Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kolejna Giełda Pracy w Centrum Integracja

04.07.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Mateusz Różański
Piotr Sienica przed grupą uczestników giełdy pracy wygłasza prelekcję

W Centrum Integracja w Warszawie cyklicznie odbywają się Giełdy Pracy, w których uczestniczą szukające pracy osoby z niepełnosprawnością oraz pracodawcy. 2 lipca do Centrum Integracja przyjechał Piotr Sienica, HR Business Partner w Dussmann Polska Sp. z o.o. Rozmawiamy z nim o doświadczeniach firmy w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami.

Beata Dązbłaż: Jaki jest cel Państwa obecności w Centrum Integracja?

Piotr Sienica: Jesteśmy dziś na tym spotkaniu, żeby mieć możliwość rozmowy z beneficjentami, którzy poszukują zatrudnienia. Rynek pracy oferuje dzisiaj bardzo wiele, natomiast jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami pojawiają się często trudności, zarówno po stronie pracodawcy, jak i samych zainteresowanych. Myślę, że takie spotkanie jest wartościowe pod kątem możliwości zaoferowania pracy i zagospodarowania tych osób na rynku pracy przy wsparciu Integracji.

Czy Wasza firma zatrudnia już osoby z niepełnosprawnością?

Tak, jak najbardziej, zatrudniamy osoby z różnymi typami niepełnosprawności.

Na jakich stanowiskach?

Zatrudniamy na stanowiskach w zakresie utrzymania czystości, obsługi technicznej obiektów, cateringu rozumianego jako żywienie zbiorowe i w ochronie. Są to nasze cztery główne segmenty działalności.

Jak dużo zatrudniacie osób z niepełnosprawnością?

Obecnie będzie to ok. 150 osób średniorocznie w skali działalności 1400 osób, jakie zatrudniamy w całej Polsce.

Jakie stanowiska zaoferowaliście Państwo na Giełdzie Pracy w Integracji?

Stanowiska, które możemy obecnie zaproponować, to przede wszystkim szeroko rozumiany pracownik utrzymania czystości na różnych odcinkach pracy, pracownik ochrony i pracownik cateringu – pomoc kuchenna.

Jak wiele osób w najbliższej perspektywie chcieliby Państwo zatrudnić?

Nasze potrzeby biznesowe, duże rozproszenie struktur i kontraktów na terenie całej Polski, których nam również przybywa, powoduje, że jest to trudne do określenia. Szacując natomiast liczbę obiektów, gdzie jesteśmy obecni jako Dussmann, gdybyśmy mogli zaproponować w każdym obiekcie zatrudnienie jednej osobie z niepełnosprawnością – na co jesteśmy otwarci – to prosta matematyka wskaże, że może być to nawet dodatkowe 200 osób. Natomiast zdajemy sobie sprawę, że w niektórych przypadkach pewne typy niepełnosprawności, niestety, ale będą wykluczać możliwość podjęcia pracy przez wzgląd na charakter świadczonej usługi.

Jakie zatem niepełnosprawności są wykluczone, jeśli chodzi o zatrudnienie w Państwa firmie?

Biorąc pod uwagę fakt, że sektor działalności, w którym się poruszamy, to praca fizyczna, w niektórych przypadkach niepełnosprawność ruchowa może stanowić pewne ograniczenie, jednakże nie zawsze. Jest to kwestia mocno zindywidualizowana, dlatego też nie możemy zamykać do końca tej drogi. Jesteśmy otwarci. Często to kwestia dopasowania osoby do stanowiska. Jako firma usługowa, działająca na rzecz swoich klientów, nasze decyzje i działania silnie uzależnione są od warunków kontraktu, co niekiedy pośrednio związane jest z naszymi możliwościami w powyższym zakresie. Doprecyzowując – warunki kontraktu precyzyjnie określają zakres prac, sposób ich wykonania, co pozwala nam określić, jakie mamy możliwości wyjścia z propozycją pracy do określonych osób.

Jakie są Państwa doświadczenia w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością?

Nasze doświadczenia wskazują, że są to pracownicy godni polecenia i godni zaufania, sprawdzają się w różnych obszarach naszej działalności. Tu szerzej mogliby wypowiedzieć się kierownicy obiektów, którzy kierują pracami w poszczególnych miejscach, natomiast opinie są bardzo dobre. W ubiegłym roku przeprowadzona została ankieta związana ze współpracą z osobami z niepełnosprawnościami. Opinie są bardzo pozytywne. Przykład, jakim mogę się wesprzeć to chociażby to, że mamy dwie osoby w organizacji, które posługują się językiem migowym SJM i PJM. Już od dłuższego czasu zatrudniamy osoby z niepełnosprawnością słuchu – jesteśmy w stanie komunikować się z nimi używając języka migowego, jeśli jest on im znany, wypracowaliśmy sobie także metody alternatywnej komunikacji z osobami z tym typem niepełnosprawności.

Czy to pierwsze takie Państwa spotkanie z Integracją?

Z Integracją współpracowaliśmy dotychczas na nieco innym polu. Dążyliśmy też wcześniej do organizacji takich spotkań grupowych w innych lokalizacjach, przy współpracy z Integracją udało nam się to m.in. w Gdańsku. W Warszawie to pierwsza taka Giełda Pracy. Z Integracją spotkaliśmy się także wcześniej przy organizacji innych wydarzeń, jak choćby ostatnie Targi Pracy Szkół Specjalnych w Warszawie w ubiegłym miesiącu.

Weź udział w kolejnej Giełdzie Pracy!

Giełdy Pracy w warszawskim Centrum Integracja odbywają się cyklicznie, za każdym razem z udziałem innego pracodawcy. Kolejne giełdy w planach, aby wziąć w nich udział, zarejestruj się w Centrum Integracja pod numerem telefonu 570 066 906 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 lub mailowo pod adresem: dorota.pogan@integracja.org

Celem projektu „Sprawni w pracy 2019” współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest wejście osób z niepełnosprawnością na rynek pracy poprzez aktywizację zawodową.

Centrum Integracja zaprasza, jeśli:

 • jesteś osobą bezrobotną lub nieaktywną zawodowo oraz
 • posiadasz aktualnie orzeczenie o niepełnosprawności.

Otrzymasz m.in.:

 • doradztwo zawodowe,
 • pośrednictwo pracy,
 • poradnictwo psychologiczne,
 • spotkania z zakresu aktywnego poszukiwania pracy,
 • konsultacje specjalistyczne (m.in. prawnik),
 • spotkanie z pracodawcą.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Pelnosprawny umyslowo...
  Krakacz
  06.07.2019, 00:13
  Pracownik utrzymania czystosci wyslac Morawieckiemu, do ochrony Rafalska, zywienie zbiorowe Kaczynski. ON tez ma prawo do kariery, nie smieciowej pracy za minimalna...... Zaproponujcie im takie warunki i bedzie cytat z klasyka "spieprzaj dziadu".
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas