Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wrocław: niezwykłe półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnością

11.07.2019
Autor: inf. pras.
Dwóch chłopców siedzi na wózkach, kobieta kładzie na ich kolanach świecące na czerwono ledowe przewody

We Wrocławiu rozpoczęły się niezwykłe półkolonie, czyli podwójna szansa: dla dzieci z niepełnosprawnościami na odpowiednią opiekę i udany wypoczynek, a dla ich rodziców – na to, by w wakacje, gdy szkoły są zamknięte, mogli spokojnie kontynuować pracę. Pierwsze tego rodzaju półkolonie organizuje Fundacja „Potrafię Pomóc”, a dzięki wsparciu władz Wrocławia zajęcia są bezpłatne.

Zajęcia podzielone zostały na dwie tury. Każda tura półkolonii trwa dwa tygodnie i w każdej udział weźmie 36 dzieci z Wrocławia z różnymi niepełnosprawnościami. Zajęcia zaczynają się o 7 rano i kończą o godzinie 16, tak by pracujący rodzice, bo to oni przede wszystkim w wakacje potrzebują pomocy w opiece nad dzieckiem, mogli spokojnie pójść do pracy i później odebrać dziecko.

- To pilotażowy program, którego wcześniej we Wrocławiu, przynajmniej w takiej skali, nie mieliśmy. Rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami to szczególne osoby, które bardzo często oprócz tego, że są bądź próbują być aktywne zawodowo, bardzo dużo energii i czasu poświęcają swoim dzieciom. My im chcemy pomóc – wyjaśniał w czasie konferencji prasowej poświęconej półkoloniom prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Wakacyjne wyrównywanie szans

Dla opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami wakacje to trudny czas. Zamknięte szkoły, sezon urlopowy w ośrodkach opiekujących się dziećmi... Tymczasem rzadko który rodzic może sobie pozwolić na wzięcie odpowiednio długiego urlopu. Dziadkowie czy krewni niekoniecznie są w stanie poradzić sobie z trudną, czasem wymagającą stałego nadzoru i specjalistycznej wiedzy opieką, a zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna to ogromny koszt. Najczęściej koszt nie do udźwignięcia – nie zapominajmy, że rodzice dzieci z niepełnosprawnością muszą także znaleźć fundusze na rehabilitację, terapię, specjalistyczny sprzęt, więc na co dzień borykają się z problemami finansowymi...

Rozwiązanie problemu stanowią zorganizowane po raz pierwszy w takiej formule bezpłatne półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Takie działanie wyrównuje szanse rodziców na rynku pracy, pomaga w walce z wykluczeniem społecznym, a także – w budowie Wrocławia jako miasta bez barier.

Mężczyzna trzyma na rękach chłopca. Obaj patrzą na wyświetlane na ścianie egzotyczne ryby na tle rafy koralowej

Miejsce, w którym odbywają się półkolonie to budynek przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu, gdzie na co dzień Fundacja „Potrafię Pomóc” prowadzi Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci. Przestrzeń jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do dyspozycji uczestników są m.in. sale terapeutyczne czy multimedialna sala doświadczania świata. To bardzo ważne dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami – podkreśliła, opowiadając o ośrodku, Magdalena Razik-Trziszka, radna Rady Miejskiej Wrocławia:

- Odpowiedni sprzęt najwyższej jakości zapewniający opiekę medyczną, odpowiednia kadra – wiemy, że tutaj dzieciaki będą miały opiekę pielęgniarek, które pracują na oddziałach intensywnej terapii. Dodatkowo wolontariusze i sam ośrodek, który cieszy się renomą, ogromnym doświadczeniem i na co dzień świadczy takie usługi.

Ogromne zapotrzebowanie

- Mamy kadrę, mamy pedagogów specjalnych, mamy logopedów, fizjoterapeutów, tak że dzieci mają pełną opiekę, by mogły się rozwijać – dodał Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Bardzo ważną kwestią jest także to, że dzięki wsparciu wrocławskiego magistratu półkolonie są bezpłatne. Zajęcia organizowane są przez Fundację „Potrafię Pomóc” w ramach powierzonej jej przez Urząd Miasta Wrocławia realizacji zadania publicznego.

Prezydent Wrocławia oraz poruszający się na wózku rzecznik Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych siedzą wśród dzieci z niepełnosprawnością

- My we Wrocławiu stawiamy na interdyscyplinarność, tak żeby współtworzyć przestrzenie z organizacjami pozarządowymi, bo ich praca stoi na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem jest nasza współpraca z Fundacją „Potrafię Pomóc” – podkreślił Bartłomiej Skrzyński, dyrektor biura Wrocław bez Barier i Rzecznik do spraw Osób z Niepełnosprawnościami.

Okazuje się, że zapotrzebowanie na takie wakacyjne zajęcia jest ogromne – rekrutacja dzieci przebiegła błyskawicznie. Pula miejsc zapewniających udział w tegorocznych półkoloniach została już wyczerpana, ale to nie jest projekt jednorazowy. Prezydent Wrocławia zapowiedział, że pilotażowy projekt ma być kontynuowany i rozwijany w kolejnych latach. W przyszłym roku z tej formy pomocy skorzysta jeszcze więcej niepełnosprawnych dzieci z Wrocławia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas