Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak pomóc bratu choremu na SM?

23.08.2019
Autor: C.

Dzień dobry, mój brat od wielu lat choruje na stwardnienie rozsiane. Obecnie przebywa w ośrodku w miejscowości (...). Jest całkowicie zależny od personelu. Z wyjątkiem głowy, całe ciało jest bezwładne. Pogarsza mu się wzrok, ale marzy i ja też, żeby mógł sam odebrać telefon, włączyć i wyłączyć telewizor i ewentualnie obsługiwać komputer. Psychicznie jest w dobrej kondycji. Nie ma żadnych problemów z normalną rozmową. Widziałem kiedyś program w polskiej telewizji, w którym za pomocą odpowiednich urządzeń/przystawek osoba w podobnym stanie mogła być choć trochę niezależna od innych i obsługiwała m.in. telewizor. Brat pochodzi z (...). Proszę o pomoc, o podpowiedź co zrobić, jakie podjąć kroki, żeby móc spełnić jego marzenie?

Szanowany Panie,

Istnieją urządzenia pozwalające na obsługę komputera (ekranu) m .in. za pomocą wzroku. Urządzenia te zastępują standardową klawiaturę oraz myszkę, pozwalając na obsługę laptopa lub komputera z ekranem tylko i wyłącznie za pomocą oczu. Jest to rozwiązanie dla osób, które z różnych względów  nie mogą korzystać z rąk w celu obsługi komputera. Zalecam wyszukanie przy pomocy internetu, rozwiązań które posłużą Pana bratu, stosownie do jego możliwości wynikających z niepełnosprawności.

Ponadto informuję, że można starać się o dofinansowanie zakupu urządzeń wspierających osoby z niepełnosprawnością w codziennym życiu. Przede wszystkim proszę zapoznać się z zawartością strony dotyczącej Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas