Adrian Castro z Szablą Kilińskiego. Za nami gala finałowa warszawskiego turnieju

13.07.2019
Autor: tekst i zdjęcie Adrian Lipiński
Adrian Castro w dresie reprezentacji Polski unosi szablę w geście triumfu. Wokół niego oficjele

W warszawskim hotelu Aiport Okęcie po raz XIX odbył się Puchar Świata Szabla Kilińskiego. Biało-czerwoni w indywidualnych zmaganiach wywalczyli dwa medale. Na najwyższym stopniu podium w szabli kat. B stanął Adrian Castro, który pokonał w finale drugiego z naszych reprezentantów Grzegorza Plutę.

Tegoroczną edycje zawodów można uznać za rekordową – w Warszawie zaprezentowało swoje umiejętności ponad 250 zawodników z 34 krajów. Tak duża frekwencja spowodowana jest nie tylko renomą turnieju, ale również faktem, że zawody Pucharu Świata stanowią możliwość zdobycia punktów do rankingu paraolimpijskiego.

Motywacja dla szermierzy więc jest ogromna, a dobry wynik pozwala spokojniej myśleć o wyjeździe w przyszłym roku na Igrzyska Paraolimpijskie do stolicy Japonii, Tokio.

Kolejny krok Castro

Pierwszego dnia, w czwartek, 11 lipca, mieliśmy piękne polskie otwarcie. W finale szabli kat. B do finału dotarło dwóch naszych zawodników. Przed własną publicznością swoje umiejętności pokazali Adrian Castro i Grzegorz Pluta.

Tak jak na mistrzostwach Europy, oglądaliśmy „triumf zięcia nad teściem”. Castro okazał się lepszy od Pluty 15:6.

„Drugie zawody z rzędu kończę na pierwszym miejscu i stawiam kolejny wielki krok na drodze do igrzysk” – skomentował swój start na portalu społecznościowym nasz szermierz. Po zawodach w Warszawie nasza nadzieja na Tokio udaje się na zasłużone wakacje.

Teść najgroźniejszym rywalem

To właśnie Pluta, mistrz paraolimpijski z Londynu z 2012 roku, cieszył się jako jedyny z naszych reprezentantów z wywalczenia Szabli Kilińskiego rok temu.

W tym roku zakończył na drugim miejscu, a podium uzupełnili Aleksander Kurzyn z Rosji oraz Yanke Feng z Chin. Świetną szóstą lokatę wywalczył Michał Dąbrowski, który w ćwierćfinale przegrał 10:15 z Plutą.

W zmaganiach indywidualnych nie udało się Polakom wywalczyć więcej medali. Na ćwierćfinałach w drugim dniu zawodów kończyli Michał Nalewajek i Jacek Gaworski, odpowiednio we florecie kat. A i B. Trzeciego dnia imprezy ósmy w szpadzie kat. B był jeszcze Kamil Rząsa.

Dwa medale dały Polakom szóste miejsce w ogólnej klasyfikacji zawodów. W dniach 14-15 lipca odbędzie się jeszcze turniej drużynowy.

Sobotni goście honorowi

Podczas sobotniej uroczystej gali finałowej gośćmi specjalnymi byli uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska oraz medalista olimpijski w szermierce Wojciech Zabłocki.

To właśnie z rąk Wandy Traczyk-Stawskiej Szablę Kilińskiego odebrał Adrian Castro. Wśród osób wreczajacych medale za sobotnie konkurencje indywidualne była też m.in. Ewa Pawłowska, prezes Integracji, patrona medialnego zawodów.

Trzy podwójne sukcesy

Rok temu tylko jednemu zawodnikowi udało się dwukrotnie sięgnąć po Szablę Kilińskiego przyznawaną zwycięzcom warszawskich zawodów. Był nim Brytyjczyk Dimitro Coutya. Niespełna 22-letni szermierz wygrał wówczas we florecie i w szpadzie kat. B.

Coutya również w tym roku był bliski podwójnego sukcesu. Brytyjczyk w finale floretu powtórzył zeszłoroczny sukces, pokonując Chińczyka Daolianga Hu, jednak w sobotnim finale szpady przegrał po zaciętej walce z Irakijczykiem Ammarem Alim.

To, co nie udało się Brytyjczykowi, udało się dwóm Chinkom Xufeng Zou oraz Shumei Tan oraz Rosjaninowi Aleksandrowi Łogutience. Azjatki triumfowały w szabli i we florecie – Zou w kategorii A, zaś Tan w kategorii B. Reprezentant Rosji wygrał zawody Open kategorii C we florecie i w szpadzie. Najlepszymi zawodnikami turnieju zostali wybrani właśnie Zou i Łogutienko.