:04
  Że w Legnicy kończy się budowa kilku nowoczesnych, nowych budynków wielorodzinnych.....bez wind, ciekawa jestem, wszak wszem i wobec trąbi się, że dostępność,likwidacja barier, a tu MYK i stawia się nowe domy niedostępne dla osób np. na wózkach. I nie to, że nie ma chętnych ON i są za drogie. Miasto nie robi nic w tym kierunku, więc deweloperzy mają wolne pole. Ciekawe, czy ktoś się tematem zainteresuje jak to się stało, że żaden z budynków nie jest przystosowany dla "ewentualnego" klienta na wózku?
  odpowiedz na komentarz
 • winda
  inwalida z piętra
  02.07.2019, 17:26
  Nie widzę możliwości skłonienia spółdzielni do zaciągnięcia takiej pożyczki.Bardziej realna jest pomoc organizacyjna i finansowa w przeprowadzkach do przystosowanych budynków.
  odpowiedz na komentarz
 • Montaż wind w budynkach czteropiętrowych
  CZESŁAWA KONIECZNA
  02.07.2019, 16:45
  Cudowna wiadomość, oby to nie były tylko obietnice przedwyborcze. Właśnie dzisiaj jaki członek Miejskiej Rady Seniorów w Częstochowie podjęłam pierwsze czynności w tym temacie. Będę bacznie obserwować obrady Sejmu nad uchwaleniem tejże bardzo potrzebnej Ustawy, dającej możliwości realizacji pokopoktychnania tych utrudnień dostania się przez seniorów z niepełnosprawnością i nie tylko do swoich mieszkań na IV piętrze. Proszę, pomóżcie "więźniom tych kondygnacji" rozwiązać ten problem i te zamierzenia niebawem stały się faktem.
  odpowiedz na komentarz
 • Takie pytanie
  Właśnie
  02.07.2019, 12:26
  A co z PFRON - em? Czy to nie ta instytucja powinna likwidować bariery? Czemu niepełnosprawny ma brać pożyczki na taki cel? Jaki zatem jest sens istnienia Pfronow?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas