Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kombatanci zaparkują na „kopertach”. Jak będzie wyglądać karta kombatanta?

05.07.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. RCL
awer karty kombatanta niebieskie tło napis na górze karta kombatanta nr poniżej wizerunek odznaki pamiątkowej korpusu weteranów pośrodku napis z informacją o uprawnienieniu do parkowania

26 lipca 2019 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej regulujące zasady wydawania i wygląd karty kombatanta dla członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Będą oni mieli te same uprawnienia co posiadacze karty parkingowej, ale niezależnie od niepełnosprawności, bezpłatnie i bezterminowo.

Karta kombatanta będzie wydawana na wniosek członka Korpusu Weteranów złożony w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) za pośrednictwem poczty, elektronicznie lub osobiście. Urząd będzie miał maksymalnie 30 dni na wydanie dokumentu. UdSKiOR będzie uzupełniał kartę o informacje dotyczące członka Korpusu Weteranów, nadawał mu numer i zabezpieczał ją poprzez naniesienie hologramu i laminowanie.

Wnioski o kartę bez adresu zamieszkania lub adresu do korespondencji nie będą rozpatrywane. Urząd będzie prowadził także elektroniczny system ewidencyjny dokumentów i będzie je przesyłał na adres zamieszkania lub korespondencyjny podany we wniosku. Kartę będzie można odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną do jej odbioru.

W przypadku zwrotu karty kombatanta UdSKiOR będzie ją niszczył i odnotuje to w prowadzonej ewidencji. Karta kombatanta będzie miała taki sam wymiar jak obecne karty parkingowe.

„W związku z faktem, że karty kombatanta będą dokumentem nowym, mającym potwierdzać uprawnienia w ruchu drogowym dla nowej kategorii osób, zasadne jest uwidocznienie na tej karcie treści uprawnienia przyznanego jej posiadaczom. Celem jest wyeliminowanie sytuacji kwestionowania uprawnienia przez podmioty kontrolujące przestrzeganie prawa o ruchu drogowym” – czytamy w uzasadnieniu.

rewers karty kombatanta białe tło z giloszem koloru niebieskiego znak korpusu weteranów poniżej miejsce na imię i nazwisko i datę urodzenia oraz informacja o konieczności wyłożenia karty by widoczny był jej numer

Rewers karty kombatanta

Projekt tych przepisów przygotowała z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich grupa senatorów opozycji. Z początkiem tego roku odbyły się burzliwe prace parlamentarne nad tym projektem, których efektem jest karta kombatanta dająca te same uprawnienia członkom Korpusu Weteranów w ruchu drogowym co posiadaczom kart parkingowych.

Szacuje się, że o kartę kombatanta wystąpi ok. 14 tys. osób. Całe przedsięwzięcie w ciągu trzech lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie kosztowało budżet państwa ok. 770 tys.

Więcej szczegółów w Rządowym Centrum Legislacji.

Komentarz

  • Styropianowi kombatanci
    Ryś
    19.09.2019, 15:36
    Przeczytałem w internecie, że Premier Mateusz Morawiecki posiada legitymację kombatanta.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas