Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy pracujący dostaną 500+ dla osób z niepełnosprawnością? Ministerstwo odpowiada

12.07.2019
Autor: oprac. Tomasz Przybyszewski, fot. sxc.hu
Źródło: MRPiPS
500 złotych w 100-złotowych banknotach

Czy dochód z pracy będzie brany pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o świadczenie uzupełniające? Czy można się o nie starać z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności? Czy to zawsze będzie pełna kwota, czyli 500 zł? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało listę najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących tzw. 500+ dla osób z niepełnosprawnością.

Ministerstwo przypomina, że nowe świadczenie przeznaczone jest dla osób powyżej 18. roku życia, „których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w projektowanej regulacji orzeczeniem, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub gdy wysokość tych świadczeń nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli dzisiaj 1100 zł”.

Taki zapis skutkował słusznymi pytaniami zainteresowanych o to, czy do ww. 1100 zł wliczać się będzie dochód z pracy? Meandry polskiego systemu orzekania powodują bowiem, że część osób z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy jednak pracuje i ma w związku z tym dochody inne niż z rent i zasiłków.

Ministerstwo rozwiewa wątpliwości: „Podczas rozpatrywania wniosku o świadczenie uzupełniające brane pod uwagę są wyłącznie świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych przysługujące osobie z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Nie mówimy tu o dochodach na osobę w rodzinie”.

Co z osobami ze znacznym stopniem?

Resort rodziny tłumaczy także, że świadczenie nie będzie przyznawane „z automatu”, lecz na wniosek uprawnionej osoby. Wniosek ten trzeba będzie złożyć „do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe, a w przypadku osób nieposiadających prawa do świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub mających prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej – do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”.

Do tzw. świadczenia 500+ będzie uprawniało jedno z czterech orzeczeń:

 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub
 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i samodzielnej egzystencji lub
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji.

Zasadne są więc pytania o to, co z osobami, które posiadają jedynie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności? Ministerstwo rozwiewa wątpliwości – by otrzymać nowe świadczenie, osoby te będą musiały w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy wystąpić do ZUS o wydanie odpowiedniego orzeczenia.

Co ważne, jeśli świadczenie uzupełniające zostanie przyznane, będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku, czyli nie zaszkodzi tu nikomu ew. przewlekłość procesu orzekania.

Czy 500+ będzie wliczane do dochodu?

Pojawiają się już pytania, od kiedy można składać wnioski. Ministerstwo tłumaczy, że „zgodnie z projektem ustawa wchodzi w życie 1 października br.”. Jeśli tak się faktycznie stanie, dopiero od tego terminu będzie można wnioskować o przyznanie świadczenia uzupełniającego.

MRPiPS przypomina też, że osoba uprawniona do nowego świadczenia otrzyma zawsze pełną jego kwotę, czyli 500 zł, które będzie zwolnione z opodatkowania, a „organ wypłacający nie będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji”.

500 zł świadczenia nie będzie wliczane do dochodu przy np. ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Ta kwota nie będzie też miała znaczenia przy rozliczaniu w PIT tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

Więcej informacji o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji znaleźć można na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komentarz

 • pomioc Państwa
  bogdan
  14.07.2019, 07:08
  Dla osób nie pełnosprawnych co przepracowały kilkanaście lat pracy i mający stopień znaczny a nie mają prawa do renty nic nie zostało zrobione i w dalszym ciągu są na utrzymaniu rodziny. Trudno nazwać pomocą podniesienie zasiłku pielęgnacyjnego o 31zł 42 gr po 12 latach z 153 zł na 184zł42gr to przecież jest jałmużna w stosunku do tego co mają te osoby zgromadzone na kotach w ZUS-ie .W ZUS-ie nie ma znaczenia ile masz zgromadzone na swoim koncie przy przyznawaniu renty jeśli nie masz 5 lat składkowych w ciągu ostatniego 10 lecia i jakieś jeszcze inne tam brednie. Jeżeli nie doczekasz emerytury to twoją kasę i tak zgarnie ZUS bo ZUS lubi takich co dużo wpłacają a nic nie wezmą oprócz zasiłku pogrzebowego czyli podsumowując nawet nieboszczyka ograbi po śmierci i to jest OK .Dużo w ostatnim czasie mówi się o nie wykluczaniu osób niepełnosprawnych z życia codziennego a to Państwo swoimi przepisami właśnie te osoby wyklucza bo jak egzystować za 184 zł42 gr? Dużo też się mówi o solidarnym utrzymaniu tych osób a prawda jest taka że cały ciężar przenosi się na ich rodziny. A może by tak wprowadzić dziedziczenie składek ZUS-owskich? A może by tak wprowadzić renty cząstkowe? A może by tak wprowadzić ulgi podatkowe dla tych rodzin? A może by tak zmienić przepisy ZUS-owskie?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas