Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulgi z niepełnosprawnością słuchu

18.07.2019
Autor: K.

Proszę o info, jakie ulgi i inne udogodnienia przysługują mi z tytułu niepełnosprawności o symbolu: 03-L. Czy gdzieś w internecie jest pełna informacja, jakie mam uprawnienia?

Szanowny Panie,

w obowiązującym w Polsce systemie, ulgi i uprawnienia zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności, czasem także od przyczyny niepełnosprawności (np. dodatkowe uprawnienia dla osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu).

Szczególne uprawnienia osób niesłyszących wynikają m.in. z ustawy o języku migowym. Zgodnie z przepisami ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, osoba uprawniona ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z m.in. organami administracji publicznej, podmiotami leczniczymi, jednostkami Policji.

W myśl przepisów, organ administracji publicznej musi udostępnić usługę, która pozwala na komunikowanie się, w szczególności poprzez:

  • korzystanie z poczty elektronicznej,
  • przesyłanie wiadomości tekstowych, w tym z wykorzystaniem wiadomości SMS, MMS lub komunikatorów internetowych,
  • komunikację audiowizualną, w tym z wykorzystaniem komunikatorów internetowych,
  • przesyłanie faksów,
  • strony internetowe spełniające standardy dostępności dla osób niepełnosprawnych,
  • oraz upowszechniania informacji o ww. usługach w szczególności w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach internetowych organu i w miejscach publicznie dostępnych w tym organie.

Ponadto osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2.000 Hz o natężeniu od 80 dB) są zwolnione z opłat za abonament RTV.

Ponieważ nie napisał Pan, jaki ma Pan stopień niepełnosprawności, nie możemy precyzyjnie odpowiedzieć na Pańskie pytanie. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z informacjami na naszym portalu:

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej się boisz?

Biuletyn

Wspierają nas