Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Program windowy: pożyczki na dostępność już od września

17.07.2019
Autor: oprac. Mateusz Różański, fot. Piotr Stanisławski
fragment windy, wskazujący na piętro 0, na którym winda się znajduje

Na początku lipca ruszył program poprawy dostępności architektonicznej budynków dla seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Nazywany jest nieoficjalnie programem windowym lub amnestią dla więźniów czwartego pięta. W ramach programu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie udzielał niskooprocentowanych pożyczek dla m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na dostosowanie budynków.

Jak informuje na swojej stronie BGK – inwestycje poprawiające dostępność architektoniczną, które obejmie niskooprocentowana pożyczka z BGK, to na przykład: windy w budynkach wielokondygnacyjnych, likwidacja zbędnych schodków albo montaż uchwytów i poręczy. Działania te ułatwią poruszanie się osobom z chwilową lub trwałą ograniczoną sprawnością, niepełnosprawnością wzroku, a także rodzicom z dziećmi i osobom starszym. Likwidacja barier architektonicznych pozwoli im zwiększyć samodzielność i szerzej uczestniczyć w życiu społecznym.

Kto może dostać pożyczkę?

- O wsparcie na likwidację barier architektonicznych będą mogły ubiegać się różnego rodzaju podmioty zarządzające obiektami użyteczności publicznej, np. szkoły, biblioteki, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki czy jednostki naukowe. Słowem: wszyscy ci, którzy zarządzają i odpowiadają za budynki użyteczności publicznej – mówi Paweł Chorąży z BGK. – Drugą grupą - nawet bardziej istotną z punktu widzenia realizacji tego programu - są zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, a więc spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe czy osoby indywidualne, które są właścicielami tego typu budynków – dodaje.

Dyrektor Chorąży informuje, że warunki, na jakich będzie prowadzony program, są bardzo atrakcyjne.

- Nie pobieramy żadnych opłat ani prowizji z tytułu udzielenia pożyczki i kredytowania, a oprocentowanie wynosi zaledwie 0,15 proc. przez 20 lat, bo na taki okres jest udzielana pożyczka. Przewidziany czas między uzyskaniem kredytu a terminem wpłacenia pierwszej raty spłacie może trwać nawet 6 miesięcy – mówi.

Nawet 40 procent umorzenia!

Ponadto, jak informuje na swojej stronie BGK, niskooprocentowane pożyczki kierowane do sektora publicznego oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych będą podlegać częściowemu umorzeniu – nawet do 40 procent! Należy jednak spełnić określone warunki:

  1. kryterium terytorialne – określane na podstawie liczby osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny w danej gminie. Jeżeli ta liczba przekracza 80 osób na każde 1 tys. mieszkańców, wtedy można uzyskać 10 proc. umorzenia pożyczki.
  2. kryterium społeczne – obejmuje osoby z niepełnosprawnościami, seniorów powyżej 60. roku życia i rodziców z małymi dziećmi do 6. roku życia. Te trzy grupy składają się na wartość całego umorzenia pożyczki, które może sięgnąć aż 20 proc.
  3. kryterium przeznaczenia – obejmuje wielorodzinne budynki mieszkaniowe. Z tego tytułu można uzyskać kolejne 10 proc. umorzenia pożyczki.

- Najbardziej istotnym jest drugie kryterium, czyli kryterium społeczne – dodaje Paweł Chorąży.

Pożyczki dostępne od jesieni

Jak informuje z kolei Piotr Krasuski, dyrektor departamentu ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rozwoju – wsparcie pilotażowe w ramach programu windowego ma być uruchomione już we wrześniu 2019 roku.

W okresie pilotażu, w 2019 roku budżet programu niskooprocentowanych pożyczek BGK wyniesie 4 miliony zł. Pieniądze pochodzą ze spłat pożyczek unijnych udzielanych w latach 2007–2013. W kolejnych latach środki na ten cel mają być jednak znacząco większe.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas