Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kombatanci zaparkują na „kopertach”. Jak będzie wyglądać karta kombatanta?

05.07.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. RCL
awer karty kombatanta niebieskie tło napis na górze karta kombatanta nr poniżej wizerunek odznaki pamiątkowej korpusu weteranów pośrodku napis z informacją o uprawnienieniu do parkowania

26 lipca 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej regulujące zasady wydawania i wygląd karty kombatanta dla członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Będą oni mieli te same uprawnienia co posiadacze karty parkingowej, ale niezależnie od niepełnosprawności, bezpłatnie i bezterminowo.

Karta kombatanta będzie wydawana na wniosek członka Korpusu Weteranów złożony w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) za pośrednictwem poczty, elektronicznie lub osobiście. Urząd będzie miał maksymalnie 30 dni na wydanie dokumentu. UdSKiOR będzie uzupełniał kartę o informacje dotyczące członka Korpusu Weteranów, nadawał mu numer i zabezpieczał ją poprzez naniesienie hologramu i laminowanie.

Wnioski o kartę bez adresu zamieszkania lub adresu do korespondencji nie będą rozpatrywane. Urząd będzie prowadził także elektroniczny system ewidencyjny dokumentów i będzie je przesyłał na adres zamieszkania lub korespondencyjny podany we wniosku. Kartę będzie można odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną do jej odbioru.

W przypadku zwrotu karty kombatanta UdSKiOR będzie ją niszczył i odnotuje to w prowadzonej ewidencji. Karta kombatanta będzie miała taki sam wymiar jak obecne karty parkingowe.

„W związku z faktem, że karty kombatanta będą dokumentem nowym, mającym potwierdzać uprawnienia w ruchu drogowym dla nowej kategorii osób, zasadne jest uwidocznienie na tej karcie treści uprawnienia przyznanego jej posiadaczom. Celem jest wyeliminowanie sytuacji kwestionowania uprawnienia przez podmioty kontrolujące przestrzeganie prawa o ruchu drogowym” – czytamy w uzasadnieniu.

rewers karty kombatanta białe tło z giloszem koloru niebieskiego znak korpusu weteranów poniżej miejsce na imię i nazwisko i datę urodzenia oraz informacja o konieczności wyłożenia karty by widoczny był jej numer

Rewers karty kombatanta

Projekt tych przepisów przygotowała z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich grupa senatorów opozycji. Z początkiem tego roku odbyły się burzliwe prace parlamentarne nad tym projektem, których efektem jest karta kombatanta dająca te same uprawnienia członkom Korpusu Weteranów w ruchu drogowym co posiadaczom kart parkingowych.

Szacuje się, że o kartę kombatanta wystąpi ok. 14 tys. osób. Całe przedsięwzięcie w ciągu trzech lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie kosztowało budżet państwa ok. 770 tys.

Więcej szczegółów w Rządowym Centrum Legislacji.

Komentarz

  • Cuda na kiju
    TOMASZ
    06.07.2019, 16:08
    Czegoś tu nie rozumiem. Kartę dla niepełnosprawnego przyznaje się na czas określony lub na czas ważności orzeczenia. Dla kombatanta na stałe. Będzie tak jak ze starymi kartami parkingowymi. Po dziadku będą prochy, a wnuczek będzie parkował dla osób niepełnosprawnych i mówił, że właśnie przywiózł dziadka do lekarza. Zrobi się tak samo jak z żyjącymi właścicielami nieruchomości w Warszawie. Goście mają po 140 lat i czują się świetnie.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas