Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zgoda wspólnoty mieszkaniowej a schodołaz

01.10.2019
Autor: B.

Mieszkam w budynku 9-rodzinnym na 1. piętrze. Mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i prawie nie chodzę. Mam 21 lat. Dostałem dofinansowanie na zakup schodołazu, ale schody są wyślizgane i po testach okazało się, że nie mogę bezpiecznie korzystać z tego sprzętu. Napisałem wniosek do wspólnoty o remont schodów, to znaczy o położenie na istniejące lastryko płytek ceramicznych. Wspólnota odmawia. Proszę podać czy jest jakaś podstawa prawna, która mi gwarantuje możliwość dotarcia do mieszkania. Jestem po 4 wylewach.

Szanowny Panie,

wspólnota mieszkaniowa (której członkiem jest i Pan) powinna postępować zgodnie z Prawem budowlanym – Ustawa z 7 lipca 1994 r. (art. 5 ust. 1. pkt 4 w/w ustawy – obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając: (4) niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich;) Niektóre wspólnoty pomoc w dostosowaniu budynku dla niepełnosprawnych uwzględniają nawet w regulaminie swojego funduszu remontowego.

W tej kwestii panuje jednak dowolność. Wspólnoty często pomagają osobom niepełnosprawnym, nie jest to jednak wymóg, a dobra wola i ludzka postawa zarządu wspólnoty, która zawsze musi wydać na remont zgodę, nawet gdy sama nie dokłada się do przebudowy. Z pewnością warto w spokojny wyważony sposób przekonać zarząd wspólnoty o potrzebie i konieczności remontu, szczególnie jeśli pojawiają się możliwości uzyskania przez wspólnotę niskooprocentowanej, preferencyjnej pożyczki z możliwością częściowego umorzenia oferowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Program pożyczek ma być częścią rządowego programu Dostępność Plus, a jego adresatami mają być wszystkie podmioty będące właścicielami budynków, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne; sektor publiczny (na przykład urzędy, szkoły, przychodnie), także szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytucje kultury czy właściciele wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Więcej szczegółów o Programie Dostępność Plus także na naszym portalu.

Możliwość ubiegania się przez wspólnotę o taką pożyczkę daje ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (przyjęta przez Sejm RP w dniu 19 lipca 2019 r., podpisana przez Prezydenta RP 14 sierpnia 2019 r.)

Nowa ustawa oferuje, być może z Pańskiego punktu widzenia oferuje bardziej korzystne i bezpieczniejsze rozwiązanie trudnej sytuacji – czyli możliwość otrzymania przez osobę niepełnosprawną dofinansowania do „zmiany samodzielnego lokalu mieszkalnego, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2019 r. poz. 737), dotychczas zajmowanego przez osobę niepełnosprawną, w sytuacji braku możliwości zastosowania w tym lokalu racjonalnych usprawnień, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności lub jeżeli ich zastosowanie byłoby nieracjonalne ekonomicznie”. Ma nastapić poszerzenie form wsparcia ze środków PFRON, realizowanych przez samorząd powiatowy, o możliwość uzyskania dofinansowania do zmiany mieszkania. W związku z tym zmianie ulegnie ustawa o rehabilitacji, a nowe możliwości pojawić się mają od 2020 r.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas