Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

#SzóstkaSchetyny. Jakie są obietnice dla osób z niepełnosprawnością?

15.07.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
sześć oczek na kostce do gry

Głosowanie w wyborach przez Internet, wyższe pensje, oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty nie dłuższe niż 21 dni – to tylko niektóre zręby programu Koalicji Europejskiej, zaprezentowane przez Grzegorza Schetynę, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej (PO) w sobotę 13 lipca. Program to tzw. #SzóstkaSchetyny.

W ramach #SzóstkiSchetyny PO chce się zająć:

 • Wolnością i demokracją
 • Zarobkami Polaków
 • Służbą zdrowia
 • Sytuacją osób starszych
 • Oświatą
 • Środowiskiem.

Wśród obietnic, które mogą dotyczyć osób z niepełnosprawnością znalazła się ta dotycząca wzrostu płacy minimalnej o 600 zł.

- Dochód na rękę dla tych, którzy zarabiają płacę minimalną, wzrośnie o ponad 600 zł. Ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku – mówił Grzegorz Schetyna.

Pakiet dla osób z niepełnosprawnościami

Przewodniczący PO podkreślił także, że oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty nie będzie dłuższe niż 21 dni, a na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie poczekamy dłużej niż godzinę. W ciągu 7 lat program walki z rakiem w Polsce osiągnie poziom europejski. Każdy Polak po 50 r. ż. będzie mógł skorzystać z pełnego bilansu zdrowotnego, obejmującego wszystkie konieczne badania. Będzie on powtarzany co 5 lat. Zostanie także wprowadzony pełny kalendarz szczepień.

- Będzie też pakiet dla osób z niepełnosprawnościami. Oni potrafią wiele zdziałać, trzeba im to tylko umożliwić. To też jest miejsce na prawdziwą, nie odświętną solidarność. Pakiet to miedzy innymi turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku. I znowu kluczowa będzie tu dostępność. Bez różnicy na region i status materialny. Leki i wyroby medyczne za darmo, to też musi być standard. Chcę też powiedzieć opiekunom osób z niepełnosprawnościami: wiecie jak was szanujemy, wasze postulaty będą dla nas absolutnym priorytetem – mówił szef PO.

„Proste sprawy”

Program Koalicji Europejskiej zakłada też utrzymanie raz w roku 13. emerytury. Mają być budowane centra rehabilitacji i domy dziennego pobytu. W całej Polsce ma być dostępny program dla seniora.

- Proste sprawy: darmowa pomoc przy drobnych domowych naprawach. Darmowa taksówka do przychodni. Mycie okien czy zabiegi kosmetyczne. Całe mnóstwo potrzeb, które wydają się niewielkie, ale stanowią o tym jak ludzie żyją, uwalnia tak zwanych więźniów czwartego piętra – obiecywał Grzegorz Schetyna.

Zapewniał także o podjęciu działań, które zredukują zanieczyszczenie powietrza w Polsce.

