Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy odwołanie do sądu trzeba napisać osobiście?

17.07.2019
Autor: A.

Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź... Mój syn od 20 lat choruje na schizofrenię paranoidalną, obecnie PZON oraz WZON odmówiły mu przyznania stopnia niepełnosprawności, syn chce odwołać się do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, ale nie jest w stanie, z powodu złego stanu psychofizycznego, mocno spowolnionej motoryki oraz sprawności intelektualnej, samodzielnie napisać odwołania. Mimo to myśli logicznie i wszystko rozumie. Czy syn może poprosić kogoś o pomoc lub wręcz napisanie w jego obecności treści odwołania do sądu (np. znajomego prawnika)? Oczywiście – po przeczytaniu – podpisze się pod treścią. Czy takie odwołanie musi być napisane odręcznie, czy może być wydrukowane i podpisane tylko przez chorego? Czy forma napisania odwołania (ręcznie lub druk) może mieć wpływ na decyzję sądu? Czy osoba z problemami komunikacyjnymi może poprosić o pomoc w napisaniu pisma urzędowego, czy musi jednak, na tyle, ile potrafi i jest w stanie, zrobić to w 100% samodzielnie?

Szanowna Pani,

odwołanie do Sądu może być napisane odręcznie. Forma odwołania nie ma tu znaczenia. Pani Syn może podpisać się pod odwołaniem przygotowanym przy pomocy innej osoby. Proszę natomiast pamiętać, że osoba podpisując pismo potwierdza – mówiąc najprościej – jego treść. Jest to jej oświadczenie.

Najważniejsza jest merytoryczna treść odwołania. Mam tu na myśli dokumentację medyczną potwierdzającą istnienie i przebieg schorzeń, na które cierpi Pani Syn oraz odpowiednie opisanie tych schorzeń i uzasadnienie istnienia przesłanek warunkujących przyznanie danego stopnia niepełnosprawności.

Podaję link do strony, gdzie można zapoznać się z informacjami, czym charakteryzuje się np. umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności.

Warto oczywiście skorzystać z pomocy znajomego prawnika.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej się boisz?

Biuletyn

Wspierają nas