Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Amp Futbol: znakomita gra polskiej młodzieżówki w historycznym turnieju

16.07.2019
Autor: inf.pras., na zdjęciu głównym Maks Moroz
14-letni Maks Moroz wśród tureckich zawodników

Reprezentacja Polski Amp Futbol po dwóch zwycięstwach z Anglią i dwóch remisach z Turcją zajęła drugie miejsce w historycznym młodzieżowym turnieju U-23, nazywanym nieoficjalnymi mistrzostwami Europy. Biało-czerwoni walkę o pierwszą pozycję przegrali tylko gorszym bilansem bramek.

Podczas dwudniowych zawodów w brytyjskim Nantwich młodzi Polacy rywalizowali z Turkami i Anglikami, a więc światowymi potęgami, do których zaliczają się również biało-czerwoni. Z tego powodu turniej nazywano nieoficjalnymi mistrzostwami Europy U-23, odbył się w weekend 13-14 lipca br.

Jest niedosyt

Polska młodzieżówka dwukrotnie pokonała Anglię i dwa razy zremisowała z Turcją, która wygrała turniej, ponieważ wyżej pokonała gospodarzy.

- Z wyniku można być i zadowolonym, i jednocześnie rozczarowanym. Przyjechaliśmy po pierwsze miejsce, ale nie mamy się czego wstydzić. Niejeden mecz stał tu na wyższym poziomie niż spotkania seniorskich reprezentacji – stwierdził Marek Dragosz, selekcjoner pierwszej reprezentacji, który również poprowadził młodzieżówkę w tym turnieju.

- Mamy ogromny niedosyt, ale z drugiej strony nie daliśmy się pokonać zawodowcom z Turcji. Długimi fragmentami prowadziliśmy grę w meczach z nimi, nie odstawaliśmy od nich. Mam nadzieję, że w przyszłości ich ogramy – podkreślał bramkarz Igor Woźniak, który zwrócił też uwagę na kibiców w Nantwich. – Polonia sprawiła, że czuliśmy się jak u siebie. Mnóstwo osób dopingowało nas na trybunach. Dziękujemy za to ogromne wsparcie!

Poligon doświadczalny

Zawody w Anglii trener Dragosz potraktował jako poligon doświadczalny. Na pierwszy w historii ampfutbolu młodzieżowy turniej powołał kilku zawodników regularnie grających w seniorskiej kadrze, ale wielu z nich wystąpiło na innych pozycjach niż zwykle. Krystian Kapłon, nominalnie środkowy pomocnik, w Anglii kierował obroną, a napastnik Jakub Kożuch tym razem sprawdził się jako lewy obrońca.

- Jeszcze muszą wiele pracować i się poprawić, bo czułem, że zbyt często zapędzałem się do przodu i zostawiałem kolegów bez wsparcia – przyznał Kożuch.

Kuba Kożuch walczy o piłkę z tureckim zawodnikiem
Po prawej Jakub Kożuch

Nowi zawodnicy

Po raz pierwszy w międzynarodowych zawodach uczestniczyli z kolei Jacek Konieczny, Jędrzej Kozak i Maks Moroz, który był najmłodszym zawodnikiem imprezy – ma zaledwie 14 lat.

- Cieszę się, że trener dał mi szansę i myślę, że ją wykorzystałem. W przyszłości będę starał się o wywalczenie stałego miejsca w kadrze – zapewnił Moroz, który był zachwycony pobytem w reprezentacji. – W zespole panuje świetna atmosfera. Dużo żartujemy, ale znamy granice. Kiedy przychodzi mecz, jesteśmy maksymalnie skupieni – dodał.

Odkryciem turnieju z pewnością był kolejny debiutant Przemysław Fajtanowski. Jeszcze rok temu grał w piłkę nożną jedenastoosobową i z Czarnymi Nakło wywalczył awans do IV ligi. W wyniku wypadku na statku, gdzie pracował, stracił nogę. Wiosną rozpoczął treningi z Miedziowymi Polkowice, a miesiąc temu zadebiutował w Amp Futbol Ekstraklasie. Teraz świetnie zaprezentował się w meczu młodzieżowej reprezentacji.

- Niezmiernie cieszę się z tej szansy, nie chcę jej zmarnować. Po amputacji brakowało mi futbolu, więc czuję się znakomicie, że mogłem dołączyć do Miedziowych i szybko trafiłem do kadry U-23. Atmosfera w niej jest niesamowita, cieszyliśmy się z każdej minuty spędzonej wspólnie na boisku i poza nim – przyznał Fajtanowski.

Reprezentacja Polski w młodzieżowym ampfutbolu
Polska reprezentacja na turnieju U23

Lider szkoleń młodych

Występ biało-czerwonych na pierwszym w historii dyscypliny turnieju młodzieżowym nie był przypadkowy. Polska jest jednym ze światowych liderów ampfutbolowego szkolenia dzieci i młodzieży. Oprócz kadry U-23 Stowarzyszenie Amp Futbol od roku prowadzi również program Junior Amp Futbol, w którym młodsi zawodnicy (7-16 lat) z całej Polski mogą uczestniczyć w regularnych zgrupowaniach piłkarskich. Zawodnicy Junior Amp Futbol, wśród których jest też Jacek Konieczny i Maks Moroz już 16 lipca wyruszyli na międzynarodowy obóz do Niemiec, na którym spotkają się z rówieśnikami z kilkunastu europejskich krajów oraz z Salwadoru i Kostaryki.

Wyniki

Turniej U-23 Amp Futbol, 13-14 lipca, Nantwich Anglia

  • Polska - Anglia 2:1 (Grygiel 16, Kożuch 40 - Tregaskis 8)
  • Polska - Turcja 2:2 (Kożuch 2, Łastowski 20 - Guleryuz 8 i 12)
  • Polska - Turcja 0:0
  • Polska - Anglia 2:0 (Grygiel 10, Kapłon 38)

Skróty meczów można obejrzeć na Facebooku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej się boisz?

Biuletyn

Wspierają nas