W ciągu dwóch tygodni Koalicja Europejska ma przedstawić pełny program swojego ugrupowania przed jesiennymi wyborami.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • "#SzóstkaSchetyny..............."
  Maria
  17.07.2019, 08:11
  Szostka Schetyny to "pusty smiech na sali". Przez 8 lat nic a nic nie zrobili. ba nawet nie mowili, nic o pomocy O z N. Teraz jakas szostka i to ani slowe o funduszach, jak zgromadza srodki na te "obiecanki, cacanki". Po tym co pokazali i dalej to czynia nic nie wskazuje, ze to wykonaja. Nie potrafia slowa dobrego powiedziec o tym co zrobil i nadal robi PiS. A gdzie zwykle konkrety? Pomysly podobne a moze swoje napisza. Szczegolnie w dziedzinie zdrowia "bardzo wiele zrobili" i teraz tez blysneli pomyslami.
  odpowiedz na komentarz
 • Kompromitacja PO
  Dynia
  16.07.2019, 19:56
  Nie wierzę w ani jedno słowo. W sejmie głosujecie nie po to żeby ludziom żyło się dobrze tylko jesteście zawsze na "nie" na złość PiSowi, nawet jeśli projekty są dobre. Cały czas tylko antyPiS, antyPis. Zero własnego programu wyborczego, tylko non-stop ględzenie: żeby tylko PiS odsunąć od władzy. Przez 8 lat rządów nie zrobiliście dla niepełnosprawnych NIC. Byliśmy dla was niewidoczni. Obłuda aż kłuła w oczy gdy "wspieraliście" protestujących w sejmie, nagle tacy empatyczni się zrobiliście. Non-stop kompromitujecie się w mediach zmieniając co chwilę zdanie i bardziej interesuje was LGBT niż niepełnosprawni. Nie wyszło ani z SLD ani z Nowoczesną i nawet wierny piesek PSL się od was odcina, a Tusk się za was wstydzi i karze wam się wreszcie zabrać do roboty. Kompromitacja na całej linii! NIGDY na was nie zagłosuję, mieliście już swoją szansę i oszukaliście Polaków nie spełniając obietnic wyborczych, podwyższając wiek emerytalny i zagrabiając pieniądze z OFE. PiS nie jest idealny ale nikt jeszcze tyle dla mnie nie zrobił. Mam wreszcie rehabilitację w ramach NFZ, lekarzy specjalistów, nie muszę się martwić, że jak popsuje mi się wózek to o nowy mogę się starać za 5 lat. Jeśli program 500+ wypali to PiS ma głos mój i mojej rodziny.
  odpowiedz na komentarz
 • Nadal brak odpowiedniego wsparcia dla ON
  Matylda
  16.07.2019, 18:21
  Wciągu ośmiu lat rządów PO, afera goniła aferę. Wspominam ten czas jako osiem lat kłamstw i obłudy, ale przynajmniej podczas protestów nie wykręcano matkom ON rąk, tak jak to zrobił PIS w sejmie w 2018 roku . Może warto zaufać innym partiom i na innych zagłosować?
  odpowiedz na komentarz
 • nic się nie zmienia
  sama
  16.07.2019, 13:05
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • po owocach ich poznacie
  wyborca
  16.07.2019, 09:41
  PiS, choć ma na koncie sporo błędów to obiecuje i robi. PO i inne przybudówki obiecują i się wycofują.
  odpowiedz na komentarz
 • PO
  Agnieszka
  16.07.2019, 08:29
  PO nie proponuje nic ciekawego. Poza tym ta formacja już się skompromitowała za czasów Donalda, szkoda słów.
  odpowiedz na komentarz
 • Przy okazji
  Rysiek
  16.07.2019, 08:26
  Warto by było modyfikować (unowocześnić) system orzecznictwa. Powinien on być jednolity i jednoznaczny. Szczególnie trzeba wyjaśnić dlaczego osoba całkowicie niepełnosprawna, całkowicie niesamodzielna może pracować. Te osoby powinny otrzymywać godną rentę (na teraz minimum średnia krajowa) i mieć zakaz pracy (ponieważ ich stan zdrowia nie pozwala na pracę).
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanko mam
  Moniaaa
  15.07.2019, 23:52
  O.co chodzi z tymi turnusami rehabilitacyjnymi raz w roku? Że niby mają być za darmo czy jak?
  odpowiedz na komentarz
 • W ani jedno słowo....
  Ala
  15.07.2019, 20:56
  ani tego pana, ani tej opcji ....NIE WIERZĘ. Tylko pytanie? Czemu przez 8 lat nie zrobili, tego co teraz mówi. Nic mnie i rodziny nie przekona, by dać się zwariować na namowy tego pana.
  odpowiedz na komentarz
 • 600 +?
  ONa
  15.07.2019, 20:28
  Nie jestem fanką PO i nigdy na tę partię nie głosowałam , ale propozycja dopłat do pensji minimalnej jest dobra , chociaż wydaje się kosztowna do budżetu , to jest to jedyna propozycja , która wsparłaby pracujących .Wielu niepełnosprawnych nie ma renty ,niektórzy otrzymują tylko 181 zł od państwa ,a inni niepełnosprawni nawet tyle nie dostają .Pracują zwykle za minimalną i ledwie wiążą koniec z końcem , ceny galopują i teraz kiedy rozszerzyli 500 plus na każde dziecko z pewnością zdrożeją towary i usługi . Ale pracownicy za minimalną krajową nie są tak bardzo wykluczeni finansowo , jak osoby pracujące na stażach .Kto pracował na takim stażu , czy niepełnosprawny , czy też pełnosprawny wie o czym piszę .Za pensję stażysty trudno wyżyć , bo to zaledwie 900 zł miesięcznie .A ZA TAKĄ GŁODOWĄ PENSJĘ TRZEBA PRACOWAĆ PÓŁ ROKU .Dlatego partie polityczne powinny w swoich programach uwzględnić podwyżkę stażowego dla wszystkich do wysokości pensji minimalnej z pełnymi składkami emerytalnymi i rentowymi za czas pracy na stażu .To bardzo ważne .Staż , nie jest bezrobociem ,ale aktywizacją , w tym czasie człowiek nie chodzi do zwykłej pracy ,a rachunki musi zapłacić , jedzenie kupić .Powie ktoś nie ma na to pieniędzy .To zamiast dwóch staży za głodową pensję zrobić jeden .ale dobrze płatny .
  odpowiedz na komentarz
 • Dziękujemy.
  Ewelina
  15.07.2019, 19:08
  Panu Schetynie już dziękujemy. Przez 8 lat gdy jego partia wiodła prym, pokazal na co go stać. Podwyżka rent byla o 3 złote a były też lata że nie było w ogóle rewaloryzacji. Zresztą obietnice tego pana i jego partii to tylko obietnice. Nigdy nie wywiązał się z czegokolwiek.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie wierze wto mile 8 lat i nic nie robili podwyszka renty ras 400zl i po 1.50zl co miesion.
  Raf
  15.07.2019, 17:51
  Nie wierze wto mile 8 lat i nic nie robili podwyszka renty ras 400zl i po 1.50zl co miesion.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej się boisz?

Biuletyn

Wspierają nas